«Музейний фронт» відкрили у Києві. ФОТО
До Дня захисників та захисниць України у Національному музеї історії України у Другій світовій війні презентували нову виставку та мурал «Україна — щит Європи!».
У Музеї війни триває переосмислення меморіального простору й будівель радянського періоду.
Декілька років, як у Музеї змінили акценти експозицій — показують Людину серед війни. На території також встановили флагшток із одним із найбільших в Україні прапорів, нещодавно також встановили надпис «Вірю в ЗСУ» — велетенські букви вилиті із металу з Азовсталі.
Працівники музею роблять унікальну річ — документують події російської війни практично в режимі реального часу. Так було відкрито виставку «Україна — розп’яття» — перша у світі стаціонарна експозиція, присвячена війні, що триває в реальному часі, створена під час тієї самої війни.
А сьогодні додалися чергові свідчення — виставка «Музейний фронт». Це колаборація власне Музею війни та Головного інформаційно-телекомунікаційного вузла Військ зв’язку та кібербезпеки Збройних сил України.
Директор музею Юрій Савчук так розповів про ідею виникнення спільної виставки: «У квітні, коли тільки но вигнали ворога з околиць Києва у одній із наших експедицій за артефактами ми натрапили на „конкурентів“ — військові збирали докази злочинів російських військ».
Саме тоді виникла ідея спільного проєкту, який ми сьогодні можемо бачити під назвою «Музейний експонат». Військові передали на довічне зберігання до фондів Музею частину знайдених ними артефактів.
Навіть першу екскурсію експозицією, яку розмістили у Нижній Московській брамі, провів військовослужбовець ГІТВ Олексій Салівон із промовистим позивним «Музейник». До слова, вітринами для експонатів слугували ящики з-під набоїв.
Місця, де стояли окупанти українці знаходили просто — за безладом та сміттям. Проте, навіть серед гір мотлоху, що виявили на позиціях було те, що здивувало наших військових. Наприклад, спеціальна стійка для роззування. Її приперла частина, що дислокувалася в Усурійську. Такі пристрої були колись в радянській армії, проте про них давно забули в українській. Серед експонатів і газета «Красная звезда». Це офіційний друкований орган збройних сил рф. В бліндажах виявили чимало таких листків, які окупанти не тільки читали. Загалом виявили чимало пропагандистських матеріалів, схоже, що росіяни готувалися не так воювати, як «перевиховувати» українців.
Серед поважних гостей презентації були й командир Головного інформаційно-телекомунікаційного вузла полковник Олександр Корж, його заступник підполковник Іван Слободянюк.
«Від 24 лютого військові зв’язківці разом з армійцями інших спеціальностей мужньо боронять нашу землю від російських загарбників. Головними у військах зв’язку завжди були, є і залишаються люди. Наш успішний супротив є можливим тільки завдяки ним», — наголосив на відкритті виставки Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко і нагородив військових Головного інформаційно-телекомунікаційного вузла подяками Міністерства.
У рамках святкування Дня захисників та захисниць України також відкрили мурал «Україна — щит Європи!», який тепер прикрашає фасад Виставкового центру. Саме у цьому приміщенні експонується виставка «Україна — розп’яття», яку часто відвідують міжнародні делегації. Тепер про те, що Україна є щитом Європи нагадуватиме полотно автором ідеї якого є знаний художник Нікіта Тітов, а намалював, власне, Ярослав Єфремов.
Ідея зобразити на фасаді якийсь символ нашої боротьби виникла після зустрічі керівництва музею зі студентами. Тоді ж почали переглядати різні ескізи — думали, що зобразити: «Привида Києва», воїна із «Стугною», але коли побачили плакат Нікіти Тітова, то зрозуміли — що це те, що потрібно. Знаний художник погодився, аби втілили його задум.
«Мурал почали малювати у суботу, 8-го жовтня. Гарно попрацювали і в неділю, не зупинялися і в понеділок, коли по Києву завдали масованих ракетних атак — це дуже символічно, бо і на картині ракети. Але це нас не зупинило», — розповів Ярослав Єфремов.
До слова, Директор Польського Інституту у Києві Роберт Чижевський, який був на урочистостях, нагадав, що у давній Спарті не було мурів, захистом міста були не щити чи списи, а груди її воїнів-громадян. Так і українські воїни зараз є захисниками не тільки рідної країни, а й Європи. А бути українцем у світі — це велика честь.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»