Козака Мамая у мистецтві покажуть у столиці
Нова виставка у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва продемонструє 20 творів із зображенням уславленого козака.
На території України образ козака із бандурою набув популярності у XVIII — XIX століттях. Козака Мамая малювали на полотнах і стінах хат, на дверях і віконницях, на кахлях, скринях і навіть вуликах. До цього героя часто звертаються митці й сьогодні.
У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва зберігається колекція зразків декоративного та образотворчого мистецтва із зображенням Козака Мамая від XVIII століття до 1920-х років, а також твори сучасних художників.
6 жовтня з нагоди свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дня козацтва та Дня захисників України, яке ми відзначатимемо 14 жовтня, музей презентує виставку «Козак Мамай — душа правдива». На ній можна буде побачити близько 20 творів у різноманітних матеріалах — кераміки, соломки, декоративного розпису, художнього скла, різьблення та розпису на дереві, витинанки, батику з колекції музею. Їх об’єднує зображенням Козака Мамая. Серед авторів — українські митці Олександр Міловзоров, Андрій Пушкарьов, Олег Машкевич, Єлизавета Миронова, Петро Печорний та інші.
«Центром експозиції є великий килим заслуженого художника України Олега Машкевича „Козак Мамай — душа правдива“, — розповіла „Вечірньому Києву“ кураторка виставки Валерія Швець. — Символічним у цьому творі є український прапор, який знаменує здобуття Україною незалежності. Вбрання козака синьо-жовтого кольору, що додатково підкреслює радість художника від цієї події».
За її словами, сучасним прочитанням образу Мамая є аркуш із графічної серії «Золоті сторінки українського фольклору» київського митця Олександра Міловзорова. В центрі композиції на кольоровому фоні — Козак Мамай з люлькою. З обох сторін від козака його побратими, які також з люльками, але один їде на велосипеді, а іншого видно лише голову. В правому верхньому куті — кінь, що стоїть дибки. Також у творі зображені двох птахів білого кольору: ворона сидить у козака на плечі, а інша пташка, що над головою, силуетом нагадує герб України.
«Атмосферу козацької доби створюють раритетні речі XVIII століття з музейної колекції: люльки, порохівниці, кресало, пояс, музичний інструмент торбан, подібні до яких були присутні в побуті українського козацтва», — зазначила Валерія Швець.
У межах експозиції 8 жовтня о 12:00 відбудеться інтерактивна екскурсія «Козак Мамай. Супергерой по-українськи».
Образ Козака Мамая сотні років є уособленням героїчного духу українського лицарства. Він був прикладом для наслідування та виховання юнаків у найтемніші часи знищення козацтва і поневолення України. Про особливості змалювання козака розкажуть на виставці. Також учасників познайомлять з давнім мистецтвом витинанки і допоможуть створити тематичну листівку. Матеріали та інструменти надаються.
Обов’язковий попередній запис! Телефони: (044) 280-36-93, (068) 778- 02-70, (066) 675-72-68 або онлайн. Вартість участі: 50 грн + вхідний квиток
Виставка «Козак Мамай — душа правдива»
Коли: 6 жовтня — 13 листопада, з 11:00 до 17:00, каса музею — до 16:45. Понеділок та вівторок — вихідні.
Де: Національний музей українського народного декоративного мистецтва, вулиця Лаврська, 9, корпус 2
Вартість входу для дорослих відвідувачів — 60 грн.
Безкоштовну виставку картин Олександра Ройтбурда відкрили у Києві: що показують і де подивитися.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»