У Києві триває Kharkiv MeetDocs: гід фестивалем

Столичні кіномани мають змогу подивитися найцікавіші документальні стрічки українських режисерів, а також низку спеціальних показів.
Головною фестивальною локацією фестивалю став столичний кінотеатр «Жовтень». На вихідних тут урочисто відкрили та нагородили лауреатів започаткованої премії «За вклад у розвиток документалістики».


Лауреатами премії стали мистецьке об’єднання Babylon'13 (працівники кіногалузі зібралися після жорстокого розгону студентів на Майдані незалежності в листопаді 2013 року, за цей час створили понад 400 роликів), фільм «Останній день на Азовсталі», що увійшов до циклу «Фортеця Маріуполь» режисерів Дмитра «Ореста» Козацького та Юлії Гонтарук (Орест, голова пресслужби полку «Азов» перебував на «Азовсталі» з початку оточення Маріуполя. Напередодні свого виходу з вщент розтрощеного заводу, він зняв щемкий фільм-прощання), Сергій Анатолійович Буковський (один з найвідоміших українських кінодокументалістів, у доробку режисера понад півсотні документальних та ігрових фільмів, зокрема стрічка «В. Сильвестров»).
Цьогоріч організатори нагородили спеціальними нагородами українських журналістів, які щодня показують світові правду про Україну: Севгіль Мусаєву — головну редакторку онлайн-видання Українська Правда та Юрія Бутусова — головного редактора ЦЕНЗОР.нет та оглядача газети Дзеркало Тижня.

Фільмом-відкриттям фестивалю стала документальна анімація «Втеча» режисера Йонаса Поєра Раcмуссена. Стрічка перемогла у трьох номінаціях European Film Awards 2021, стала найкращою анімацією на Annie Awards 2022, була двічі номінована на BAFTA Awards 2022 та тричі — на цьогорічну премію «Оскар».
Герой фільму Амін прибув неповнолітнім біженцем без супроводу до Данії з Афганістану. 20 років він тримав у таємниці і секрет, який міг коштувати йому на батьківщині життя, а після набуття притулку зруйнувати стосунки з близькими людьми. У 36 років Амін став успішною людиною, збирається знайти сімейне щастя зі своїм партнером і головне — ДІМ.
Kharkiv MeetDocs Eastern Ukrainian Film Festival цьогоріч проходить у столиці в гібридному форматі. Покази фільмів Національного конкурсу, спеціальні покази та майстер-класи тривають у кінотеатрі «Жовтень», а добірка найкращих документальних стрічок останніх років доступна для перегляду в онлайн-кінотеатрі MEGOGO.

КОНКУРС: ВІЙНА І НЕ ЛИШЕ
Документалістика — це жанр, який в першу чергу рефлексує на події, які відбуваються тут і зараз. Ще з 2014 року документалісти почали фіксувати війну. Майдан, Крим, Донбас. Звісно, війна є однією з темою, яка турбує режисерів. Так, «Освітяни. Канікули в окупації» присвячена окупації Київщини та вчителям, а «День українського добровольця» розповідає про події 14 березня на Київщині. Головні герої фільму «Терикони» — діти, які живуть у зоні бойових дій в Україні.
У стрічці «Між небом і горами» Дмитро Гришко продовжує медичну тему. Його дебютна короткометражка «Врятуйте мене, лікарю!» розповідала про працівників швидкої допомоги. Цього разу він показує жителів гірського села Колочава на Закарпатті під час пандемії коронавірусу. У «Щоденнику нареченої Христа» Марта Смеречинська занурюється в реальність своєї сестри Насті, греко-католицької черниці, в монастирі Наречених Христа на Західній Україні, щоб заново пізнати світ, у якому вони обидві зросли. «Не бачити / Не грішити» Анни Єресько розповідає про оригінального харківського кераміста, «Привоз» Єви Нейман документує життя одного з найстарших і найбільших базарів Європи, що розташований в Одесі, «Плай» Єви Джишиашвілі знайомить з родиною Малковичей, а «Назовні» Ольги Журби охоплює 7 років життя підлітка, який після ценру реабілітації для дітей, позбавлених батьківського піклування, повертається до рідного провінційного міста.
ПОЗАКОНКУРСНА ПРОГРАМА: ХІТИ ФЕСТИВАЛІВ
Серед спеціальних показів Kharkiv MeetDocs — «Українське кіно. Становлення» про вітчизняний кінематограф 2010-2020 років, претендент на «Оскар» від Македонії «Найщасливіша людина в світі, документальні стрічки «Миротворці» про миротворчий контингент України в Югославії, неймовірна історія десантника ЗСУ, учасника російсько-української війни, блогера, мандрівника та автора книги — бестселера «Сліди на дорозі» Валерія Маркуса «Вільна людина. Проща», «Як там Катя» про мати-одиначку, лікарку швидкої допомоги, «Війна в моїй голові» про психолога, перед яким стоїть складне завдання: повернути ветеранів до мирного життя та допомогти їм соціалізуватися, а також дві художні картини Тимура Ященка — «Лев» та «Черкаси».
Що ще ви встигаєте подивитися:

Будинок зі скалок
У фільмі розповідають про дітей, які перебувають у дитячому будинку на Сході України, та вихователів, які прагнуть створити для них максимально безпечний простір, поки це питання не вирішиться.
У квітні цей фільм став переможцем фестивалю документального кіно з прав людини One World у Празі, а також переможцем фестивалю «Санденс».
Коли: 4 жовтня о 17:00

Будинок Слово. Нескінченний роман
1927. Радянська Україна. За наказом Сталіна в Харкові був побудований кооперативний будинок «Слово». У комфортних квартирах живуть найвидатніші українські письменники. Усі вони стали учасниками експерименту, спрямованого на виведення нового типу радянського письменника та тотальний контроль над творчим процесом з метою створення єдиного художнього методу соціалістичного реалізму. Випадково в будинок «Слово» оселився молодий амбітний письменник Володимир Акімов. Хто він? Ніхто не знає. Але з цього приводу в будинку «Слово» починають відбуватися дивні події, про які стіни будинку досі мовчать. Історія заснована на реальних подіях.
Стрічка отримала нагороду Best Feature Film Міжнародного кінофестивалю в Кошице. А світова прем’єра фільму відбулась на Варшавському кінофестивалі.
Коли: 5 жовтня о 16:30 та 19:10

«Євродонбас»
Велику роль у розвитку Донбасу зіграли іноземці. Наприкінці XIX століття сюди приїжджали німці, французи, британці та американці. Вони споруджували великі підприємства. Після 1917 року заводи націоналізувала радянська влада, а ця сторінка історії була стерта. У фільмі покажуть віднайдені архівні матеріали XIX століття, які познайомлять із тогочасним побутом європейців Про минуле регіону розкажуть експерти, історики та місцеві жителі. Також у стрічці можна буде побачити об’єкти європейської спадщини, розташовані у Маріуполі, Лисичанську, Дружківці, селищі Нью-Йорк — піля зймок російські війська знищили майже всі з них.
Коли: 6 жовтня о 16:50
Адреса кінотеатру: вул. Костянтинівська, 26
Вартість квитків: 95-130 грн.
«Фестиваль у фестивалі», конкурс українського короткометражного незалежного кіно «Бардак», засновником якого є Антон Фролов, цьогоріч представить 51 стрічку. Покази відбудуться у просторі KINO42.
ОНЛАЙН ПРОГРАМА: 13 фільмів для перегляду
До 14 жовтня на майданчику Megogo доступна добірка з 13 стрічок. Перегляд безплатний з можливістю задонатити на ЗСУ. Всі стрічки можна буде дивитися на території України.

У програмі — як художні, так і документальні фільми останніх років — з 2009 по 2022 роки. Зокрема, комедія Тоні Ноябрьової «Герой мого часу», документальні стрічки «Будинок „Слово“» Тараса Томенка, «Поїзд „Київ — війна“» Корнія Грицюка. Серед найновіших — картина «Ада». Упродовж восьми років творці проєкту стежать за розвитком історії про знищення одного з найбільших витворів мистецтва у Європі — Стіни Пам’яті, що була розташована в Києві. Так з історії було викреслено імена її творців — Ади Рибачук та Володимира Мельниченка.
Частина коштів від квитків на покази фестивалю буде спрямована на підтримку 132-го окремого розвідувального батальйону, який захищає Харківщину.
Kharkiv MeetDocs Eastern Ukrainian Film Festival (KMD EUFF) — міжнародний фестиваль документального та художнього кіно, який сприяє культурній інтеграції митців з різних регіонів України, зокрема східних, що значно постраждали внаслідок російської агресії. Фестиваль заснований у 2017 році. З 2022 року працює на благо культурної інтеграції України та її митців у світі. Ідеологиня і директорка фестивалю — кінопродюсерка Євгенія Крігсхайм.
Замість Києва — у Гамбурзі: кінофестиваль «Молодість» вперше за 50 років змінив локацію.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»