У столиці яскравим дійством відкриють проєкт «Київський розпис»
Гостей очікує музично-театральний перформанс, знайомство з творами у стилі «Київського розпису» та майстеркласи.
23 вересня Міжнародний мультижанровий мистецький проєкт «Київський розпис» у Музеї Шевченка відкриє прем’єрний open-air перформанс «Буде тобі враже…», що продемонструє силу народного спротиву агресії російської федерації та духовну міць українок.
У дійстві візьмуть участь відома фотохудожниця з Полтави Яна Катраник, рівненсько-житомирський гурт «Енджі Крейда» з піснею Людмили Горової, київський Театр сценічного костюму «TAN DEM» під керівництвом Тетяни Чечулинської.
Програму відкриття «Київського розпису» продовжать мистецька візитівка від Київського академічного театру Українського фольклору «Берегиня» та унікальна програма Ансамблю народної пісні та побутового танцю «Громиця».
Київський розпис формувався протягом тисячоліть і був пов’язаний з етносом, народними традиціями, наділений образністю, орнаментикою природи та космологічних знаків. Він несе сакральні послання, особливо ж він акцентований на художньому відображенні мистецтва Київської Русі та українського модерну, має глибокий символічний зміст. Київський розпис дійшов до наших днів через побут та традиції.
«Народні орнаменти, прибуваючи в Київ у вигляді декору рушників, посуду, меблів, надихали зодчих та гармонійно „переходили“ на київську забудову», — стверджує дослідник історії Києва, краєзнавець та науковий співробітник Київського міського центру культурологічних досліджень Михайло Кальницький.
Майстри й майстрині славнозвісного київського розпису представлять свої візерункові мистецькі погляди на сакральні для киян історичні місцини столиці: Старокиївську гору, Юрковицю, Щекавицю, Хоревицю, Урочище Гончарі-Кожум’яки та інші. Композиції з робіт створені у неповторному стилі Київського розпису, основою яких є образи українського міфологічного фольклору. Глибинна сила народу відкривається нації через ємкі поетичні образи, що залишили нам у своїх творах Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Котляревський, Григорій Квітка-Основ’яненко… Саме класична українська література є невичерпним джерелом для натхнення сучасних митців.
На гостей «Київського розпису» також чекатимуть:
— Створення презентаційного панно в стилі Київського розпису під час відкриття;
— Майстер-класи з Київського розпису: Виготовлення листівки «Намалюй свою квітку»; Аква-грим «Обличчя Києва»; Київський розпис на тканині (імітація вишивки); ліплення з глини; валяння квітки з елементами Київського розпису.
Серед майстринь, що розвивають модерний стиль «Київський розпис», — заслужена майстриня народної творчості України Людмила Вітковська, членкині Національної спілки майстрів народного мистецтва України Світлана Сігіда, Наталія Артюхова, Наталія Бойко, народні майстри Ольга Машевська, Ангеліна Петрова/Ангеліна Пан, Наталія Рогозіна, Валентина Наготнюк, Ірина Плакіна, Ірина Лисаченко, Оксана Лупич, Олена Кореняк, Лариса Шумейко, Леся Іванова, Наталія Пономаренко, Олена Іваненко, Олена Ступак.
Режисер-постановник дійства — Федір Баландін, куратори — заслужений діяч культури України Микола Пересунько та Оксана Парфус.
Міжнародний мистецький перформанс «Київський розпис» проводиться Київським міським центром народної творчості та культурологічних досліджень та Національним музеєм Тараса Шевченка за підтримки: Департаменту культури КМДА, Шевченківської, Деснянської та Дарницької РДА, бібліотеки ім. Степана Васильченка для дітей, Культурно-мистецького центру Дарницького району, Центру естетичного виховання «Гармонія» Деснянського району, ГО «Спілка митців «Одолень».
Проєкт приурочений до Дня захисників і захисниць України, Дня козацтва, Дня створення УПА та на честь Покрови Пресвятої Богородиці.
«Київський розпис» триватиме з 23 вересня по 16 жовтня. В останній день виставки відбудеться фінісаж з концертною програмою.
Адреса: Національний музей Шевченка, бульвар Шевченка, 12.
У 2021 році фестиваль мистецтв «Київський розпис» проходив на Співочому полі.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»