«24. До і після»: столичний музей представляє зворушливі твори юних митців

Виставка яскраво підкреслює як змінилося наше сприйняття, підкреслюючи різницю в атмосфері війни та мирного часу.
У Музеї-майстерні Івана Кавалерідзе відбулося урочисте відкриття експозиції «24. ДО І ПІСЛЯ», де представлені роботи юних художників з 10 країн світу віком від 5 до 25 років.
Виставкові зали музею водночас об’єднують два мистецьких проєкти: твори переможців довоєнного IV Міжнародного Художнього Фестивалю Малюй.UA, що відкрився у стінах музею напередодні війни, а також учасників спеціального проєкту часів війни МАЛЮЙ.UA.WAR.

«Мистецький проєкт має на меті своєрідне контрастне відображення різниці між миром і війною: художні роботи мирного часу підкреслюють біль і жах війни. Всі охочі можуть побачити 57 картин переможців IV Міжнародного художнього фестивалю „МАЛЮЙ.UA“ та 57 робіт учасників Міжнародного художнього фестивалю „МАЛЮЙ.UA.WAR“. Російсько-українська війна — це ж також протистояння на культурному та інформаційному фронті. Українські та міжнародні митці сконцентрували свою увагу та зобразили власне розуміння війни. Українці продовжують на всіх фронтах розказувати про воєнні злочини росії, оскільки весь демократичний світ повинен знати правду, а агресор має понести відповідальність за кожну каплю пролитої крові», — розповідає депутатка Київської міської ради Вікторія Муха.

Експозиція створена таким чином, що у першій залі відвідувачі потрапляють у мирний час, потім у другій залі — починається воєнна тема. А у великій залі, де світлі роботи мирного часу чергуються з темою війни, відвідувачі немов би знову занурюються в атмосферу тривожного сьогодення.
Усього експозиція налічує 114 мистецьких творів, де половина робіт створена ще у мирний час, а решта — впродовж 5 місяців повномасштабної збройної агресії рф проти України.

«Ми започаткували проєкт МАЛЮЙ.UA.WAR. фактично на 3 день війни. Ми розуміли, наскільки це важливо людям, що знаходяться у стані стресу, вивільнити свої почуття та втілити їх у власну творчість, тож у соцмережах запропонували надсилати учасникам нам на електронну скриньку свої роботи. Це своєрідне артсвідчення війни, не менш важливе, ніж письмові спогади чи світлини…», — зауважує Тетяна Колісниченко, директорка ГО ADRUM (Асоціація з розвитку культурної дипломатії між Україною та світом).
За її словами, на цю ідею відгукнулася рекордна кількість бажаючих. Деякі учасники надсилали свої роботи, створені в укриттях та бомбосховищах. У своїх картинах діти відтворювали те, що бачили на власні очі: палаючі будівлі, проліт ворожих ракет та знищену техніку окупантів…




Серед робіт, які найбільше вразили організаторів, стали ікони від художниці киянки, створені нею під час повітряної тривоги на стовпах паркінгу столичного житлового комплексу «Комфорт таун». Наразі планується зробити репринт цих робіт на футболках з подальшим відправленням для бійців на передову.
«Деякі роботи нам присилають з тимчасово окупованих територій. Ми, на жаль, не можемо розповідати про них, але історії та творчість цих юних митців надихають нас та віру у нашу перемогу», — схвильовано розповідає Тетяна Колісниченко.
За словами організаторам, найбільшою складністю було відібрати кращі роботи, щоб представити їх на розсуд глядачам.

Роботи мирного часу, створені для IV Міжнародного Художнього Фестивалю оцінувало професійне журі на чолі з директором Музею-майстерні Івана Кавалерідзе Олександром Юніним.
«На початку лютого ми урочисто відкрили експозицію робіт мистецького МАЛЮЙ.UA. Після початку російської агресії, ці роботи так і залишилися висіти у стінах нашого музею. Тож, я неймовірно вдячний усім нашим працівникам музею, які зуміли зберегти її для наших відвідувачів. Вважаю, що працівники музеїв з усієї України роблять неймовірну справу, рятуючи цінні мистецькі експонати та колекції від знищення загарбниками…», — зазначає Олександр Юнін.

За його словами, зараз на фронті є чимало митців, художників, акторів та музикантів, які зі зброєю в руках захищають не лише нашу державу, але й нашу культуру та нашу національну самоідентичність.
Тому надзвичайно важливо підтримувати сучасне українське мистецтво та гідно нести українську культури у світ…
За словами організаторів, у майбутньому мистецький проєкт планується представити в різних музеях столиці, а також в інших містах України та Європи.
Фестиваль МАЛЮЙ.UA.WAR. триватиме до кінця війни. Детальну інформацію щодо участі можна дізнатися на офіційному сайті проєкту.
Оскільки, захід проводиться у воєнний час та не має стабільної фінансової підтримки (реєстраційні внески, партнерство та спонсорство тощо), допомогти проєкту можен кожен бажаючий — для цього потрібно перейти за посиланням.
Зібрані кошти підуть на психологічну реабілітацію дітей, постраждалих від війни, організацію виставок робіт учасників фестивалю у різних країнах, а також організаторам та працівникам фестивалю, які весь час війни перебувають у Києві.
Виставка «24.ДО І ПІСЛЯ»
Коли: до 10 вересня.
Де: Музей-майстерня Івана Кавалерідзе (Андріївський узвіз, 21)
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»