У МОЗ пояснили, де отримати е-рецепт на антибіотики і які аптеки їх продаватимуть
З 1 серпня в Україні змінюються правила відпуску антибактеріальних засобів.
З 1 серпня в Україні відпуск антибіотиків здійснюватиметься за електронним рецептом.
У Міністерстві охорони здоров’я розповіли, як реалізуватиметься механізм відпуску таких ліків.
Електронний рецепт можна отримати безпосередньо на прийомі у лікаря як державних закладів, так і приватних. Щобільше — рецепт зможе виписати лікар будь-якого рівня медичної допомоги та спеціалізації — терапевт, хірург, стоматолог та ін.
Головна умова — заклад та лікарі мають бути зареєстровані в електронній системі охорони здоровʼя. Якщо заклад, до якого звернулися, поки не працює з ЕСОЗ, лікар випише паперовий рецепт.
Придбати необхідні ліки за рецептом можна буде у будь-якій аптеці. Для цього достатньо лише предʼявити фармацевту інформаційну довідку, яку лікар видасть як підтвердження виписки е-рецепта, або паперовий рецепт.
Однак рецепт має «термін придатності»: придбати антибіотик можна впродовж 30 днів з моменту його виписки
Лікар у рецепті вказує діючу речовину препарату, дозування та тривалість лікування. Натомість пацієнт може самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу та розділити покупку на декілька разів. При цьому отримувати повторно рецепт у лікаря не потрібно.
При відпуску фармацевт поставить на інформаційній довідці штамп «Відпущено» та вкаже кількість відпущеного лікарського засобу. При повторному погашенні пацієнт зможе використати той самий рецепт.
Для отримання електронного рецепта на антибіотики декларація не обовʼязкова. Втім, пацієнт має бути зареєстрований в електронній системі охорони здоровʼя. Це можна зробити двома способами: уклавши декларацію з сімейним лікарем, або безпосередньо зареєструвавшись на прийомі у будь-якого лікаря.
Для цього пацієнту достатньо мати документ, що посвідчує особу (внутрішній чи закордонний паспорт, ID-картка, дітям — свідоцтво про народження) та реєстраційний номер облікової картки платника податків (ІПН) (обовʼязково для всіх, хто досягнув 14-річного віку, виключення — пацієнт відмовився від набуття такого номера, що підтверджується відповідною позначкою у паспорті пацієнта);
Це означає, що ті українці, які тимчасово вимушені змінити місце свого проживання, зможуть отримати рецепт у лікаря без наявності декларації.
Для тих аптек, що знаходяться в районі проведення бойових дій або на територіях, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні, буде діяти виключення. Такі аптеки тимчасово на час воєнного стану зможуть і далі відпускати пацієнтам рецептурні антибактеріальні лікарські засоби без рецепта лікаря.
Читайте також, грип та інші гострі респіраторні і вірусні інфекції, COVID «піднімають голову» з похолоданням. Такого висновку дійшли медики, які вже третій рік спостерігають за динамікою захворюваності. Зростання темпів розповсюдження вірусу пов’язане з активним переміщенням людей наприкінці літа.
Тому у Департаменті охорони здоров’я м. Києва закликають киян вакцинуватися.
Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»