Кіносарай в Гідропарку: до Києва переїхав міжнародний фестиваль

Фестиваль позитивного кіно «Кіносарай» в попередні роки проходив на хуторі Обирок, що на Чернігівщині.
Цього літа Міжнародний фестиваль позитивного кіно «Кіносарай» мав святкувати своє перше десятиріччя у звичній локації. Але через повномасштабне вторгнення росії в Україну це не вдалося втілити в життя.

Обирок, на щастя, неушкоджений, але близькість російського кордону становить велику небезпеку для гостей, а мост на трасі відсутній.
Команда фестивалю вирішила провести захід у Києві, одразу на двох локаціях.

Перша — це простір SKVO space на березі Дніпра у Гідропарку. Це місце максимально наближує атмосферу хутора Обирок посеред столиці.
Друга фестивальна локація — артхаусний кінотеатр KINO42 на Подолі, де покази не припиняються навіть під час повітряних тривог, адже кінотеатр знаходиться в укритті.
Тема Х ювілейного фестивалю — «ПРОЯВ ВОЛІ». Команда «Кіносараю» має амбітну мету — з різних боків розповісти про внутрішньоособистісну і колективну силу, що формує українську жагу до сталого розвитку цивілізації.
«Цей прояв волі ми бачимо кожного дня на фронті й в тилу. Сплачуючи високу ціну, мільйони українців наближають військову, культурну та ідеологічну перемоги», — зазначають організатори.
ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ
28 липня Х ювілейний «Кіносарай» відкриється ретроспективою видатного українського аніматора Євгена Сивоконя, свіжевідсканованою в якості 4К Довженко-Центром, яка буде приурочена до його 85-річчя.

В програмі анімації різних років — від «Казки про доброго носорога» (1970) до «Врятуй і збережи» (2008). Євген Сивоконь особисто представить підбірку на відкритті фестивалю, а також розповість про створення их та інших робіт під час творчої зустрічі.
Вхід в перший день безкоштовний.
Фестиваль традиційно складається з національних та міжнародних програм ігрового, анімаційного та документального кіно.
Цьогоріч у міжнародних програмах буде представлено 23 фільми з Бельгії, Іспанії, Німеччини, США, Франції, Італії, Хорватії та багатьох інших країн. В міжнародному ігровому конкурсі буде показаний фільм української режисерки Марії Пономарьової «Хороший хлопчик», вироблений у Нідерландах.

Що ж до національної програми, очікуються як покази вже відомих українських фільмів (наприклад, «Пелюшковий торт» Анастасії Бабенко), так і національні прем’єри. Загалом, у документальній та ігровій програмах змагаються між собою 12 українських короткометражних фільмів.
Окремо буде представлено конкурс підліткового кіно.
«Як переживають підлітки обмеження простору під час пандемії, з якими складнощами зіштовхуються, живучи в неповній сім’ї? Як вибудовувати дружні стосунки з іншими й знайти своє „Я“, як пояснити юному поколінню життя і смерть в цьому світі? На ці та інші питання шукають відповіді режисери зі всього світу. Як завжди, конкурс підліткового кіно підіймає складні проблеми дорослого життя, але представляє це молодій аудиторії в легкій й позитивній формі», ― коментує програмний директор Микола Базаркін.

Конкурс фільмів про сталий розвиток об’єднує фільми про стратегічний розвиток світу і подолання нагальних проблем цивілізації. Цьогоріч в ньому представлені фільми, що висвітлюють проблеми доступу людини до якісних водних ресурсів, техногенного впливу та руйнації екосистем.
Блок фільмів від анімаційної студії Новаторфільм «Прояв волі» представлять Степан Коваль і Анна Ігнатова. Стрічки цієї програми розкажуть історії, які можуть бути близькі кожному: про пошук власних форм, усвідомлення себе через культурне надбання, прояв волі на життєвому шляху, який постійно піддається зовнішнім впливам та змінам. Учасники цьогорічної програми «Прояв волі live» ― митці, що працюють з темою війни і її наслідків. Документуючи і архівуючи нашу реальність, вони створюють страшний, але надзвичайно тендітний візерунок героїчної боротьби України проти московської навали. В програмі такі веб-серіали, як «Хащі», «Ukraïner», «Фортеця Маріуполь» Юлії Гонтарук та інші.
Спеціальні покази

Глядачі мають змогу переглянути фільм «Земля Івана» Андрія Лисецького. Стрічка отримала приз, як найкращий фільм Національного конкурсу минулорічних кінофестиваль Docudays Ua та Kharkiv MeetDocs.
Головний герой Іван Приходько — один з останніх народних художників України. Він самоук, але все, що створює пензлем або різцем, перетворюється на мистецтво, десь наївне, але чесне. Іван Приходько з тих, чиє світосприйняття та внутрішній світ генерують лише красу та радість.
Спеціальним показом програми Сталий розвиток та фільмом-закриття стане українська премʼєра фільму «Чорнобиль: Втрачені стрічки» (2022, HBO Documentary Films). Картина знята та спродюсована Джеймсом Джонсом. Він відвідає Київ та особисто представить фільм.
Через тридцять шість років після вибуху Чорнобильського ядерного реактора в Радянській Україні нещодавно знайдені архівні відеоматеріали та записані інтерв’ю з очевидцями намалювали емоційний і захопливий портрет масштабів і тяжкості катастрофи. Архіви відкрили до чого доходив радянський уряд замовчуючи інцидент та обманюючи солдатів, які були направлені для «ліквідації» збитків. «Чорнобиль: Втрачені стрічки» — це повна, неприкрашена правдива історія того, що сталося в одній із найменш зрозумілих трагедій двадцятого століття.

Також протягом фестивалю відбудеться низка зустрічей з кіномитцями різних поколінь — Катериною Горностай, Алла Ігнатовою та Степаном Ковалем, Олексієм Радинським, Аліною Горловою, Анатолієм Лавренішиним, Євгенем Сивоконем.

Коли: 28-31 липня
Де: SKVO space на березі Дніпра (Гідропарк, Венеціанський острів), кінотеатр KINO42, ул. Костянтинівська, 11Б
Вартість квитків: денні в простір SKVO space — 200 грн (пт, сб), 250 грн (нд), на всі дні 500 грн. (в день фестивалю ціна вище). Придбати. Показ в KINO42 — 120 грн. Вхід в перший день безкоштовний.
«Історія України за 15 хвилин»: сьогодні у центрі столиці презентують анімаційний фільм.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»