Кияни можуть уберегтись від отруєнь і гострих кишкових інфекцій

Навіть морозивом можна отруїтися, якщо воно неправильно зберігалося. Фото: Борис Корпусенко
Навіть морозивом можна отруїтися, якщо воно неправильно зберігалося. Фото: Борис Корпусенко

Влітку ризик заразитися на харчові токсикоінфекції значно зростає.

У теплу пору року активно розмножуються бактерії. Споживаючи їжу продукти, що містять умовно-патогенні мікроби або їхні токсини кияни ризикують отримати харчові отруєння. Найчастіше їх зумовлюють ентеротоксичні штами кишкової палички, стафілокока, стрептокока тощо. Про це нагадала директорка Департаменту охорони здоров’я Валентина Гінзбург.

Кишкові інфекції передаються через уживання зараженої їжі та води, через брудні руки, предмети побуту, під час купання у забруднених водоймах. Найчастіше збудники кишкових інфекцій містяться у сирій їжі тваринного походження — м’ясі, яйцях, непастеризованому молоці, морепродуктах та немитих фруктах і овочах. Небезпечними також є кулінарні вироби (зокрема торти, тістечка з кремом), що зберігалися з недотриманням необхідних норм та умов.

Інкубаційний період захворювання короткий — від кількох годин до однієї доби — захворювання починається раптово. З’являється нудота і блювота, виникають часті рідкі водянисті випорожнення, болі у животі. При вираженій інтоксикації — головний біль, запаморочення, температура 38-39°С, слабкість, зневоднення», — розповіла директорка Департаменту.

Симптоми кишкової інфекції

Саме зневоднення організму є небезпечнішим проявом харчових токсикоінфекцій, тож основною метою в лікуванні є адекватна регідратація — треба багато пити.

Валентина Гінзбург не радить нехтувати симптомами отруєння. Фото: Олексій Самсонов

«Якщо ви помітили у себе або у своєї дитини симптоми харчового отруєння негайно зверніться до лікаря. За потреби він призначить обстеження (аналіз крові, мікроскопічне та бактеріологічне дослідження випорожнень), оцінить стан і вирішить, чи можна проводити лікування в домашніх умовах або потрібна госпіталізація. Не зволікайте — такі отруєння можуть бути вкрай небезпечними і народні методи лікування не допомагають», — наголосила Валентина Гінзбург.

Щоб уберегтися від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій, необхідно дотримуватися досить простих, але ефективних правил, що чітко сформульовані Центром громадського здоров’я МОЗ України як 5 кроків до безпечнішої їжі.

5 кроків до безпечнішої їжі.

Підтримуйте чистоту:

  • мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу;
  • мийте руки після відвідування туалету;
  • вимийте і продезінфікуйте всі поверхні та кухонне приладдя, які використовуєте для приготування їжі;
  • захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин.

Відокремлюйте сиру їжу від готової:

  • відокремлюйте сире м’ясо і морепродукти від інших харчових продуктів;
  • для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям, зокрема ножами і обробними дошками;
  • зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими і готовими продуктами.

Ретельно готуйте їжу:

  • ретельно просмажуйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, яйця і морепродукти;
  • доводьте страви до кипіння, щоб вони готувалися щонайменше за 70°С;
  • сік м’яса чи птиці під час приготування має бути прозорим, а не рожевим;
  • ретельно підігрівайте приготовану їжу.

Зберігайте їжу при безпечній температурі:

  • не залишайте приготовану їжу за кімнатної температури більш ніж на 2 години;
  • зберігайте приготовані страви гарячими (60°С) аж до подавання до столу;
  • не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику;
  • не розморожуйте продукти за кімнатної температури.

Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:

  • використовуйте чисту або очищену воду;
  • обирайте свіжі та незіпсовані продукти;
  • ретельно мийте овочі й фрукти, особливо якщо вживатимете їх сирими;
  • не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.

Нагадаємо, що віруси чи бактерії можуть потрапити в харчові продукти на будь-якій стадії шляху від виробництва до столу, тому кожен учасник процесу, від виробника до споживача, відіграє роль у запобіганні зараження їжі.

До слова, у столиці є тенденція до збільшення госпіталізованих на COVID-19. Тож киян просять вакцинуватися — це найкращий спосіб уникнути важких наслідів хвороби.

Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»