Нацбанк презентував пам’ятні монети «Ой у лузі червона калина»
Це одні з перших пам’ятних монет, що вводяться в обіг з початку повномасштабної війни.
Сьогодні, 18 липня, у Національному банку України відбулася презентація пам’ятних монет з легендарними рядками: «Ой у лузі червона калина».
Ці монети продовжують нову серію «Безсмертна моя Україно». Їх дизайн розробив київський художник Дмитро Кривонос.
На аверсі монет у центрі розміщено стилізовану символічну композицію, на якій захисники різних поколінь: козак, січовий стрілець і сучасний воїн Збройних Сил України підіймають калину — опоетизований символ України, крона якої нагадує абриси кордонів нашої Батьківщини. На реверсі монет у центрі зображено гілку з листком і ягодами калини.
«Під час війни пісня „Ой у лузі червона калина“ стала українським символом незламності й гімном мужнього протистояння ворогу. Вона також стала широко відомою за межами України. Як і сотні років тому, суть цієї пісні залишається актуальною й нині — боротьба з московською владою за незалежність України. Тому на знак глибокої поваги та вдячності до українських захисників, а також прагнучи увіковічити в грошових знаках історичну боротьбу українців за незалежність, ми з гордістю вводимо в обіг ці нові пам’ятні монети», — зауважив заступник Голови Національного банку Олексій Шабан.
Важливо підкреслити, що Національний банк приділяє велику увагу вшануванню та підтримці захисників і захисниць України. До прикладу, у перший день повномасштабної фази війни у банку відкрили спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України. Кошти на нього надходять як від громадян та підприємств України, так і від міжнародної спільноти.
«За майже п’ять місяців війни Національний банк перерахував на потреби військових вже майже 18 млрд грн, зібраних на цей спецрахунок», — уточнює Олексій Шабан.
Придбати пам’ятні монети можна буде в банків-дистриб’юторів із продажу пам’ятних монет та сувенірної продукції: АТ АБ «УКРГАЗБАНК», АТ «АБ «РАДАБАНК», АТ «ТАСКОМБАНК», АТ КБ «ПриватБанк».
Довідково:
Монету номіналом 10 гривень виготовлено зі срібла 925 проби, категорія якості карбування — «пруф», маса дорогоцінного металу в чистоті — 31,1 г, діаметр — 38,6 мм, тираж — до 5 000 штук (у тому числі — до 2 500 шт. у 2022 році).
Монету номіналом 5 гривень виготовлено з нейзильберу, категорія якості карбування — «спеціальний анциркулейтед», маса — 16,5 г, діаметр — 35,0 мм, тираж — до 250 000 штук (у тому числі — до 75 000 шт. у 2022 році, в сувенірній упаковці).
Художник — Дмитро Кривонос. Скульптори: Святослав Іваненко, Володимир Атаманчук.
Зазначимо, першу пам’ятну монету «В єдності — сила» ввели в обіг 11 липня цього року. Вона присвячена підтримці України міжнародною спільнотою у війні проти рашистів.
Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»