Вакцинація у столиці не припинялася навіть у найважчі дні березня, — Валентина Гінзбург

У місті продовжується вакцинація киян від коронавірусу та за календарем щеплень.
Київ сьогодні живе в умовах воєнного стану, але за будь-яких обставин не варто нехтувати здоров’ям: COVID-19 може й відступив на другий план нашої уваги, але він нікуди не подівся. Про те, як триває у місті вакцинальна кампанія «Вечірньому Києву» розповіла Директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург.

— Валентино Григорівно, яка сьогодні ситуація із захворюванням на коронавірус у столиці?
— Сьогодні ми констатуємо, що у лікувальних закладах перебуває десь до 70-80 пацієнтів щодня. Із них 50 із COVID-19, а решта із підозрою. Ліжка у медзакладах зараз не завантажені, але ми пам’ятаємо, що ковід має сезонний характер, як будь-яке захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом, тож ми очікуємо збільшення захворювання починаючи з кінця серпня — початку вересня. З досвіду минулих років бачили, що після повернення людей із відпочинку, початку навчання у школах кількість хворих починала зростати.
До слова, на початку червня у нас було 50-60 хворих на ковід, тож є тенденція до зростання рівня захворюваності, хоч вона і незначна. Якщо ж говорити у рамках країни, то найбільше хворих фіксують у областях на Заході України — Закарпатській та Івано-Франківській, там, де зосереджена велика кількість тимчасово переміщених людей.
Тому сьогодні ми наголошуємо, що для того, щоб упередити інфікування, а у разі хвороби, щоб її перебіг був легким є тільки одна порада — вакцинація.

— Де зараз можна зробити щеплення від коронавірусу?
— У столиці працює 112 пунктів щеплень від COVID-19. Хочу наголосити, що не дивлячись на війну у нас не призупинялися роботи кабінетів щеплень. Із 23-го лютого по перше липня було введено майже 75 тисяч доз щеплень від коронавірусу.
Продовжується також робота центрів масової вакцинації у торговельних центрах, а саме: Гулівер, River Mall, універмаг Україна та інших. І як завжди працюють мобільні бригади, їх зараз є 16. Вони виїжджають до трудових колективів для проведення щеплень.
Якщо говорити в цілому про вакцинальну кампанію від ковіду, то станом на перше липня введено понад 3 мільйони 800 тисяч доз вакцин — це перша, друга дози, а також бустер.
Наразі доступні вакцини CoronaVac і Pfizer. Усі кабінети щеплень забезпечені необхідною кількістю вакцин.
Ми уже можемо проаналізувати досвід минулих років, приріст хворих, заповнення стаціонарів, перебіг хвороби. Коли у нас сформувався високий відсоток щеплень (серед усіх регіонів найкращий показник), то, по-перше, не було такої перезавантаженості стаціонарів, які ми спостерігали у перші місяці пандемії, а по-друге — перебіг хвороби у вакцинованих був значно легшим.

— Місто готове до нової хвилі коронавірусу?
— Хочу нагадати, що навіть на піку пандемії у нас не було відмов у госпіталізаціях. Зараз лікарні забезпечені киснем, а також медикаментами, витратними матеріалами. Але я хочу звернути увагу не на резервні ліжка, а на те, що кожен повинен зробити для себе і своїх рідних, щоб мінімізувати наслідки можливого захворювання, — зробити щеплення!
Насамперед це стосується дітей, вагітних, людей похилого віку, і тих, у кого хронічні захворювання: цукровий діабет, ожиріння, серцево-судинні захворювання.
Також необхідно якомога частіше провітрювати приміщення, це актуально зараз у великих центрах, де відбувається кондиціонування приміщення і збирається велика кількість людей. Крім того, прості правила — миття рук та маски у людних місцях. Нічого нового у цьому немає, але це дійсно працює.
І це стосується будь-якого інфекційного захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом.
Через війну зараз змінилися акценти, і люди менше носять маски, але ми уже маємо досвід минулого літа, коли було зменшення рівня захворюваності, і люди «розслабилися» стали менш ретельними у виконанні вимог медиків. Але ми повинні постійно нагадувати, що повинна бути культура поведінки до захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом.

— А яка ситуація у Києві щодо рутинної вакцинації, передбаченої календарем щеплень?
— Насамперед хочу подякувати батькам, які турбуються про своїх дітей не на словах, а на дії і роблять щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень. Навіть на початку війни, у березні, вакцинація у Києві не припинялася, хоча і зменшилася, бо багатьох вивезли у безпечніші місця. Загалом за підсумками 6-ти місяців у нас вакциновано близько 41% населення від запланованого на цей рік — це досить високий показник, і навіть тут місто Київ попереду всієї країни.
До слова, декілька років тому в Україні був спалах кору, тоді почали робити масове щеплення від недуги. Зокрема у Києві десь за місяць часу зробили таку кількість щеплень від цієї хвороби, яку раніше виконували за рік. І після цього ми фіксували лише поодинокі випадки кору. Після цієї хвилі у багатьох батьків змінилося ставлення щодо щеплень своїх дітей. Хоча, у будь-якому випадку треба продовжувати просвітницьку роботу, бо на жаль, ми маємо ще несвідомих дорослих, що відмовляються від вакцинації своїх діток.
— Київ забезпечений вакцинами?
— Так, повною мірою. Міністерство охорони здоров’я забезпечило наявність усіх вакцин. Вони безплатні та наявні в усіх комунальних закладах столиці. Тож усі мешканці столиці можуть подбати про своє здоров’я і здоров’я своїх рідних.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»