У столиці презентують збірку поезій, написаних під час війни

До антології «Поезія без укриття» увійшли твори 70 українських авторів.
У червні побачило світ особливе видання — антологія антивоєнних віршів «Поезія без укриття». Новинка вийшла у видавництві «Discursus».
Це перша книга в Україні, яка цілком написана і видана в період повномасштабного вторгнення рф на територію нашої держави і створена, як зазначається у передмові, «між укриттями і ракетами». Видання є поетичною хронікою війни, хронікою протистояння й незламності, є поетичною фіксацією вражень першого місяця повномасштабної війни.

Презентація видання у Києві відбудеться двічі:
- 6 липня о 14:00 в «Мамаєвій слободі», вул. Михайла Донця, 2. Захід заплановано на 6 липня.
- 7 липня о 18:30 в українському просторі «Інтеліґенція», вул. Воздвиженська, 60-В. Родзинкою заходу стане читання поезій авторів професійними акторами. Спеціальним гостем заходу буде письменник, есеїст та художник Анатолій Дністровий, який служить в лавах ЗСУ.
Загалом книга налічує понад 200 поезій, що розміщені на 240 сторінках.
Авторами книги є 70 сучасних українських поетів. Це як поети-початківці, так і визнані майстри слова, як цивільні, так і військові, як зовсім юні за віком, так і люди, на чиєму віку сьогоднішня війна вже не перша, ті, хто вимушено покинув свій дім, ті, чий дім став прихистком для когось, ті, хто витримав блокаду в своїх містах…
Серед авторів: Ігор Астапенко, Юлія Бережко-Камінська, Оксана Буянова, Тетяна Власова, Надія Гуменюк, Надія Гармазій, Сергій Дзюба, Анатолій Дністровий, Уляна Дудок, Любов Єременко, Роксолана Жаркова, Олександр Ірванець, Інна Калина, Катерина Калитко, Ярослав Карпець, Василь Карп’юк, Василь Клічак, Єлизавета Красніченко, Ганна Кревська, Галина Крук, Василь Кузан, Роман Любарський, Олександр Лисак, Антоніна Листопад, Юрій Матевощук, Володимир Могилюк, Сашко Обрій, Оксана Осмоловська, Ігор Павлюк, Таня П’янкова, Наталка Фурса, Антоніна Царук, Ірена Яніцька та інші.
У збірці представлені твори поетів із Бучі, Ірпеня, Борисполя, Білої Церкви, Києва, Чернігова, Сум, Харкова, Полтави, Черкас, Хмельницького, Рівного, Луцька, Львова, Ужгорода, Івано-Франківська, Тернополя, Чернівців, Вінниці, Кропивницького, Дніпра, Миколаєва, Херсона і багатьох інших міст, містечок і сіл нашої країни. Є й у збірці вірші Інни Калини, що вже 20 років мешкає у німецькому місті Ганновер і весь цей час популяризує нашу культуру за кордоном, підтримуючи Україну в дні війни.

Авторкою ідеї проєкту «Поезія без укриття» та упорядницею книги є поетеса й літературознавиця, кандидатка філологічних наук, голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки письменників України Надія Гармазій з міста Кропивницький.
«Війна нас урівняла, скасувала наші плани, але не змогла нас роз’єднати. Ця книга якраз і є символом об’єднання. 3 березня, у Всесвітній день миру для письменника, я пригадую, як хтось із колег привітав мене із цим святом і зауважив що пора працювати, пора висвітлювати війну. Так і з’явилася ідея антології, — поділилася Надія Гармазій. — Матеріалів одразу ж було багато, і після першої публікації у фейсбуці про плани видати таку антологію, одразу ж почали підтягуватися люди з інших регіонів. Тому цілком справедливо і логічно, що ця книга об’єднала тих, хто відгукнувся. Тут немає штучно притягнутих за вуха імен і це відчутно у творах. Тут немає якогось прагнення показати що хтось вправніше володіє римами, тут всі рівні. Писалася вона всіма нами у шоковому стані. Упорядковувала я цю книгу під гул сирен в укритті. Так само й дизайнерка проєкту Ірена Яніцька займалась версткою саме тоді, коли обстрілювали її рідну Львівщину. Тому ця антологія жива нашим болем і цінна, передусім, як документ часу, в якому нам випало боротися й перемагати».
Видання має на меті не тільки дати поетичну фіксацію, представити поетичну хроніку нашого протистояння, а й підтримати ЗСУ. Тому 25% з кожного проданого примірника буде передано на потреби ЗСУ. Вартість збірки — 150 гривень.

«Поезія без укриття» — це художня фіксація вражень першого місяця повномасштабної війни. Це погляд на війну зсередини і зовні. Ці рядки зароджувалися під гул сирен в укриттях, під гуркотняву коліщат евакуаційних потягів, і разом з тим — це вірші тих, хто бореться за перемогу і на передовій, і у слові. Перед вами — антологія всенародного протистояння, поезія, що виходить з укриття й вільно простує у світ як пам’ять про загиблих, як підтримка наших захисників, як хроніка війни, переосмислена на рівні болю, який робить нас незламними» — йдеться в анотації до видання.
Упродовж червня й липня книгу вже презентували у шести містах: Кропивницькому, де й виник задум її створення, Сумах, Червонограді, Львові, Луцьку, Херсоні.
Читайте також — київський художник Антон Логов малює «Війну в Україні».
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»