Вони загинули через війну: на «Стіні пам’яті» у Львові розмістили фото вбитих мешканців Київщини
Цікаво, що ініціатором інсталяції став американець.
Голова Гостомельської громади Юрій Прилипко, 4-річний Сашко, якого розшукували близько місяця, знаний фотокореспондент Макс Левін та багато-багато інших облич, які забрала війна. На «Стіні пам’яті» у Львові, присвяченій усім жертвам ворога, розміщені й фотографії мешканців Києва чи Київщини.
Цю стіну у місті Лева облаштував американець Лео Сото. Інсталяція розташована на площі Галицькій, у центрі Львова. На звичайній огорожі Лео розвішав фото дітей та дорослих, які загинули від рук російських військових. Окрім фотографій, він розклав уздовж стіни штучні квіти.
Почувши про війну в Україні, Лео спочатку приїхав з Маямі у Вроцлав і створив там «Стіну пам’яті» за українцями, а потім — приїхав до Львова. Схожий меморіал не перший для Лео — рік тому він в аналогічний спосіб вшанував пам’ять про загиблих американців.
Львів’яни та гості міста приносять до імпровізованого меморіалу також живі квіти, дитячі іграшки, доклеюють нові фото. Багато перехожих зупиняються, фотографують, моляться, витирають сльози.
Хлопчик років восьми вигукує: «Мамо, це ж Сашко!». Дитина впізнала на світлині 4-річного Сашка Здановича, який разом з рідними втікав з-під Вишгорода на човні та після цього безслідно зник. Через три тижні його виявили вбитим. Дитина загинула від кульового поранення…
Зупиняється погляд і на фото відомого українського фотографа та документаліста Макса Левіна, який загинув на Київщині. Зв’язок з ним обірвався 13 березня, тіло знайшли 1 квітня.
Або ж Юрій Прилипко, голова Гостомельської громади, якого вбили на початку березня, коли він роздавав хліб місцевим.
Розміщене фото і заслуженої артистки України Оксани Швець, яка працювала у Молодому театрі — жінка пішла із життя у власному помешканні під час обстрілів Дарницького району Києва. А також — Артема Дацишина, соліста балету Національної опери України. Під вогонь окупантів артист потрапив ще 26 лютого, не вижив…
Зустрічають перехожих й очі «жінки з червоним манікюром», яку вбили 5 березня у Бучі. Згодом вдалося встановити — її звали Ірина. В останні місяці життя вона мріяла освоїти нову професію — захопилася візажем. Не судилося — її життя забрали рашисти.
Або ж зовсім молода, 25-річна медикиня-сержантка Катерина Ступницька, яка була в самому епіцентрі боїв на Київщині й загинула, рятуючи воїнів. Чи актор Паша Лі, який попав під ворожі обстріли, коли зняв свій бронежилет і одягнув на дитину.
Названі вище імена — лише частина фотографій. Дивлячись на кожне фото, когось впізнаєш. Усі ці світлини ми бачили у стрічці фейсбуку, а новини про їхні смерті рясніли у ЗМІ, зокрема, й у світових… Найбільше болить за дітей. Вони мали робити селфі з однокласниками на фоні пам’ятника Королю Данилу, але аж ніяк не дивитися на нього із-за траурних квітів.
Світла пам’ять!
Олена ПЕТРИШИН, фото автора для «Вечірній Київ»