Міндовкілля: руйнування Ірпінської дамби може загрожувати екологічною катастрофою Київщині

Окупаційні війська продовжують чинити варварські злочини, завдаючи навмисної шкоди не лише українській економіці та цивільній інфраструктурі, але й природній спадщині України та довкіллю.
Дайджест ключових наслідків російської агресії за другу декаду квітня оприлюднили на сторінці Міністерства довкілля та природних ресурсів.
Також у відомстві зауважили, що Уряд України продовжує фіксувати злочини окупантів у сфері навколишнього середовища та використовує всі можливості для притягнення до відповідальності країни агресора.
ЗАГРОЗА ЯДЕРНІЙ ТА РАДІАЦІЙНІЙ БЕЗПЕЦІ

Після деокупації Чорнобильської зони на території відбуваються роботи з розмінування та інвентаризації завданої окупантами шкоди обладнанню. Очікується, що через недотримання окупантами вимог радіаційної безпеки та санітарно-пропускного режиму рівень радіоактивного забруднення у Зоні відчуження може зрости.
Нещодавно відновлено електроживлення Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у Чорнобильській зоні відчуження. Наразі розпочалося налаштування обладнання та приладів для його нормальної роботи.

Захоплена ще з 4 березня Запорізька атомна електростанція досі контролюється російськими військовими. Персонал Запорізької АЕС працює в умовах психологічно тиску, зі страхом за своє життя і своїх близьких. Менеджмент станції змушений вирішувати низку питань з командирами російських окупаційних військ. Також на станції перебуває бригада представників Росатому на чолі з головним інженером Ростовської АЕС.
Радіаційний фон на промисловому майданчику ЗАЕС складає 11 мікрорентгенів за годину, в санітарно-захисній зоні — 8-12 мікрорентген за годину. Ці показники відповідають природному радіаційному фону в місці розташування Запорізької атомної електростанції.
ЗАБРУДНЕННЯ, ЯКЕ БЕЗПОСЕРЕДНЬО СПРИЧИНЕНЕ БОЙОВИМИ ДІЯМИ

За даними ДСНС, з 24 лютого до 18 квітня 2022 року на території України знешкоджені 66 тис. 753 вибухонебезпечних предметів та 417,4 кг вибухової речовини, у тому числі 1 тис. 937 авіаційних бомб. Обстежена територія площею 11 тис. 062 га. Знищена військова техніка та боєприпаси, розірвані ракети та авіабомби забруднюють ґрунт і підземні води хімічними речовинами та важкими металами.
Руйнування міст і поселень призводить до забруднення будівельним сміттям та азбестом. Наслідки такого забруднення для довкілля будуть проявлятися роками.
ШКОДА ЗАПОВІДНИКАМ ТА ЕКОСИСТЕМАМ, ЩО ОХОРОНЯЮТЬСЯ

У результаті вторгнення природна спадщина України все більше зазнає шкоди. Понад третина території природно-заповідного фонду використовується або використовувалася російськими військами у бойових діях. Десятки парків та заповідників зазнали значної шкоди внаслідок російської агресії. Агресор веде або вів бойові дії на території 900 об’єктів природно-заповідного фонду площею 1,24 млн га. Під загрозою знищення знаходяться близько 200 територій Смарагдової мережі площею 2,9 млн га.

Також у надзвичайно складній ситуації опинилися тварини у зоопарках, які повністю залежать від людей. Нещодавно У Миколаївський зоопарк влучили 2 снаряди, які не розірвалися і, на щастя, ніхто не постраждав. Заклад отримав гуманітарну допомогу від зоопарків Європи.
На сьогодні немає інформації про зоопарк у Маріуполі. Скоріше за все, тваринам бракує води, їжі та тепла і терміново потрібен зелений коридор та евакуація.
ШКОДА ВОДНИМ РЕСУРСАМ

У результаті бойових дій пошкоджено водовід, яким здійснюється постачання води з річки Дніпро до міста Миколаєва. Станом на ранок 18 квітня тривають роботи з відновлення водопостачання. Жителі Миколаєва набирають воду з Південного Бугу для технічних потреб, а за питною стоять у чергах.
Через руйнування греблі Оскільського водосховища у Сіверському Дінці піднявся рівень води. У Святогірську (Донецька обл.) ріка вийшла з берегів та підтопила ділянки міста.
Руйнування російськими військовими Ірпінської дамби може загрожувати екологічною катастрофою Київщині. Серед потенційних негативних наслідків розливу — інфікування через затоплені сміттєзвалища та вигрібні ями, забруднення води мастилами та пальним.
ЧОРНЕ ТА АЗОВСЬКЕ МОРЯ

Внаслідок затоплення у Чорному морі російського ракетного крейсера «Москва» (внаслідок успішного влучання українськими ракетами «Нептун») у воду, ймовірно, потрапило невикористане паливо з корабля, а також боєзапас, зокрема ракети та торпеди, які також містять шкідливі хімічні речовини.
Морський рух з усіх українських портів у Чорному морі залишається заблокованим через загрозу атак російського флоту, захоплення або підриву морських мін. Це значно ускладнює експорт сільськогосподарської продукції та становить серйозну загрозу глобальній продовольчій безпеці.
Нагадаємо, що днями в Ірпені знешкодили надпотужну авіабомбу.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»