Війна очима молоді: у столиці презентують актуальний артпроєкт

Художня галерея «Митець» запрошує на виставку «На сніданок була війна», де представлені 27 плакатів, присвячених нинішнім трагічним подіям та війні в Україні.
Мистецький проєкт об’єднав довкола себе студентів та викладачів Київського національного університету культури та мистецтв (КНУКіМ) та Київського університету культури (КУК).
Серед учасників, що представили свої роботи в експозиції: Антоненко Анастасія, Будник Андрій, Болбас Володимир, Бухарська Анастасія, Володько Вікторія, Головко Ірина, Гунько Єлизавета, Карєєв Кирило, Кіптіла Інна, Лагута Валентина, Ломко Ольга, Люшня Ярослав, Микитенко Микола, Мусієнко Катерина, Перепелиця Марина, Попова Марія, Пошабля Олександра, Рабенко Руслан, Рубленко Оксана, Трохимчук Юлія, Щавінська Яна, Y A D S U N.


Основними напрямками творчості молодих талановитих митців стали героїзм воїнів ЗСУ, варварство та підступність загарбників, запит на підтримку світової спільноти й країн НАТО, захист пам’яток культури, позитивні та негативні персоналії цієї кривавої війни.


«За деякий час від початку війни, всі наші студенти, хто мав технічну можливість — почали створювати патріотичні плакати. Ті, хто мав обмежений доступ до комп’ютерних засобів, планшетів і графічних редакторів — стежити за актуальним контентом у соцмережах, формулювали тематику, складали слогани, підбирали референси», — розповів про творчий процес студентів співкуратор експозиції, голова секції плакату КО НСХУ, заслужений художник України та педагог Андрій Будник.



Твори робилися у цифровому та у друкарському форматі, щоб учасники мали змогу їх використати не лише для проведення тематичних виставок, але і для демонстрації на мітингу.
За словами кураторів проєкту, у часи війни сервільну комерційну функцію графічного дизайну (етикетки, пакування, верстка) було переформатовано на патріотичний державний лад. Результати не змусили себе чекати: було створено кілька десятків творів, які викладалися у мережу для розповсюдження.



Твори швидко знаходили великий резонанс у суспільстві: багато людей робили репости на сторінках соціальних мереж, поширювали контент на інших електронних ресурсах. Так, Національна спілка художників України продублювала студентські плакати на своїх профілях у Facebook та Instagram, приходили відгуки з-за кордону, навіть з окупованих територій (ОРДЛО).

Проведення виставки у такий нелегкий час стало приємним сюрпризом для молодих митців. Тему та ідею авторам підказала директорка галереї «Митець» Карина Кравець..
Молоде покоління швидко відгукнулося на її пропозицію, тож реалізація проєкту зайняла трохи більше як тиждень. Вчорашні ілюстрації, що уособили внутрішні переживання багатьох учасників втілилися у самостійний мистецький проєкт, тематика якого на сьогодні хвилює мільйони українців з усього світу.



Своїми враженнями від мистецького вернісажу поділився відомий мистецтвознавець та журналіст Сергій Коміссаров:
«Експозиція „На сніданок була війна“ розповідає нам про мистецтво та творців, які залишилися у прифронтовій столиці, аби у скрутну для неї годину організувати та провести справді унікальну виставку… Виставку, якій в Україні немає аналогів… Це мистецтво, яке пробуджує в душах українців почуття гордості за нашу державу. Воно вчить ніколи не здаватися ворогові, битися за кожен клаптик української землі».
Експозиція «На сніданок була війна» представлена на вікнах галереї «Митець», що знаходиться за адресою: вулиця Велика Васильківська, 12.
Побачити її можуть усі охочі кияни та гості столиці.
Нагадуємо, що нещодавно столицю прикрасив новий стінопис з українським прапором та військовим.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»