Гарантії безпеки для України: чим завершилися переговори делегацій у Туреччині
У Стамбулі сьогодні, 29 березня, завершились переговори української та російської делегацій щодо припинення війни.
Вони тривали близько чотирьох годин. Перед початком зустрічі перед членами делегацій виступив президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган, який заявив, що прийшов час «очікувати твердих результатів» від цих переговорів. Ердоган підкреслив, що «зупинити цю трагедію повинні обидві сторони». За його словами, продовження конфлікту нікому не принесе користі.
Представник української делегації на переговорах, голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія розповів на брифінгу в Стамбулі, що мова йшла про нову систему гарантій безпеки для України.
«Ми наполягаємо, щоб це був міжнародний договір, який будуть підписувати усі гаранти безпеки, які ратифікуватимуть його. Щоб не повторювати помилку, яка колись була у Будапештському меморандумі, й щоб це був працюючий міжнародний механізм конкретних гарантій безпеки для України. Країни-гаранти, фактично за аналогом п’ятої статті НАТО протягом трьох днів мають зібратись на консультації. Навіть якщо це війна, гібридна війна, щоб не трапилось, після цих трьох днів країни-гаранти мають надати нам військову допомогу — зброєю, військовими силами, закритими небом», — розповів Давід Арахамія.
За його словами, серед гарантів Україна бачить у першу чергу країни Радбезу ООН: Велику Британію, Китай, США, Францію, Туреччину, Німеччину, Канаду, Італію, Польщу та Ізраїль. Він зазначив, що «росія також туди входить».
«Ми пропонуємо зробити вільне приєднання до договору гарантій. Якщо інші країни захочуть приєднатись ми дамо їм таке юридичне право», — сказав Давид Арахамія, додавши, що деякі держави вже попередньо погодились брати участь в договорі.
Народний депутат зауважив, що є неврегульовані питання з окупованими Кримом та Донбасом, тому, за його словами, міжнародні гарантії тимчасово не будуть розповсюджуватись на ці території.
Своєю чергою дипломат Олександр Чалий, який очолює юридичну групу в українській делегації на переговорах з рф, заявив, що в Договорі про гарантії безпеки не буде заперечень щодо можливості вступу України в Європейський Союз. Крім того, країни-гаранти беруть на себе зобов’язання сприяти цьому процесу.
«Хочу наголосити, що договір про гарантії безпеки — це можливий дипломатичний формат закінчення війни. Це можливість відновити дипломатією територіальну цілісність та безпеку України», — сказав він.
Олександр Чалий наголосив, що ключова вимога, яку ставить українська сторона до цього договору — це чіткі юридично зобов’язувальні гарантії безпеки нашої країни. За його словами, якщо вдасться їх закріпити, то «Україна зобов’язується фактично зафіксувати свій сьогоднішній статус позаблокової і без’ядерної держави у формі постійного нейтралітету, що історично зафіксовано у декларації про суверенітет 1990 року».
«Відповідно до цього під такими гарантіями, які фактично дорівнюють гарантіям п’ятої статті НАТО, ми не будемо розміщувати на нашій території іноземні військові бази, військові контингенти та не будемо вступати у військово-політичні союзи. Проведення військових навчань на нашій території тільки за згоди країн-гарантів», — сказав Олександр Чалий.
А радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк після переговорів заявив, що Україна зможе підписати міжнародний договір про гарантії безпеки лише після проведення загальнонаціонального референдуму. Після цього йтиме ратифікація документа країнами-гарантами та Верховної Ради.
«Щодо Криму, то це окремий пункт договору, в якому ми пропонуємо зафіксувати позицію України та рф протягом 15 років проводити двосторонні переговори щодо статусу півострова та Севастополя. Окремим пунктом ми пропонуємо російській стороні, що Україна і росія не будуть протягом цих 15 років, поки йтимуть переговори, використовувати збройні сили, щоб розв’язати питання Криму», — сказав Михайло Подоляк.
За його словами, питання Донбасу пропонується винести також в окремий пункт, який буде обговорюватися уже на переговорах президентів Зеленського та путіна. Він також наголосив, що «всі спірні питання наразі більш-менш проговорені».
Раніше міністр оборони рф шойгу заявив, що переговори з Україною переходять у практичну площину, саме тому, мовляв, ухвалено рішення у рази скоротити військову активність на Київському та Чернігівському напрямах. Утім, фахівці пов’язують це рішення з великими втратами та провалами російської армії в Україні.
Олександр ГАЛУХ, «Вечірній Київ»