У Чорнобильській зоні та за її межами погіршився радіаційний стан
У Чорнобильській зоні горять ліси, але можливості їх загасити пожежники не мають через окупантів. Виникла небезпека значного збільшення радіаційного фону поза зоною відчуження.
Держатомрегулювання констатує, що пожежні служби, які займаються гасінням лісових пожеж у Зоні відчуження, не мають змоги виконувати свої функції через окупацію цієї території. Потрібно чекати дозволу ворога, щоб він надав можливість українським рятувальникам загасити вогонь. Коли це станеться, невідомо.
Центр прогнозування наслідків радіаційних аварій Українського Гідрометцентру ДСНС України нині здійснює моніторинг радіаційної ситуації у зонах спостереження АЕС та створює моделі атмосферної дисперсії для оцінки наслідків надзвичайних ситуацій, що можуть виникати через природні, техногенні причини та військові дії.
Центр інформує про погіршення радіаційного стану в Зоні відчуження та за її межами, внаслідок лісових пожеж на радіоактивно забруднених територіях, що є одним з факторів, який в даний час призводить до підвищення рівня радіоактивного забруднення повітря. Гасіння пожеж неможливе внаслідок окупації Зони відчуження російськими військами.
За умов продовження існуючої ситуації, у найближчому майбутньому, радіаційний стан в Зоні відчуження та за її межами, включаючи не тільки Україну, а й інші держави, може суттєво погіршитися внаслідок наступних причин:
- через відсутність моніторингу, адже автоматизована система контролю радіаційного стану в Зоні відчуження зараз не працює.
- відсутні дані про поточний стан радіаційного забруднення навколишнього середовища в Зоні відчуження, що не дає адекватно реагувати на загрози погіршення радіаційної ситуації в Зоні відчуження.
- пожежні служби, що займаються гасінням лісових пожеж в Зоні відчуження, не мають можливості виконувати свої функції.
- існує велика ймовірність того, що у сухий весняно-літній період (з квітня по жовтень) інтенсивності лісових пожеж в Зоні відчуження можуть досягнути максимально можливих меж, що призведе до повного вигорання радіоактивно забруднених лісів в Зоні відчуження і, відповідно, до значного погіршення радіаційного стану в Україні та у всій Європі.
У Держатомрегулюванні наголошують, що за нинішньої сухої погоди пожежі будуть охоплювати все більші площі. В даний час осередки займання знаходяться в західній та центральній частинах зони відчуження. Це відомо завдяки знімкам із космосу.
Заміряти рівні радіаційного забруднення у Чорнобильській зоні немає можливості, бо не працює автоматизована система контролю радіаційного стану.
Регулюючий контроль за станом ядерної та радіаційної безпеки на майданчику ДСП «Чорнобильська АЕС» та на території зони відчуження, а також контроль ядерних матеріалів досі неможливий через окупацію ворогом.
Держатомрегулювання три тижні не отримувала інформації про радіаційну обстановку на Чорнобильській АЕС. Лише днями було налагоджено канали зв’язку з персоналом атомної станції — за допомогою керівництва державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС», офіс якого знаходиться у місті Славутич.
Результати дослідження рівнів радіації через пожежі та бойові дії в зоні відчуження вчені виклали в матеріалах.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»