Гуманітарні коридори Київщини: у ДСНС розповіли, як проводять евакуацію та звідки ще не вивезли людей
Через обстріли досі не врятувати всіх мешканців Броварського напрямку. Чекають на евакуацію також ще населені пункти Бородянського району.
Понад тиждень день у день з’являлася інформацію про актуальні гуманітарні коридори Київської області, які владі вдавалося заздалегідь погодити. За один день евакуйовували по кілька тисяч мешканців, які опинилися в облозі окупантів.
Та, сьогодні, 18 березня, на жаль, «зелених» коридорів не вдалося організувати. Ворог продовжує атакувати Київщину та не припиняє вогонь. Вивозити у таких умовах людей — небезпечно.
Як розповіла «Вечірньому Києву» Вікторія Рубан, начальниця пресслужби ГУ ДСНС Київської області, станом на зараз актуальний напрямок для евакуації — це Броварський район.
«Зокрема, говорю про Велику Димерку, Богданівку. Сьогодні, на жаль, окупанти не впустили туди наші колони. Добре, що у минулі дні нам вдалося вивезти Шевченкове», — розповідає Вікторія Рубан.
Ще один напрямок — це Бородянський район. Зокрема, ближня частина району — Немішаєве, Микуличі.
«Раніше з цих населених пунктів вже виїжджало два каравани. Також врятували людей із самої Бородянки — колона звідти поїхала в напрямку Житомира. Звісно, все, що від нас залежить, ми робимо, і готові супроводжувати ці коридори у будь-який час. Важливо лише, аби вони були дозволені на рівні влади, бо ми вже знаємо, чим може обернутися самовільний виїзд», — каже співрозмовниця.
Уточнимо, що про будь-який із гуманітарних коридорів спочатку домовляється влада. Після цього формують колони. І очолюють ці колони, власне, пожежні автомобілі. За ними, як правило, їде вже Червоний Хрест, тоді карети «швидкої».
«Завдання працівників ДСНС домовлятися, щоб колону пропускали на блокпостах, які зустрічатимуться на маршрутах. Тобто наші працівники безпосередньо домовляються з окупантами. Тоді колона під’їжджає до місць збору людей. Якщо все успішно, то наші рятувальники допомагають розсадити стареньких, мешканців з інвалідністю, дітей — і вирушаємо назад. На шляху ті ж самі блокпости і окупанти, з якими потрібно постійно домовлятися. Адже відомо, що пропускати колони вони зазвичай не хочуть», — розповідає Вікторія Рубан.
Врятованих з-під ворожих обстрілів людей привозять у спеціальні тимчасові табори, де їх оглядають медики, консультують психологи. Тут їх також годують та пригощають гарячими напоями. У таких локаціях вони можуть переночувати, а тоді їх централізовано відправляють потягом у західну Україну чи за кордон — у більш безпечні місця.
У ДСНС кажуть: на жаль, під час гуманітарних коридорів можуть лише збирати людей з локацій. Розбирати завали зруйнованих будинків та рятувати вцілілих — їм заборонено.
«Це ворожа територія і там, хоч і тимчасово, але свої жорстокі правила. Ворог не дає шукати мешканців, які могли вижити… Але, звісно, якщо це в межах 100 метрів від колони, то наші рятувальники роблять все, аби витягнути наших людей», — каже вона.
За час війни загинули вже двоє співробітників ДСНС Київщини. Один пішов з життя під час ворожого обстрілу, інший — намагався врятувати батьків на Броварщині і був розстріляний окупантами буквально за два кроки від дому… Світла пам’ять!
Вчора, Президент України Володимир Зеленський відзначив працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які виявили особисту мужність і самовідданість під час порятунку життя людей.
Олена ПЕТРИШИН, «Вечірній Київ»