«ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ» заборгувала столиці понад 730 млн гривень

Київтеплоенерго судиться з приватним теплопостачальником за відмову платити й повертати борги
ТОВ «Євро-Реконструкція» має серед клієнтів десяту частину населення столиці, це 300 тисяч людей. Підприємство виробляє та постачає тепло мешканцям Дарницького та Дніпровського районів Києва. А послуги з транспортування теплоенергії за угодою «Євро-Реконструкції» надає комунальне підприємство «Київтеплоенерго».
Вже другий рік поспіль між комунальним підприємством та приватним тривають суди. Причина — невизнання ТОВ «Євро-Реконструкція» боргу, який сягнув 733 млн грн (і це — без врахування штрафних санкцій!).
У своїй правовій позиції ТОВ «Євро-Реконструкція» не визнає законодавчу зміну органу державного регулювання тарифів.
Мовляв, застосовувати тарифи, скасовані попереднім органом держрегулювання — НКРЕКП.
Але ж право на встановлення тарифів на транспортування міськими мережами перейшли до КМДА ще в 2018 році!
«ПОДВІЙНА БУХГАЛТЕРІЯ» В ТАРИФАХ
Два роки тому КМДА провело перевірку витрат на утримання теплових мереж, саме тоді і виріс тариф КП «Київтеплоенерго» для послуги з транспортування з 89,74 грн до 376,36 грн. ТОВ «Євро-Реконструкція» фактичну вартість послуг сплачувати відмовилась. Хоча для своїх споживачів (тих самих, 300 мешканців Дарницького та Дніпровського районів) цю статтю витрат врахували.
Тоді і почались суди. КП «Київтеплоенерго» розцінює відмову ТОВ «Євро-Реконструкція» оплачувати отримані послуги за чинним тарифом як безвідповідальне користування муніципальною власністю Києва та зловживання коштами. Гроші з тарифів мали б використати на ремонт та доведення до ладу зношених мереж. Втім, в грудні 2021 року та лютому 2022 року суди першої та апеляційної інстанцій, спробували узаконити відмову приватних постачальників комунальних послуг платити за встановленими тарифами.
В цій ситуації судові рішення на користь ТОВ «Євро-Реконструкція» передбачають негативні наслідки для всієї системи держрегулювання цін. Адже виникає правовий прецедент для інших галузей — газо-, водо- та електропостачання, де існує розподіл тарифів на виробництво та транспортування.
НЕБЕЗПЕКА АНТИСОЦІАЛЬНИХ СУДОВИХ РІШЕНЬ
«Євро-Реконструкція» входить до складу приватного енергохолдингу «Технова», тож потрапити в подібну ситуацію можуть і комунальні підприємства, і міські бюджети Сум, Чернігова та Черкас. Там де цей холдинг володіє активами у сфері теплопостачання.
«Узаконення такої практики це все одно, якби „Київтеплоенерго“ відмовилось оплачувати постачальникам рахунки за газ, електроенергію чи спожиту для виробничих потреб воду, бо їхня вартість не відповідає структурі тарифу підприємства. Це б зруйнувало увесь ланцюг розрахунків у галузі», — каже директор Департаменту правового забезпечення КП «Київтеплоенерго» Сергій Гушул.
Відтак, незабаром — розгляд справи у Верховному суді.
У «Київтеплоенерго»сподіваються на неупереджений розгляд. Чому? Нагадують, що в 2019-2020 роках, саме ВСУ відновив законність застосування тарифів на транспортування теплової енергії у Полтавській та Черкаській областях. І це було зроблено з урахуванням інтересів споживачів та міського теплового господарства.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»