Як запобігти переохолодженню та обмороженню: поради столичного лікаря

Понад 90% всіх обморожень припадає на пальці ніг і рук, ніс, вуха та щоки.
Цьогорічна зимова погода дивує киян своїми чималими перепадами… Промерзнути по дорозі додому чи на роботу вкрай легко, не кажучи вже про тих, хто вимушений з тих чи інших причин практично цілими днями перебувати на свіжому повітрі.
Журналісти «Вечірнього Києва» дізналися у лікаря, експерта громадського здоров’я Отто Стойки про те, що таке переохолодження, чим відрізняється від обмороження та, як його уникнути.

Більшість людей стереотипно вважають, що «обмороження» людина може отримати лише при мінусовій температурі. Отто Стойка ж пояснює, що постраждати можна навіть при плюсовій температурі. Відтак, температура повітря, яка сягає нижче +7С˚, вже є небезпечною.
«Навіть, якщо за вікном +3С˚, не раджу ходити з розстібнутою або закороткою курткою, без шапки, шарфу, у літніх кросівках… Чи з оголеними щиколотками, як це дуже полюбляють робити підлітки. Раджу таке вбрання залишити на теплу весну чи осінь, якщо не хочете мати серйозні проблеми зі здоров’ям», — коментує медик.
Лікар зазначає, що оголені щиколотки, взуття не по сезону або ж мокре взуття у холодну пору можуть стати причиною не лише застуди. Якщо це жінка, то у неї можуть виникнути проблеми з жіночим здоров’ям: це і запалення придатків, цистит (запалення сечового міхура), пієлонефрит (захворювання нирок) тощо.
ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ ВІД ОБМОРОЖЕННЯ
Переохолодження — це вплив холоду на весь організм, який викликає його загальне охолодження. При цьому наступає розлад кровообігу, спочатку шкіри, а потім і глибше розташованих тканин. У кінцевому результаті потім може настати і їх змертвіння цих тканин.
«Спочатку потерпілого морозить, з’являється тремтіння, потім настає в’ялість, втома, сонливість, дрімота, яка переходить у глибокий сон, під час якого слабнуть дихання та серцева діяльність. У найгірших випадках все може завершитися навіть смертю», — пояснює медик.
Отто зауважує, що більшість людей помилково вважають, що алкоголь на морозі добре зігріває. Особливо ним зловживають рибалки, які в очікуванні улову можуть дозволити собі чарочку, дві, а то й більше. Це велика пастка, адже алкоголь не лише не зігріває, але й ще більше знижує температуру тіла. Тому, людина ризикує заснути й померти від переохолодження.
«Алкоголь розширює судини на поверхні тіла, а приплив крові викликає відчуття тепла. Натомість внутрішні органи в цей час втрачають тепло. Втрата тепла з поверхні шкіри й кінцівок відбувається швидко, а загальна температура тіла знижується», — додає фахівець.
Обмороження наступає при тривалій дії холоду на яку-небудь ділянку тіла людини. Воно може виникати не тільки у дуже морозну погоду, але й при температурі навіть вищій +4°C, особливо якщо людина охолоне від дощу, поту або занурення в холодну воду, а також при підвищеній вологості повітря і сильному вітрі.
Понад 90% всіх обморожень припадає на пальці ніг і рук, ніс, вуха та щоки. Після відчуття холоду з’являються поколювання, оніміння на місці пошкодження. Відморожена частина тіла стає блідою, холодною та нечутливою.
ВИЗНАЧАЮТЬ ЧОТИРИ СТУПЕНІ ОБМОРОЖЕННЯ
I ступінь: вражене місце спочатку біліє, потім червоніє, припухає, потерпілий відчуває поколювання та біль;
II ступінь: на шкірі утворюються пухирі з кров’яним вмістом, виникає сильний біль;
III ступінь: відбувається омертвіння шкіри та підшкірних тканин;
IV ступінь: розвивається омертвіння глибоко розташованих тканин та кісток.
Важливо, що при будь-якому ступені обмороження необхідно звернутися до лікаря.
ЩО РОБИТИ, ЩОБ НЕ ЗАМЕРЗНУТИ
• Не виходьте з дому голодними, а якщо змерзли — з’їжте щось і пийте достатньо рідини.
• Не куріть. Паління, зокрема нікотин, погано впливає на стінки судин. Це збільшує ризики порушити терморегуляцію.
• Не носіть тісне взуття та одягайте кілька шарів одягу. Одяг та взуття повинні бути теплими та сухими, натільна білизна має бути з натуральних матеріалів.
• Обов’язкові аксесуари в холодну погоду — рукавички, шапка, шарф, піднятий комір. Вони захистять відкриті ділянки шкіри від холоду.
• Уникайте тривалого перебування у холодних сирих приміщеннях та роботи на відкритому повітрі у морозну погоду з підвищеною вологістю повітря.
• Будьте активні — рухайте руками, пальцями ніг, але уникайте перевтоми, бо коли ви втомлені, то втрачаєте тепло швидше.
• Не варто виходити на вулицю спітнілими.
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОБМОРОЖЕННІ
«Потерпілого необхідно занести в тепле, сухе приміщення, зняти взуття та одяг, тепло вкутати. Має бути сухе, тепле приміщення! Потерпілого варто напоїти теплими, але не гарячими водою, чаєм або молоком. Зніміть будь-який мокрий одяг, який на людині», — наголошує Отто Стойка.
Також він радить зігріти центр тіла людини — груди, шию, голову і пахи — за допомогою електричної ковдри, якщо вона є.
«Необхідно пам’ятати, що розтирання відморожених частин тіла снігом шкідливе, тому що це поглиблює охолодження, а крижинки ранять шкіру. Не варто розтирати шкіру при появі набряку та пухирів! Пошкоджену частину тіла необхідно висушити (протерти), закрити стерильною пов’язкою та тепло укутати. Відморожені ділянки тіла не можна змащувати жиром і мазями», — підсумовує експерт.
До слова, раніше журналісти «Вечірнього Києва» писали про те, що у столиці працюють понад 40 пунктів обігріву, де можна зігрітися теплим чаєм та перекусити. Усі вони облаштовані в комунальних підприємствах, лікарнях та у територіальних центрах соціального обслуговування, які є у всіх районах столиці.
Вікторія ГРЕБІНЬ, «Вечірній Київ»