«Тіні предків» та «Красуня з вежі»: що подивитися у Софії Київській
У Національному заповіднику проходять непересічні виставокові проєкти. Один з них присвячений величним постатям української історії та культури — видатним письменницям, княгиням, громадським діячкам, другий — образам святої великомучениці Варвари.
У приміщенні «Хлібня» триває проєкт «Тіні предків. Я буду» Олександри Федорук. Це виставка картин та художнього фотопроєкту, мета якої підняти питання збереження історичних будівель України.
Картини Олександри Федорук з серії «Тіні» це понад п’ятдесят жіночих портретів. Картини виконано в авторській техніці, що поєднує одночасно декілька видів графіки. Це — не портрети реальних людей, а збірні образи наших праматерів. Вони наповнені рішучістю і силою, ніжністю та магією. І кожна з них — душа родини й берегиня культурного коду. Жінки втілюють силу роду і ніжність, рішучість і кохання. З-поміж зображених — величні постаті української історії та культури, видатні письменниці, княгині, громадські діячки. Ті, хто визначав події історії або створював свої власні.
Друга частина проєкту «Я буду» — експонування картин на дев’яти історичних локаціях — у покинутих та занедбаних замках та палацах України. Це, зокрема, Червоногородський замок у селі Нирків Заліщицького району на Тернопільщині та в тій же області Сидорівський у Гусятинському районі, відоміший Підгорецький замок та костел Успіння Пресвятої Богородиці у містечку Білий Камінь на Львівщині. Під час цього етапу зробили художні фотографії, що мають привернути увагу суспільства до проблеми збереження та відновлення історичної архітектури. Поруч зі своїми картинами у кадрі сама мисткиня, що уособлює зв`язок між минулим і сьогоденням, між сучасною жінкою та її предками.
Авторка проєкту — мисткиня, художниця та реставраторка «Софії Київської» Олександра Федорук.
5 січня о 16:00 Олександра проведе авторську екскурсію. Під час зустрічі вона розкаже про ідею та мету проєкту, про створення образів українських жінок, що втілені на її картинах, про особливості її авторської техніки та приховані символи, що зображені на них. Ви також дізнаєтесь, на яких локаціях побував вже проєкт «Я буду» і який в цьому сенс, а також побачите художні світлини, що було зроблено під час експедицій проєкту.
Виставка триває до 2 лютого.
У музеї «Свята Софія» Національного заповідника «Софія Київська» відкрилась унікальна виставка «Красуня з вежі», присвячена святій великомучениці Варварі.
Кожному з нас знайоме з дитинства ім’я Варвара (Барбара, Барбі та ще десятки його похідних). Його найчастіше пов’язують із казковим образом красуні з вежі — неймовірно вродливої дівчини, яку сховали від чужих очей. Наразі Свята Варвара постає перед відвідувачами в одинадцяти образах з різних регіонів України (ікони XVIII-XIX ст.). Іконописців надихала її краса, яку вони бачили кожен по своєму…
Свята Варвара також надихнула Братів Грімм на написання казки «Рапунцель», яка стала всесвітньовідомою. З того часу минуло 210 років, а понад 100 років тому з’явилася книгу, у якій наші прадідусі та прабабусі вперше українською мовою прочитали історії Рапунцель, Хлопчика-Мізинчика, Білосніжки, Сплячої Красуні, Попелюшки, Бременських музикантів… Ця книга також представлена в експозиції.
Виставка триватиме до 28 лютого 2022 року.
Довідки за телефоном: (044) 278–62–62
Графік роботи у святкові дні:
7-го січня 2022 року територія Національного заповідника «Софія Київська» та Дзвіниця відкриті з 10.00 год. до 19.00 год., каса та вхід з 10.00 год. до 18.30.
Софійський собор, Будинок Митрополита, Хлібня, Брама Заборовського, Кирилівська церква, Золоті ворота будуть закриті для відвідувачів.
В усі інші дні музеї Національного заповідника «Софія Київська» працюють в звичайному режимі.
Також у «Софії Київській» проходить виставковий проєкт «Брама Заборовського — ікона стилю», присвячений 275 річчю визначної пам’ятки епохи бароко, що свого часу слугувала парадним в’їздом до резиденції київських митрополитів.
А з дзвіниці Софійського собору можна роздивитися новорічну ялинку.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»