У Києві презентували унікальний путівник місцями пам’яті Української революції 1917–1921 років
Сьогодні, 22 грудня, побачила світ книга «Київські адреси Української революції 1917–1921. Путівник», яка «оживляє київські вулиці».
Видання містить інформацію про 165 локацій столиці, де були розташовані органи влади, політичні, громадські та культурні організації. Путівник також розповідає про будинки, у яких народилися, мешкали або працювали видатні діячі Української революції, місця боїв, зборів і демонстрацій та інші важливі події того періоду. До кожної з адрес подано історичну довідку, фотографії, а також цитати з документів, мемуарів, газет, що містять додаткову інформацію та передають атмосферу того часу.
Презентували путівник у Національному музеї історії України його автори, знані історики Ярослав Файзулін, Олександр Кучерук і Максим Майоров. Профінансував видавництво цієї унікальної книги Департамент суспільних комунікацій КМДА, який уже кілька років підтримує видання праць київських авторів і безоплатно передає примірники всім 139 столичним бібліотекам.
Відправиться до столичних читалень і путівник місцями пам’яті Української революції. Втім, як зазначила під час презентації книги заступниця голови КМДА Марина Хонда, водночас міська влада буде шукати можливості для ширшого її розповсюдження, зокрема, й у цифровому форматі.
«Адже саме Київ був епіцентром відновлення української державності, у якому відбулися найважливіші події Української революції й про це ми повинні пам’ятати. Як і про те, що історія, якщо не засвоюємо її уроків — повторюється. Це ексклюзивне видання, яке в легкій і доступній формі знайомить з періодом, що тривалий час приховувався радянською владою та був під забороною вивчення. Треба навчитися поважати свою історію, знати, якими вулицями ходимо, хто на них проживав…», — сказала Марина Хонда.
Вона також подякувала авторам за кропітку роботу над путівником, а також зауважила, що на його основі у Києві можна створити нові туристичні маршрути, які будуть цікаві не тільки киянам, а всій українській шкільній та студентській молоді, а також іноземним туристам.
Ідею створення таких маршрутів підтримав і директор Департаменту суспільних комунікацій Роман Лелюк. За його словами, вони допоможуть молоді та всім, хто цікавиться історією Києва перейнятися духом тієї доби та зрозуміти, яку велику ціну — ціну власних життів сплатили учасники революції за свободу та незалежність України. Він також пообіцяв, що міська влада й надалі підтримуватиме видання книг київських авторів у друкованому вигляді.
«За останні роки ми видали близько 200 тисяч примірників, які були розповсюджені по всім столичним бібліотекам. І сьогодні я дуже радий, що п’ятирічний проєкт, спрямований на відновлення пам’яті про Українську революцію, завершується виходом такого знакового путівника. Книга настільки цікава, що захоплює з першої сторінки й від неї вже неможливо відірватися», — поділився враженнями Роман Лелюк.
Своєю чергою автори книги подякували міській владі за підтримку та допомогу у видавництві путівника. А Олександр Кучерук висловив побажання, щоб всі 165 локацій, описаних у книзі, були позначені меморіальними дошками, анотаційними таблицями тощо.
А розпочати таку меморіалізацію, на його думку, можна було з будівлі Київради та КМДА, яка стоїть на місці зруйнованої під час Другої світової війни споруди, де був готель «Савой». Саме до цього готелю на початку жовтня 1917 року переїхав з Педагогічного музею Генеральний секретаріат, що став першим українським урядом. Співавтор Олександра Кучерука — Ярослав Файзулін підтримав колегу.
«Така меморіалізація не тільки наближає до розуміння історичних подій, а й змінює уявлення. Одна справа, коли ми гуляємо, наприклад, Маріїнським парком і сприймаємо його як місце розваг і відпочинку. Інша — знати, що з 8 лютого до 1 березня 1918 року тут відбувалися масові розстріли киян більшовиками…», — сказав Ярослав Файзулін.
За його словами, путівник розрахований на всіх, хто цікавиться історією України та, зокрема, її столиці — Києва.
Олександр ГАЛУХ, Борис КОРПУСЕНКО (фото), «Вечірній Київ»