Нелегальні кладовища та кремація: де у Києві поховати домашнього улюбленця
Домашні тварини за життя часто стають повноправними членами сімей. Тому їх втрата викликає емоції як від втрати близьких людей. І постає питання, а що робити далі з померлою твариною?
Сьогодні померлих домашніх улюбленців дозволено лише кремувати. Проте кияни обирають не лише цей спосіб. Нелегальні кладовища тварин є на Борщагівці, Троєщині, Оболоні, Русанівці. Нерідко кияни просто закопують своїх улюбленців у лісопаркових зонах.
Проте, на території населених пунктів забороняється облаштовувати стихійні місця для поховання тварин, адже останні можуть помирати від особливо небезпечних інфекційних захворювань, які є спільними для людини й тварини. Перш за все, це сказ, туберкульоз, лептоспіроз, сибірська виразка.
Киянка Катерина свого улюбленця, спаніеля Бруно, кремувала. Говорить, що знає про відсутність легальних кладовищ у столиці, з цього й виходила. Хоча за допомогою все ж звернулася до агентства, яке надає ритуальні послуги для тварин. Вони організували спалення та прах домашнього улюбленця віддали в урні. Поховати прах Бруно киянка вирішила на могилі матері.
Приватні ритуальні компанії, які організовують прощання з домашніми улюбленцями, знайти досить легко: інтернет видає десятки сайтів на запит. Там можна замовити всі необхідні ритуальні товари та послуги. Для прикладу, пропонують труни та урни для праху, надгробки із зображенням домашнього улюбленця чи навіть статуї тварин. Ціни на поховання стартують від тисячі гривень, ціна урни для кремації від 600 гривень.
Щоправда, серед інших послуг агентства заявляють можливість поховання тварин «на несанкціонованому кладовищі в Києві» або «поховання тварини в зазначеному вами місці».
У Департаменті міського благоустрою посилаються на правила утримання домашніх собак та котів в м. Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.10.2007 № 1079/3219 та наголошують, що не дозволяється викидати трупи собак та котів в контейнери для збору сміття чи захоронювати їх у не відведених для цього місцях.
«Оскільки трупи тварин, є небезпечними відходами та несуть загрозу розповсюдження хвороби, їх захоронення у не відведених для цього місцях може призвести до складної екологічної та епідеміологічної ситуації у місті», — пояснюють у Департаменті.
Правила поховання домашніх тварин
У випадку смерті або загибелі тварини її власник зобов’язаний негайно повідомити заклад ветеринарної медицини з метою отримання довідки та/або свідоцтва про смерть тварини.
Забороняється кремація трупів тварин без свідоцтва про смерть.
На підставі свідоцтва про смерть тварини власник повинен у 10-денний термін письмово проінформувати спеціалізоване комунальне підприємство «Київська міська лікарня ветеринарної медицини» про факт та причину смерті тварини для внесення запису до Системи РДТ (Реєстр домашніх тварин). Зняття тварини з реєстрації відбувається на підставі свідоцтва про смерть тварини.
Забороняється викидати трупи собак та котів в контейнери для збору сміття чи захоронювати їх у не відведених для цього місцях.
У разі виявлення ситуацій, що свідчать про порушення, закликають звертатись до Національної поліції, яка уповноважена на документування правопорушень у сфері утримання тварин та передачу матеріалів до відповідних органів для притягнення винних осіб до відповідальності.
Віктор Копач, засновник міжнародного реєстру тварин «Аnimal ID» пояснює, що в багатьох країнах світу контроль відбувається простіше, адже там є обов’язкова реєстрація тварин: «Має бути обов’язково ідентифікація і реєстрація тварин, щоб в разі смерті тварини завжди можна було встановити хто є власник. Це убереже і від нелегального захоронення, адже по чіпу завжди можна встановити власника».
Легальне кладовище для домашніх тварин: коли з’явиться у Києві та досвід інших країн
Досвід поховання домашнього кота у лісопарковій зоні мав киянин Юрій. Розуміє, що це неправильно. Проте хотів тварину саме поховати.
Можливість легально ховати тварин на кладовищі дуже важлива для власників тварин, говорить Віктор Копач, і уже давно є суспільний запит для цього.
Щоб запобігти утворенню несанкціонованих місць захоронення тварин та стихійних кладовищ, передбачено будівництво міського кладовища для тварин у складі колумбарію з надмогильником та крематорію по вул. Пухівській (за територією ТЕЦ № 6) у Деснянському районі. Про це говорять у Департаменті міського благоустрою.
«На сьогодні, вирішуються питання землевпорядкування для подальшого відновлення будівництва міського кладовища для тварин по вул. Пухівській», — йдеться у відповіді Департаменту.
Кладовища для домашніх улюбленців функціонують легально і на комерційній основі у багатьох країнах. А деякі навіть стали туристичними об’єктами.
У Японії домашніх улюбленців ховають з почестями біля буддійських храмів на спеціальних кладовищах, де передбачені місця для урн з прахом тварин. Там же залишають іграшки, фото та миски з кормом. У Німеччині офіційних кладовищ близько 150 і функціонують легальні бюро ритуальних послуг.
У Франції перше кладовище для собак з’явилось у 1899 році у передмісті Парижу. Пізніше почали ховати й інших тварин. Тут поховані відомі в країні тварини, які прославились самостійно (собаки-рятівники чи собаки-актори), та ті, які були улюбленцями відомих власників. Є могили і просто бездомних тварин. Сьогодні це кладовище визнане історичною пам’яткою, яку відвідують туристи.
У Великобританії з 1881 по 1903 рік аристократам дозволялося ховати своїх домашніх тварин в лондонському Гайд парку. Це кладовище закрите для широкої публіки нині. Проте туристи на форумах говорять, що є спеціальні екскурсійні тури для груп до 6 осіб і коштують 60 фунтів стерлінгів.
У США люди віддають перевагу кремації тварин. Загалом у країні (по різним даним) від 400 до 600 великих і малих кладовищ і крематоріїв. Найстаріше кладовище знаходиться в Нью-Йорку — «Нarsdale Pet Cemetery» — і працює з 1896 року. Поховання домашніх тварин там виглядає як копія кладовищ для людей.
До слова, зараз уКиєві будують сучасний Центр захисту тварин. На вулиці Автопарковій має постати чотириповерхова споруда веткліники із найновітнішим устаткуванням і лабораторіями, де одночасно зможуть отримувати допомогу 55 котів та 108 собак. До кінця року планується завершити три поверхи ветклініки та один поверх (з трьох передбачених) карантинного блоку.
Оксана КОШОВА