У Києві мобільні станції безплатно перевірятимуть на цукровий діабет
Українська столиця долучилася до міжнародної програми «Міста долають діабет», мета якої зупинити стрімке поширення цієї небезпечної хвороби у світі.
Українська столиця стала 41 містом-партнером, яке доєдналося до цієї ініціативи. Програма «Міста долають діабет» передбачає вчасне діагностування, якісне лікування та профілактику цукрового діабету серед населення.
Протокол про наміри щодо співробітництва у сфері боротьби з цією хворобою підписали Посол Королівства Данія в Україні Олє Егберг Міккельсен, заступниця голови КМДА Ганна Старостенко та генеральний директор компанії «Ново Нордіск Україна» Владислав Мороз.
Цифри, озвучені під час підписання протоколу, вражають. Так, близько 9% людей у світі хворіють на діабет. Половина з них про це навіть не знає. Темп життя збільшується, а такі чинники, як от стреси, депресія, неправильне харчування, недосипання, які сприяють розвитку діабету 2 типу, стають майже постійними супутниками сьогодення. Якщо не вжити термінових заходів, через 20 років кожна восьма людина на планеті страждатиме на діабет.
В Україні близько 3,5 млн людей живуть із діабетом, але лише 1,2 млн знають про свій діагноз та отримують потрібне лікування. За даними цьогорічного соціологічного дослідження, у Києві 18% жителів страждають на цукровий діабет або належать до групи ризику. Ще 14% — мають родичів з цим діагнозом. Тобто, майже 32% киян зіштовхуються з цією хворобою щодня.
Крім того, захворювання стрімко молодшає. Якщо раніше діабет 2 типу вважався хворобою пенсіонерів, сьогодні стійке збільшення цукру в крові виявляють у пацієнтів від 20 до 30 років і навіть у дітей.
«Кількість хворих на діабет збільшується з кожним роком. Але хороша новина в тому, що є інструменти боротьби з цим захворюванням, яке має дуже багато ризиків для здоров’я людей та для держави. Сім років тому в Данії заснували програму „Міста долають діабет“, яка спрямована на зменшення поширення цукрового діабету у містах», — сказав Олє Егберг Міккельсен.
Посол Данії в Україні вважає, що саме у міжнародному партнерстві та злагодженій роботі усіх сторін ховається секрет успіху програми. Своєю чергою Ганна Старостенко розповіла, як у Києві допомагають хворим на цю підступну недугу.
«У столиці зареєстровано понад 85 тисяч хворих на цукровий діабет. Місто вже не перший рік дбає про них: довгий час ми співфінансували закупівлю інсулінів для киян, наразі забезпечуємо хворих тест-смужками для контролю рівня глюкози у крові, витратними матеріалами до експрес-аналізаторів для вимірювання глікованого гемоглобіну, інсуліновими помпами. Також забезпечуємо дітей препаратами глюкагону для невідкладної терапії гіпоглікемій», — розповіла заступниця голови КМДА.
Вона також повідомила, що з наступного року в рамках нової міської цільової програми передбачається проведення для киян скринінгу з метою ранньої діагностики цукрового діабету та для визначення рівня холестерину.
«Ми завжди раді ініціативам, які доповнюють наявні міські заходи шляхом співпраці з міжнародними партнерами, соціально відповідальним бізнесом та пацієнтськими організаціями. Переконана, що така синергія принесе ще більше користі киянам», — сказала Ганна Старостенко
Своєю чергою Владислав Мороз зауважив, якщо діабет не контролювати, то в 11 разів підвищується ризик госпіталізації та смертності.
«В Україні поширеність діабету та ускладнень, спричинених цим захворюванням, значно вища, ніж в інших європейських країнах. Наше завдання полягає у тому, аби розв’язувати проблему поширення діабету комплексно: проводити освітні заходи серед населення, навчати людей здоровому способу життя, надавати усі можливості для якісної медичної діагностики та лікування», — сказав генеральний директор компанії «Ново Нордіск Україна».
За його словами, саме Київ може стати прикладом для інших українських міст у впровадженні новітніх підходів у подоланні діабету та ожиріння, зменшенні поширення цієї хвороби, яка призводить до інвалідності та смерті.
У рамках програми «Міста долають діабет» у Києві заплановано кілька ключових напрямків:
- підвищення обізнаності мешканців про фактори ризику діабету й ожиріння, про необхідність вести здоровий спосіб життя: соціальна реклама у транспорті, інформаційні онлайн-ефіри, тематичні майстер-класи;
- популяризація щорічної регулярної діагностики стану здоров’я та організація регулярної діагностики (скринінгів) на неінфекційні хвороби: мобільні станції здоров’я, де безплатно тестуватимуть на діабет;
- побудова спільнот для зміцнення здоров’я громадян: створення партнерських відносин із пацієнтськими організаціями, спільнотами лікарів та освітян;
- інтеграція охорони здоров’я в усі політики міста для комплексного розв’язання проблем, пов’язаних з поширенням діабету та ожиріння в Києві.
Наразі на Хрещатику перед мерією проходить виставка «Діабет — не вирок». Її організатори за допомогою фотомистецтва намагаються привернути увагу суспільства до поширення хвороби.
Олександр ГАЛУХ, «Вечірній Київ»