Підробка СOVID-сертифікатів: як каратимуть шахраїв в Україні

Верховна Рада України посилила відповідальність за підробку документів про одержання профілактичних щеплень. Проект відповідної постанови сьогодні виніс на сесію Комітет з правоохоронної діяльності.
ХТО ЗАЙМАЄТЬСЯ ПІДРОБКОЮ КОВІД-СЕРТИФІКАТІВ
За даними Національної поліції, в Україні відкрили 870 кримінальних проваджень за фактами шахрайства й підробки СOVID –сертифікатів. Понад 90% з цих випадків -підробка документів, решта — шахрайські дії, втручання в роботу електронних і комп‘ютерних мереж та службове підроблення. Серед порушників — туроператори, які при оформленні туру пропонують ще й «оформити» ковід-сертифікат. 70 проваджень відкрито проти лікарів, які підробляли документи, маючи доступ до державного реєстру.
До слова, тим, хто купує підроблені сертфікати, розраховувати на безтурботне життя не варто — нині на планшетах поліцейських встановлене програмне забезпечення для перевірки дійсності сертифікатів. Перевіряти достовірність документів також мають право прикордонники, санітарні лікарі, працівники Держспоживслужби, провідники на залізничному транспорті або ж представники торгово-розважальних центрів. За фактом виявлення підробки слідство вестиме Нацполіція, а рішення про притягнення правопорушника до відповідальності прийматиме суд.
Майже кожного дня поліція повідомляє про випадки шахрайства з сертифікатами. Так, буквально учора у в аеропорту «Жуляни» прикордонники виявили групу із п’ятьох людей, й при скануванні QR-коду на їх сертифікатах інформація про вакцинування не відображалась. Слідчо-оперативна группа, яка прибула на місце з’ясувала, що довідки, пред’явлені прикордонникам, насправді не видавалися жодними медичними установами, а самі громадяни не мають щеплення. А за допомогою підроблених сертифікатів, просто намагалися уникнути обов’язкової самоізоляції, повернувшись додому з подорожі. Власне, ще однією свіжою і досить резонасною історією є ситуація із екс-нардепкою Надією Савченко, яка разом із сестрою також намагалася потрапити в Україну із підробленим сертифікатом.

ЯК ЗМІНИТЬСЯ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ДЛЯ ВИНУВАТЦІВ
Для того, щоб навести лад та дисциплінувати українців, Верховна Рада посилила відповідальність й штрафи за підробку сертифікатів. Голосування відбулося сьогодні, 2 листопада. До порушників застосовувалася стаття Кримінального Кодексу «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів», де обумовлені й штрафні санкції, починаючи від 850 гривень. Тепер запровадили кримінальну відповідальність за підробку ковід-сертифікатів, ПЛР-тестів, довідок про одужання. Для шахраїв, які займаються виготовленням і продажем підробок, пропонується накладати штраф від 85 до 170 тисяч гривень, або ж їх може чекати ще більше жорстке покарання — позбавлення волі до 3 років.
Карати пропонують і тих, хто намагається водити за носа державу та співгромадян — за купівлю й використання підроблених COVID-документів, пропонується накладати штраф від 17 до 34 тисяч гривень або обмеження волі до двох років. Суворі санкції чекатимуть і на медиків, які вносять неправдиву інформацію чи проводять фіктивні щеплення — за такі дії доведеться викласти від 34 до 68 тисяч гривень, або ж вони взагалі можуть позбутися на два роки волі і отримати заборону займатися професійною діяльністю на термін до 3 років.
У разі добровільної здачі підроблених COVID-документів або сприяння розкриттю такого злочину, законодавці пропонують звільнити винуватця від кримінальної відповідальності.
ВІДСУТНІСТЬ ДОБРОЧЕСНОСТІ Й БАЙДУЖІСТЬ ДО СВОГО ЗДОРОВ’Я
— На мій погляд, що до медпрацівників так і до пацієнтів, які порушили процедуру проведення державної програми щеплення слід застосувати амністію, якщо вони самі добровільно сповістять про це, наприклад, через електронне звернення на сайті МОЗ, — говорить нейрохірург, фахівець з управління охороною здоров’я, радник Київського міського голови Віктор Яцик. — Мені здається, що наприклад, загроза втратити на рік право на медичну практику буде більш дієвим запобіжником для медичних працівників, які вступають на слизьку путь створення цілого ланцюга порушень задля фальсифікації ковід-сертифікату. До пацієнтів, які користуються сертифікатом-підробкою, слід розробити механізм, який їм дасть можливість щепитися але, наприклад, за повну вартість двох доз вакцини, які на них фактично витратила держава. На мою думку, в умовах пандемії важливо керувати епідемічним процесом, і держава мала підготуватися до цього заздалегідь. Підробоки сертифікатів — це маркер збою системи, коли загрози від хвороби люди погано усвідомлюють. Нажаль серед певних верств суспільства поняття доброчесності не дуже популярне і існує бажання обманути систему. Те, що стосується здоров’я самої людини — це, перш за все, її власна відповідальність. Треба усвідомити, що контроль за станом організму та його підтримка — особиста справа кожної людини! Набуваючи підробний сертифікат громадянин має усвідомлювати небезпеку для свого здоров’я, адже він залишається незахищеним від хвороби, — наголошує лікар.

На думку Віктора Яцика проблема поширення фейкових сертифікатів й недбале ставлення до свого здоров’я це також наслідок тих впливів паранауковох інформаційних вкидів, які розповсюджуються в суспільстві, а також чутки, що їх розносять по соціальних мережах «антивакцинатори». Натомість, держава зі свого боку має відлагодити комунікацію і зробити так, щоб суспільство зрозуміло, наскільки важливе щеплення, як частина медичної культури.
-Є дуже вдалі приклади поєднання дисципліни у суспільстві й правильного донесення до громадян необхідності вакцинуватися. В Ізраїлі був правильний наратив суспільству, у Китаї — теж. Серед країн ЄС — у Португалії. Колеги розповідали, що завдання про вакцинацію були поставлені військовим, які доводили населенню в доступній формі наскільки це важливо, щоб зберегти людей від згубних наслідків пандемії. Також ми бачимо, як була проведена вакцинація в маленьких курортних містах України, коли людям наводили й безпекові аргументи й економічні — мати можливість працювати в локдаун, приймати туристів, отримувати прибутки.
Віктор Яцик наголошує, що через підробні ковід-сертифікати може виникнути й ще одна проблема. Україна отримала вакцини завдяки співпраці з міжнародними донорам, що фінансували їх постачання. Але у донорів може постати резонне запитання: якщо ви так спокійно нехтуєте нашою допомогою, коли це стосується вашої ж безпеки та здоров’я, то як ми можемо вам довіряти?
Він також відзначає, що з початку вакцинальної кампанії були прекрасні приклади, коли відомі люди, громадські діячі активно вакцинувалися й показували приклад. Але великий прошарок населення — тих, хто відпочатку хотів щепитися, не могли цього зробити, тому що на той час вакцинували тільки певні категорії населення — людей старшого віку, вразливі категорії. Тому та активна молодь, яка могла стати зразковим локомотивом вакцинації й прикладом суспільству, була відсунута на пізніші строки вакцинації.
Лікар вважає, що професійній спільноті й державним діячам для того, щоб досягти потрібного результату і забезпечити масову вакцинацію, треба знайти дієвий механізм, як це правильно й раціонально донести суспільству.
-Ми побачили успішні результати щеплення в Києві, коли почали влітку вакцинувати усіх бажаючих, досягли задовільного результату до чергово пікового зростання захворюваності, — підсумовує Віктор Яцик.
У Києві сьогодні відкрили пункти допомоги в оформленні ковід-сертифікатів.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»