«Потопів» взимку не буде: у Києві вже оновили кілька сот кілометрів теплотраси

У 2018 році столична влада розпочала масштабну програму з модернізації теплових мереж. Що зробили за цей час?
Програма комплексної реконструкції тепломереж у столиці діє лише три роки. Але вже за цей час вдалося виконати великий шмат роботи, якою раніше не займався ніхто.
Це — заміна аварійних трубопроводів системи теплопостачання, у яких давно закінчився гарантійний термін експлуатації. На сьогодні в Києві вже проклали 340 кілометрів нових труб теплотраси європейської якості.

РАНІШЕ ТРУБИ ТІЛЬКИ «ЛАТАЛИ»
Програму комплексної реконструкції тепломереж у столиці прийняли у 2018 році, після того, як «Київтеплоенерго» перейшло у власність міста.
До цього, упродовж майже 20 років, теплоенергетичний комплекс перебував в управлінні приватної компанії олігарха Ріната Ахметова — ПАТ «Київенерго».
«У квітні 2018 року угоду з „Київенерго“ місто не продовжило. Цим самим київська влада повернула теплоенергетичний комплекс під контроль муніципалітету, щоб врятувати його. Оскільки належної модернізації тепломережі міста фактично ніхто не проводив», - розповідає заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.
Раніше, коли на трубопроводах траплялися пориви, то їх просто «латали». Програма ж реконструкції тепломереж передбачає повну заміну зношених ділянок тепломереж на сучасні.
Нові труби прокладають з попередньою ізоляцією та арматурою європейського зразка. Гарантійний термін експлуатації таких трубопроводів — 40-50 років.

ЯКУ СПАДЩИНУ ЗАЛИШИВ МІСТУ АХМЕТОВ
Система тепломереж Києва вважається однією з найбільших в Європі. Довжина — понад 2,7 тис. км. Однак майже 80% трубопроводів вже відпрацювали свій нормативний 25-річний термін. Це — не дивно, адже є мережі, які прокладалися ще в 60-х, 70-х роках.
Найбільш зношені труби теплотраси в центральних районах — Печерському, Шевченківському, Подільському. Звідси — постійні аварійні пошкодження, а отже, — позапланові відключення гарячої води та тепла, постійні втрати теплової енергії, загальна низька енергоефективність мереж.

ЩО ЗРОБИЛИ ЗА ТРИ РОКИ
Програму комплексної реконструкції тепломереж реалізує КП «Київтеплоенерго». Вже у 2019-2020 роках підприємству вдалося замінити 270 км теплових мереж. Результат став помітним відразу — кількість пошкоджень трубопроводів знизилась на 15%.
Реконструкцію та заміну тепломереж проводять в усіх районах столиці. Наймасштабніші роботи тривають на Виноградарі, Нивках, Троєщині, Борщагівці, Теремках, а також в центральній частині міста.
Цього літа, згідно з Програмою, працівники «Київтеплоенерго» замінили велику кількість аварійних ділянок трубопроводів на Оболоні. Зокрема, на вулиці Архипенка та проспекті Героїв Сталінграда демонтували понад 1,5 км труб, які пролежали у землі майже 50 років.
«Ця тепломережа була прокладена на початку забудови масиву, тобто у 1973 році. Лише за останні 5 років на ній усунули 22 пошкодження. Ми продовжуємо заміну як магістральних трубопроводів, так і розподільчих, якими тепло і гаряча вода постачається безпосередньо до будинків», — зазначив директор СП «Київські теплові мережі» КП «Київтеплоенерго» Василь Деревицький.
Також нові трубопроводи проклали на вулицях Озерній, Тичини, Заболотного, проспекті Глушкова, Чоколівському бульварі.
«Це — зношені трубопроводи, які вичерпали свій нормативний термін експлуатації та мають велику кількість пошкоджень. Наприклад, на Озерній за останні 5 років виявили й усунули 29 пошкоджень. Труби замінили на нові — попередньо ізольовані», — підкреслив Василь Деревицький.
Загалом цього року в столиці оновили майже 70 км тепломереж. Найбільш масштабні проєкти — на вулицях Гетьмана, Архипенка, Вифлеємській, Кулібіна, Старонаводницькій та Леваневського.

АВАРІЙНИХ ВІДКЛЮЧЕНЬ ТЕПЛА ТУТ ВЖЕ НЕ БУДЕ
На вулиці Леваневського ремонтні роботи продовжуються і сьогодні. Працівники КП «Київтеплоенерго» поспішають закінчити прокладення труб до початку опалювального сезону. На цій ділянці теплотраси, протяжністю 1,1 кілометра, за останні роки трапилося 14 серйозних аварій.
Нещодавно цей об`єкт відвідав мер міста Віталій Кличко, який переконався, що нові труби — якісні, а отже, вони служитимуть справно і довго.
«Під час робіт застосовують сучасні технології. Вкладають труби з попередньою ізоляцією, які є надійними та мають гарантію 30 років, а слугуватимуть набагато більше. Це вже дозволило знизити рівень теплових втрат на мережах», — підкреслив Віталій Кличко.
Роботи тривають і в районі Кардач на Солом’янці, уздовж вулиці Вадима Гетьмана, де замінюють ділянки магістрального трубопроводу 60-річної давності довжиною майже один кілометр. Ця магістраль є стратегічно важливою, адже від неї отримують тепло 19 житлових будинків, школа, дитячий садок та кілька відомств.

Оновлюють тепломережі й на вулицях Кулібіна, Вифлеємській, Старонаводницькій та ін.
Наступного, 2022 року, роботи з реконструкції столичних тепломереж продовжаться.
До речі, у Києві створили карту ремонту теплових мереж, де кияни можуть бачити, в яких мікрорайонах проходить оновлення комунікацій та скільки воно триватиме. Карта розміщена на офіційному сайті КП «Теплокомуненерго»
Нагадаємо, минулого тижня Віталій Кличко зазначив, що, попри технічну готовність запускати тепло в домівки киян, столиці (як і іншим містам України) загрожує зрив опалювального сезону через високі ціни на газ.
7 жовтня на позачерговому засіданні Київрада ухвалила стратегічне рішення, щоб не допустити зростання тарифів на тепло для киян.
Депутати проголосували за збільшення статутного капіталу. КП «Київтеплоенерго» на 2 мільярди гривень, щоб забезпечити стабільне проходження опалювального сезону в столиці. Та, найголовніше, аби не допустити зростання тарифів на тепло і гарячу воду для киян.
Також Київрада звернулася до центральних органів влади з вимогою не підвищувати тарифи на послуги ЖКГ для киян.
Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»