У Києві проходить міжнародний форум, присвячений проблемам та переосмисленню Чорнобиля

Сьогодні у Києві розпочався міжнародний форум CHRNBL, який проходить у форматі онлайн трансляцій. Понад 50 експертів з 15 країн впродовж 5 днів розповідають про вплив Чорнобиля на людство.
Під час форуму науковці, ліквідатори, представники державних та культурних організацій обговорюють культурне переосмислення Чорнобиля, замовчування, фейки та розсекреченні документи, можливості сучасних технологій для збереження нашої історії. Розкажуть й про проблеми реінтеграції у суспільство постраждалих та ліквідаторів, а також — про сучасні наукові проєкти Чорнобиля.
«Більш як чотири роки ми займаємося тематикою Чорнобиля, і є питання, яких вона стосується — економічні, соціальні, подолання наслідків, розвиток науки та культурних проєктів навколо Чорнобиля, — каже кураторка міжнародного форуму CHRNBL Світлана Коршунова. — Три роки тому робили стратегічну сесію з експертами, аби з’ясувати, які питання потребують уваги і вирішення сьогодні. На форумі ми нарешті зустрілися з українськими та міжнародними фахівцями, щоб підняти та обговорити ці важливі теми».

За її словами, кожен день має окрему тематику, що стосується не лише Чорнобиля.
У перший день йшлося про переосмислення травматичних подій в минулому української нації. Чому це важливо, чому про це повинні знати наступні покоління, про спільний український націєтворчий міф та перетворення травматичних подій на героїчні історії.
Про мобільний додаток Track Holodomor «Вечірньому Києву» розповіла Ірина Курханська. Його завантажили вже 10 тисяч разів.
«Використали сучасні технології, які дають змогу актуалізувати події, що були в минулому, — каже вона. - Наш додаток присвячений історії Києва часів Голодомору розрахований в першу чергу на киян, бо треба ходити вулицями міста. Побудовано унікальні маршрути, всі локації відмічені на сучасній мапі Києва. І користувачі можуть відвідати місце, яке їм цікаво, використовувати запропоновані маршрути чи будувати власні. Також додаток доступний англійською — і це змога розказати іноземним туристами про Україну та її історію. Наша основна аудиторія — молодь, яка активно користується гаджетами».

7-го жовтня розмови на форумі присвячені новітнім технологіям. Завдяки доданій та віртуальній реальностям сьогодні можна «переміститися» в минуле, побачити об’єкти, які розташовані далеко від нас чи вже не існують.
8 жовтня пройде дискусійна панель про наукові дослідження Чорнобиля. Це унікальний полігон світового рівня, а результати можуть бути використані, зокрема, при колонізації Марсу. Що досліджують у Чорнобильській зоні відчуження, як відновлюється заповідник, що чекати через десятки та сотні років — можна буде дізнатися на форумі.
9 жовтня темою форуму стане медіаграмотність. Про Чорнобиль існує чимало фейків та міфів. Окрім того, сама катастрофа та її масштаби певний час була замовчувана. З експертами розбиратимуть, як можна перевірити інформацію сьогодні.
10 жовтня панель зацікавить тих, хто досліджує історію Чорнобильської катастрофи та хоче почути її з перших вуст. У студії будуть присутні люди, які допомагали гасити пожежу на ЧАЕС, того дня чергували на станції чи були евакуйовані і бачили все на власні очі. Як вони живуть сьогодні, з чим стикається та чи допомагає їм держава.
«У неділю готовий відповідати на всі питання, що цікавлять аудиторію, — зазначив «Вечірньому Києву» ліквідатор Андрій Мизько. У квітні 1986 року був лейтенантом військово--повітряних сил, як пілот МІ-6 мав завдання засипати реактор з повітря, перевозити та доставляти вантажі.
— Такі заходи важливі для молоді, щоб у нас ніколи не трапилася така ситуація, — підкреслив він. — Після катастрофи нам казали, що за 30 років всі повернуться в свої квартири. А насправді має пройти сотні років».
За його словами українська молодь майже не знає про події Чорнобильської аварії 1986 року. На відміну від європейців.
«Коли запрошували в Європі на зустрічі з дітьми, був вражений, що вони в курсі подій, цікавляться, ставлять питання, — згадує Андрій Мизько. — Напевно, їм розповідають, чому атомна енергія небезпечна для людини, треба переходити на альтернативні джерела. Не просто кажуть, що була Чорнобильська катастрофа, а що може статися і як цьому запобігти. Крім того, пересувна виставка до 25-річчя Чорнобильської катастрофи побувала в 50 європейських містах. До цієї теми інтерес зріс після аварії на Фукусімі, що продемонструвала, що це може повторитися».

Завдяки онлайн формату, події форуму CHRNBL можна побачити у всьому світі, почути думки визнаних експертів та навіть поставити їм питання. Форум буде транслюється українською та англійською мовами на сайті CHRNBL.com, а питання можна буде поставити просто в коментарях під час онлайн-трансляції у соціальних мережах CHRNBL.
Також організатори форуму запрошують відвідати інтерактивну виставку з віртуальними роботами Примаченко, Марчука та Савадова — новий інновативний формат міжнародної події на базі мобільного додатку CHRNBL. Перший мобільний додаток Чорнобиля Chornobyl App оновився до CHRNBL та отримав власний міжнародний форум та інтерактивну виставку.
«Торік був запит міжнародної спільноти, де знайти інформацію про Чорнобиль — минуле, сучасність, культурні та наукові проєкти, що там відбувається і як туди потрапити, — зазначила Світлана Коршунова. — Найкраще для такого інформаційного хабу підійшов сучасний формат мобільного додатку, завдяки якому можна потрапити до Чорнобиля безпечно та безкоштовно».
За її словами додаток доступний українською та англійською мовами, був створений за підтримки УКФ. Над його наповненням продовжують працювати, додаючи сучасні наукові та культурні проєкти, спогади ліквідаторів тощо.
Цього року у зоні відчуження з’явився науковий хаб, що досліджує феномен Чорнобилю.Більше про Чорнобильську зону та проєкти, пов’язані з переосмисленням катастрофи, читайте за тегом Чорнобиль.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»