Чим здивує столична філармонія: музика Італії, Іспанії та українські романси

Цього місяця меломанів чекає чимало музичних сюрпризів. У Національній філармонії відзначатимуть 180-річчя Антоніна Дворжака та 115-річчя Дмитра Шостаковича, готують вечори українського романсу, італійської та іспанської музики, а також тематичні концерти до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру та до Дня захисників і захисниць України.

1 жовтня 180 років Дворжаку
У Міжнародний день музики, звучатимуть твори Антоніна Дворжака. Адже, світова спільнота нині відзначає 180 років від дня народження цього композитора-класика.
У 1890-ті Антонін Дворжак став всесвітньо відомим композитором. Його запросили очолити консерваторію у Нью-Йорку. У ці роки він створив і симфонію «Із Нового світу», і Віолончельний концерт. Цікаво, що саме цей концерт був високо оцінений Йоганнесом Брамсом. Цього вечора віолончеліст Олексій Шадрін виступить разом із Академічним симфонічним оркестром Національної філармонії України під орудою головного диригента Миколи Дядюри та виконає цей концерт. Програму доповнять увертюра «Карнавал» та Слов’янські танці Антоніна Дворжака.
Концерт транслюватиметься онлайн.

3 жовтня Вечір українського романсу
Фестиваль «Країна мрій» презентує два нові молоді проєкти: Юрій Йосифович і «Нова автентика» та Майстерня чоловічого гуртового співу («ЧГС»). Українська автентика звучатиме оновлено завдяки модернізації архаїчного матеріалу, сміливо вписаного у канву сучасних стилів, та професійній майстерності колективів.

4 жовтня Бах, Стравінський, Денисов
Київський камерний оркестр представить вишукану програму, де звучатиме музика Йоганна Себастьяна Баха, а також — Ігоря Стравінського та Едісона Денисова, які написали твори в стилі Баха. Зокрема, можна буде почути твір для камерного оркестру із назвою «Dumbarton Oaks» Ігоря Стравінського.
Третій та Четвертий «Бранденбурзькі концерти» Баха, а також твір «After Bach partita № 2» Едісона Денисова доповнять програму вечора камерної музики. Солістами будуть Вадим Борисов (скрипка), Віктор Іванов (скрипка), Ігор Тютюнніков (флейта), Олександра Синякова (флейта).

5 жовтня «Сльози і любов» до 80-х роковин Бабиного Яру
Національний академічний духовий оркестр України під орудою диригента Олексія Баженова представить концерт під назвою «Сльози і любов», присвячений 80-м роковинам трагедії «Бабиного яру». У програмі — найвідоміші хіти єврейської вокальної, оркестрової та танцювальної музики, а також — старовинні єврейські молитви, твори із репертуару сестер Беррі, уривки із мюзиклу «Скрипаль на даху» та фільму «Список Шиндлера», всесвітньо відомі пісні «Золотий Єрусалим» Наомі Шемер, «Go Down Moses» Луї Армстронга тощо. Cолісти — Анастасія Хілько (мецо-сопрано), Вячеслав Березняков (баритон), Павло Кирилюк (скрипка).

7 жовтня Гала-концерт «MAESTRO-FEST»
Грандіозний гала-концерт переможців І Міжнародного фестивалю-конкурсу імені Богодара Которовича «MAESTRO-FEST», що створено із нагоди 80-річчя від дня народження видатного українського скрипаля, диригента, педагога Богодара Которовича (1941–2009).
Професійне журі, яке складається в основному із учениць Богодара Которовича різних років, відібрало 48 учасників у двох номінаціях: «Скрипка» (34 учасники) та «Маестро» (14 учасників). Вони представляють Україну, Литву, Австрію, Естонію, Нідерланди та Німеччину. Нині учасники готуються до 2 туру Фестивалю-конкурсу, який відбудеться 6 жовтня, у Великій залі імені Василя Сліпака в Національній музичній академії України імені Петра Чайковського. Переможці виступлять у Національній філармонії України 7 жовтня.

8 жовтня Шостакович: до 115-річчя від дня народження
Музична спільнота світу відзначає 115 років від дня народження цього композитора-класика ХХ століття. Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України під орудою Ігоря Палкіна представить П’ятнадцяту симфонію та Перший скрипковий концерт Дмитра Шостаковича, де солістом виступить скрипаль Дмитро Удовиченко.
П’ятнадцята симфонія — остання симфонія Шостаковича. Вона написана 1971-го та стала підсумком його симфонічної творчості. В ній можна почути натяки та цитування власних творів композитора, зокрема, й мотиви пасакалії із першого скрипкового концерту, а також — фрагменти творів Россіні, Вагнера, Малера. Першим виконавцем цього твору став син, Максим Шостакович, який нині живе в США.
Концерт транслюватиметься онлайн.

10 жовтня Шедеври геніїв Відня
Звучатиме музика Людвіга ван Бетховена та Франца Шуберта, які жили у Відні на початку ХІХ століття. Першою цього вечора прозвучить Соната для скрипки і фортепіано Людвіга ван Бетховена у версії Юрія Шутка для флейти та фортепіано. Над нею Бетховен працював протягом 1800–1801. Вона має назву «Весняна».
Виконають й унікальний у флейтовому репертуарі твір Франца Шуберта — Інтродукція і варіації для флейти та фортепіано на тему пісні «Зів’ялі квіти» із вокального циклу «Прекрасна мірошниця». Лише у ньому Шуберт використовує флейту як сольний інструмент. Цього вечора звучатиме золота флейта, на якій гратиме Юрій Шутко. Партію фортепіано виконає Марія Віхляєва. Програму концерту доповнить Соната ля мінор («Арпеджіоне», D.821) Франца Шуберта.

11 жовтня «Іспанські корені»
За підтримки Посольства Королівства Іспанія в Україні, виступить іспанська піаністка Марія Долорес Гайтан, яка представить вишукану та чітко структуровану програму із назвою «Іспанські корені», яка складається із творів іспанських композиторів від ХVIII до ХХ століть, а також французького композитора Жана-Філіппа Рамо.

13 жовтня «Італійська ніч. Генуезький фестиваль-2021»
За підтримки Міжнародної асоціації об’єднаних культур (AICU), Муніципалітету м. Генуя (Італія) та Італійського інституту культури в Україні відбудеться проєкт «Італійська ніч. Генуезький фестиваль-2021».
Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України під орудою італійського диригента Лоренцо Таццієрі виконає оперні шедеври Джоаккіно Россіні, Нікколо Паганіні, Джузеппе Верді, Гаетано Доніцетті, Джакомо Пуччіні. Солістами виступлять італійські співаки Марта Марі (сопрано), Оресте Козімо (тенор), Джада Вентуріні (мецо-сопрано) та скрипаль Дженнаро Кардарополі.

14 жовтня «Повертайся живим» до Дня захисника України
До Дня захисників та захисниць України, Національний академічний духовий оркестр України під орудою Олексія Баженова представить проєкт «Повертайся живим!». Солістками будуть співачки Єлізавета Ліпітюк, Леся і Галя Тельнюк. У програмі — твори сучасних українських композиторів, зокрема, Левка Колодуба, Мирослава Скорика, Юлія Мейтуса, Івана Карабиця тощо.
Початок концертів: о 19:00
Адреса Національної філармонії: Володимирський узвіз, 2
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»