На ВДНГ «плаває» велетенський Кит
Морський артоб’єкт створили із пластику, який зібрали учні київських шкіл.
Вчора, 15 вересня, до павільйону Виставкового центру у столиці повернувся оновлений величезний «Київський Кит», але в іншій інтерпретації. Унікальна скульптура, завдовжки 12 метрів, має металевий каркас, на якому кріплять панелі із пластику.
Цей «Кит» буде слугувати індикатором стану навколишнього середовища. За допомогою інтерактивної підсвітки кияни бачитимуть стан забрудненості повітря.
Також, артоб’єкт буде змінювати колір під впливом опадів, пори року та навіть — фази місяця. Зокрема, світитиметься синім, червоним, жовтим кольорами. Якщо кит підсвічується синім, це означає, що повітря у Києві в нормі. Якщо жовтим, то ситуація з чистотою повітря ускладнюється, червоним — стан критичний. Сама ж підсвітка підключена до спеціальної екосистеми, завдяки чому ці кольори і змінюються.
Автор артоб’єкту Валерій Коршунов, відомий соціальними та культурними проєктами Чорнобиля, серед яких «Звуки Чорнобиля», «Артефакт», «Чорнобильське Сяйво» розповів, що збирати пластикових відходів на створення кита йому допомагали школярі. Загалом учні 25 столичних шкіл здали майже тонну сміття.
«Ми долучили „шкільний“ пластик до того пластику, що в нас вже був. Адже ми ще чистили від пляшок річки Либідь та Дніпро. Зібрані відходи наша команда відсортувала і відправила до Одеси, де нам зробили пластикові листи», — каже автор проєкту.
Цікаво, що пластик відсортували навіть за кольором, аби зробити скульптуру більш правдоподібною. Відтак у створеного кита білий животик, а на туловищі вже відповідно усі інші кольори кришок, які отримали.
«Хочемо, щоб усі побачили, що це не якийсь там класний дизайнерський пластик, а сміття, якому ми просто дали друге життя», — коментує Валерій Коршунов.
Генеральний директор НК Експоцентр України ВДНГ Євген Мушкін нагадав, що у 50-х роках минулого сторіччя українські майстри починали експериментувати з пластику. І перші артскульптури з цього матеріалу з’явилися не будь-де, а саме на ВДНГ. До слова, ці скульптури можна сьогодні побачити у сьомому та десятому павільйонах. В 11-ому павільйоні свого часу був справжній скелет кита.
«Павільйон 11 називався „Дари моря“. Тут експонувалися досягнення, або щось цікаве з галузі народного господарства на морську або річкову тематику І частиною цієї експозиції був саме кит. Хоч насправді це був частково муляж», — пригадує Євген Мушкін.
З його слів, скелет кита був справжнім, а все решта — штучним. Зараз цей скелет зберігається у Національному університеті біоресурсів і природокористування України (НУБіП) у відкритому доступі.
Також, під час презентації скульптури на ВДНГ був зафіксований Національний рекорд України. Кит — найбільша в Україні скульптура з переробленого пластику.
Вікторія ГРЕБІНЬ, «Вечірній Київ»