«Народжені з попелу»: київські художниці створюють мурал про домашнє насильство
У Дарницькому районі закінчують роботу над стінописом на тему домашнього насилля.
За статистикою, у світі від фізичного насильства потерпає кожна п’ята жінка. Миритись із образами та приниженням доводиться кожній третій. Щоправда, в останні роки про такі образи вже почали говорити більш відкрито і сміливіше… Справжніми переможцями можна назвати і тих, кому вдалось розірвати стосунки із кривдниками.
Аби підтримати таких жінок і їхнім прикладом мотивувати інших, у Києві за підтримки ЮНЕСКО, Вітару Італія та фонду FFUN SDG почали спецпроєкт на тему протидії домашньому насильству — «Народжені з попелу». Суть цього проєкту в тому, щоб розмалювати тематичними муралами столичні багатоповерхівки.
«МОЇ ГЕРОЇНІ НЕ БОЯТЬСЯ ГОВОРИТИ ПРО СВОЇ ОСОБЛИВІ ІСТОРІЇ»
До ідеї створити такий проєкт фотохудожницю Євгенію Фулен підштовхнула історія її подруги, яка, на жаль, потерпала від тиранії.
«Кожна третя жінка в Україні страждає від знущань у родині, а кожна десята — помирає після нанесених травм. Аби хоч якось зарадити такій сумній статистиці, я вирішила зробити серію муралів, присвячених домашньому насиллю. Мої героїні не бояться говорити про свої особливі історії», — розповідає «Вечірньому Києву» Євгенія Фулен.
Так, місяць тому перший мурал вже почали малювати в Дарницькому районі, на вул. Княжий Затон, 21 — попередньо, звісно, отримали дозвіл у Дарницькій РДА. На фасаді будинку за цієї адресою поступово вимальовується щаслива жінка, яка змогла піти від кривдника і стала вільною. Працюють над зображенням художниці Юлія Абрамова та Яна Власенко-Бернацька.
Вони розповідають, що спочатку за один вечір перенесли картинку з допомогою трафарету та проєктора на стіну. А тоді взялись до роботи.
«Малюємо вихідними упродовж останнього місяця. Через три повноцінних робочих дні цей мурал буде повністю готовий», — розповідає художниця Юлія Абрамова.
Етнічною особливістю муралу вони називають крило феніксу у стилі самчиківського розпису.
«Цю ідею запропонувала моя напарниця-художниця Яна, бо вона майстриня саме цього виду розпису. Таким чином ми використали традиційні українські мотиви», — доповнює художниця.
Мешканці будинку із великою зацікавленістю спостерігають за роботою майстринь. А дехто навіть долучається до творення муралу.
«Залюбки даємо їм пензлики, аби підтримали проєкт та зрозуміли важливість вчасно говорити про домашнє насилля, про яке чомусь завжди прийнято було мовчати. Приємно, що люди ставляться з повагою до роботи, але є й такі, які просять, поки є можливість, домалювати своїх домашніх улюбленців. Навіть пропонують за це гроші», — сміється Юлія.
«ПРОБЛЕМА ДОМАШНЬОГО НАСИЛЛЯ — ПРОБЛЕМА НЕ РОДИНИ, А СУСПІЛЬСТВА!»
Художниці також розповідають про перехожих, які, на жаль, впізнають себе у зображенні.
«Підходять із вдячністю жінки, які знають з особистого досвіду, про що цей мурал. Важливо зараз сказати, що проблема домашнього насилля — проблема не родини, а суспільства!» — резюмує Юлія.
Ще два мурали з серії «Народжені з попелу» авторки Євгенії Фулен з’являться на вулиці Саксаганського та Вербицького у Києві. На них також намалюють жінок, які знайшли в собі сили сказати «ні» знущанням і тиранії.
«З допомогою арт фотографії кожну жінку з непростою долею я ніби переношу в інший — казковий — світ, де немає місця насиллю та агресії», — розповідає Євгенія.
Нагадаємо, що останніми роками Київ активно запроваджує заходи проти домашнього насильства. Торік у столиці відкрили дві кризові кімнати.
Першу на правому березі — у травні, а другу на лівому — у листопаді.
Аби вберегти від кривдників, адреси кімнат не розголошують.
Потрапити туди може кожна людина, викликавши поліцію, звернувшись особисто до Київського міського Центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству, чи до соціальних служб, які підготують направлення. Можна зателефонувати також на «гарячу лінію» 15-00 зі стаціонарного телефону чи 272-15-00 — з мобільного. Отримати допомогу можете також, написавши на ел. адресу [email protected], або звернувшись у Центр на вул. Іллєнка, 20.
Також у столиці невдовзі запрацює Денний центр для постраждалих від домашнього насильства.
Читайте також — Марина Хонда презентувала книгу, присвячену проблемі домашнього та гендерно зумовленого насильства.
Фото з ФБ-сторінки художниці Юлії Абрамової
Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»