У столиці презентували унікальні книги, видані за підтримки міста

У приміщенні Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки представили видання, присвячені театральному мистецтву, та збірку поезій Анатолія Матвійчука «Скарби». Книги надрукували за підтримки Київської міської державної адміністрації.
В рамках міської цільової програми розвитку інформаційно-комунікативної сфери міста Києва у 2020 році видано 17 книжок загальним накладом 4900 примірників. Були задіяні 52 автори, 20 художників та фотографів.

«Завдяки підтримці міста опубліковані унікальні книги про театр від київських авторів. Щороку ми залучаємо все більше форматів та тематик. Надрукували казки шрифтом Брайля для дітей з вадами зору, драматургію, прозу, -зазначив Роман Лелюк, директор Департаменту суспільних комунікацій КМДА. — Сьогодні представляємо видання, присвячені кіно, театру і поезії. Є змога відкрити Остапа Вишню з іншого боку, на лише як автора гумористичних оповідей, а як драматурга. Почитати вірші Анатолія Матвійчука. Дізнатися більше про українських акторів театру і кіно. Також вперше у вітчизняній історії видана антологія сучасної української історичної драми. Завдяки унікальності контенту та легкому стилю написання, ці книги будуть цікаві як митцям, так і просто любителям театру. Усі твори упорядковані або написані київськими авторами. Наша принципова позиція — підтримувати київських авторів. І ми щороку збільшуємо фінансування книговидання».

Зі змістом видань присутніх ознайомили автори та упорядники.
«ЧАСО& ПРОСТІР. Антологія сучасної української історичної драми».
«Це наша третя спільна робота в рамках програми книговидання. Загалом в Україні видано понад 20 проєктів сучасної драматургії. Попри кризу і війну ми попереду, - розповіла упорядниця антологія Надія Мірошніченко. — Драматурги пишуть про історію, але водночас про тут і зараз, і про майбутнє. Історію пишуть переможці, тому у нас забирали нашу давню історію, казали, що ми не мали держави. Треба очищувати нашу правду, героїв, слави, не боятися помилок і катастроф в історії. Книга важлива як популяризація історії. А також як матеріал для театрів, вже половина п’єс з книги поставлені в різних театрах — київських, обласних, студентських, аматорських і навіть зарубіжних. Тут є різні жанри — рок-опери, казки, фентезі».

За тематикою, твори починаються від міфопростору — «Амазономахії» про часи матріархату, античного періоду, наступні розділи присвячені козаччині, війнам 20 сторіччя (Крути, УНР, Карпатська Україна) та новітній історії. Зокрема, сама Надія Мірошніченко є авторкою п’єси про актора, якому запропонували стати королем.

«Це антологія дорослих авторів, адже для написання таких п’єс потрібно знати історію, володіти мастерністю. Увійшли твори знаних драматургів — від Ярослава Верещака та Богдана Жолдака до Анни Багряної, лауреатки багатьох конкурсів, пєси якої перекладені на 17 мов світу. Книга буде цікавою для усіх, хто любить історію та театр», - зазначила упорядниця.
«Талант і гра. Українські актори театру і кіно»

Авторками 28 творчих портретів українських акторів театру і кіно є Лариса Брюховецька, головний редактор журналу «Кіно-театр» та її колега Вікторія Котенок. Видання приурочене до 80-річчя Івана Миколайчука, фотографія якого з фільму «Тіні забутих предків» вміщена на обкладинку. Лариса Брюховецька підготувала розповіді про легендарних акторів «Немеркнучі зірки» — від Леоніда Бикова, Івана Миколайчука та Богдана Ступки до Олексія Богдановича, Анатолія Хостікоєва та Ади Роговцевої. Вікторія Котенок написала частину «Популярні та активні» — це Богдан Бенюк, Рімма Зюбіна, Віктор Жданов, Олеся Самаєва тощо.
«Це книга про наших сучасників та тих акторів, яких вже немає з нами, — розповіла Вікторія Котенок. — У портретах проаналізовані їх творчість, кращі роботи та особисте життя. У журналі „Кіно-театр“ ми з Ларисою Іванівною не один рік над цим працюємо. я веду рубрику про акторів „Обличчя“. Зібралося чимало матеріалу про наших талановитих акторів, і ми вирішили поєднати це в одну книгу. Зі всіма своїми героями, нашими сучасниками, я знайома, спілкувалася. Використовувала публікації театрознавців. Було складно обирати. Вирішили написати про тих, які і в театрі, і в кіно на піку популярності».
«Остап Вишня. Театр — це велике знаряддя»
Літературознавець та дослідник Сергій Гальченко у своїй книзі знайомить з різноманітною спадщиною Остапа Вишні — це забута драматургія, портрети митців, рецензії, статті та щоденникові записи.

«Остап Вишня — професійний театрознавець, драматург, автор близько 20 творчих портретів відомих українських акторів і режисерів, — підкреслив він. — У 1933 році був заарештований та відправлений на 10 років до табору ГУЛАГ. Де був власний театр з акторами, проводили творчі свята. В цей час він з гумором пише про артистів, працівників сцени. також додав уривки з табірних щоденників та листів з заслання. Це справжні літературні шедеври».
«Скарби» Анатолія Матвійчука
Також читачі мають змогу познайомитися з поезію композитора та співака, які він писав і публікував упродовж 40 років. Назва збірки взята з поезії, рядки якої «пісні і вірші — ось мої скарби, бо їхня суть довічна і нетлінна».

«Ніколи не сприймав себе як людину літератури. Хоча з 16-17 років їздив в Ірпінь в Будинок творчості, де збиралися літератори. Моє коло ширше — режисери, композитори, актори, — зізнається Анатолій Матвійчук. — За фахом я журналіст, а за покликанням — співак і композитор. Маю багато публіцистичних віршів, що є відбитком епохи, в яку я жив. Гадаю, хороша поезія — як вірус, у кожного генерує свої думки, почуття, асоціації, враження. Для мене вірші — не спосіб самоствердження. Я реалізував себе в іншому. Для мене це розмова з Богом».
Кожна книга надрукована у кількості 300 примірників в рамках підтримки книговидавництва київських авторів, яку здійснює Департамент суспільних комунікацій КМДА. Видання безкоштовно передані до усіх 139 публічних бібліотек Києва, де читачі можуть з ними ознайомитися.





Нагадаємо, до Дня Києва презентували фотоальбом Михайла Марківа «Демократія київських вулиць» з світлинами про життя міста.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»