У столиці назвали переможців Мистецької премії «Київ»
У Києві оголосили переможців Мистецької премії «Київ» — 2021, що приурочена до Дня міста. Кращі митці столиці в галузі кіномистецтва, музичної композиції, театрального й образотворчого мистецтв, журналістики, народного декоративного мистецтва, хореографії та циркового мистецтва отримали відзнаки та грошову винагороду.
Премію «Київ» було засновано у 2001 році з метою відзначення та популяризації кращих здобутків митців Київською міською державною адміністрацією спільно з Координаційною радою національних творчих спілок України. Переможцям традиційно вручається диплом, нагрудний знак і грошова премія в розмірі 25 тисяч гривень.
«Щороку лауреатами премії стають справжні майстри своєї справи, творчість яких належить рідному Києву та спрямована на розбудову й розвиток українського мистецтва. Премія дає можливість підтримати та популяризувати кращі здобутки наших митців та стимулювати їхню подальшу творчу діяльність», — зазначила директорка Департаменту культури КМДА Яна Барінова.
Традиційно премія має дев’ять номінацій, проте цього року номінація з літератури залишилася без переможця. Вручення нагород відбудеться в індивідуальному порядку, з огляду на карантинні обмеження.
Лауреати Мистецької премії «Київ» 2021 року
У галузі кіномистецтва — Мистецька премія «Київ» імені Івана Миколайчука:
ШИРМАН Роман Натанович — режисер, сценарист; СЛУЧЕВСЬКИЙ Семен Олександрович — сценарист; СТЕПАНОВ Олексій Валерійович — оператор за документальний фільм «Базиль» (2019 р.).
Фільм розповідає про Олег Базилевич, нападника київського «Динамо», який вирішив стати тренером. Олег Базилевич завжди порівнював роботу тренера з мистецтвом режисури. І назвав свою теорію підготовки футболістів «Системою». Разом зі своїм другом та колегою Валерієм Лобановським він досяг найвищого успіху і міжнародного визнання. Київське «Динамо» без легіонерів-бразильців з тренерами-киянами Валерієм Лобановським та Олегом Базилевичем ставало найкращою командою світу. Але раптом він втратив роботу і друзів. Згодом — очолив ташкентський «Пахтакор». І ця команда, керуючись настановами молодого тренера-науковця здійснила нечуваний стрибок у класі гри. Але незабаром уся загинула в авіаційній катастрофі. Олег Базилевич, який летів іншим рейсом був єдиним, хто залишився живим.
У галузі музичної композиції — Мистецька премія «Київ» імені Артемія Веделя:
ЗАГАЙКЕВИЧ Алла Леонідівна — композиторка за музику до фільму «Штурмові ночі» (2019 р.), музику до мультимедійної інсталяції «Кіра Кіраліна», музику до фільму «Людина з Арану» (2020 р.).
Українська композиторка поєднує роботу в академічних концертних жанрах (симфонічна, камерна, електроакустична музика, камерна опера) та в сучасних мультидисциплінарних проектах (аудіо-візуальні інсталяції, перформанси, музика до кінофільмів і театральних вистав). В електроакустичних перформансах виступає з виконавцями нової імпровізаційної музики.
У галузі театрального мистецтва – Мистецька премія «Київ» імені Амвросія Бучми:
ЖУРАКІВСЬКА Олеся Вікторівна — актриса Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра, заслужена артистка України за ролі у виставах «Розлучник» І. Сапдару, (2018 р.), «Схід-Захід» (2018 р.), моновиставі «Усі найкращі речі» (2020 р.).
Зірка Олесі Жураківської була відкрита на «Площі зірок» біля ТРЦ Gulliver
У галузі образотворчого мистецтва — Мистецька премія «Київ» імені Сергія Шишка:
КРИВОЛАП Ганна Анатоліївна — художник-живописець за серію живописних творів «Столиці світу» (2018-2020 рр.).
Ганна Криволап — донька художника Анатолія Криволапа (лауреата Шевченківської премії, одного з «найдорожчих» сучасних вітчизняних художників у світі). водночас вона самобутня мисткиня та оригінальна художниця з унікальним світобаченням.
У галузі журналістики — Мистецька премія «Київ» імені Анатолія Москаленка:
ПРОКОПЧУК Станіслав Федорович — заслужений журналіст України за книгу «На перехресті століть. У пошуках прозріння» (2019 р.).
У галузі народного декоративного мистецтва — Мистецька премія «Київ» імені Сергія Колоса:
МУЗИЧЕНКО Тетяна Іванівна — майстер художньої кераміки за серію творів «Традиційні тарелі Київщини» (2018-2019 рр.).
У галузі хореографічного мистецтва — Мистецька премія «Київ» імені Павла Вірського:
ШКОРІНЕНКО Валерій Олександрович — хореограф, балетмейстер-постановник, заслужений діяч мистецтв України за хореографічну постановку «Сиртакі» (2019 р.).
У галузі циркового мистецтва — Мистецька премія «Київ» імені братів Василя та Олександра Ялових:
РЕЗНИЦЬКИЙ Марк Йосипович — головний диригент оркестру Національного цирку України, народний артист України за постановочно-музичну складову циркових вистав та новаторський підхід використання джазового оркестру в циркових виставах: «Маятник часу» (2019 р.), «Мандри Задзеркаллям» (2019 р.), «Африка» (2020 р.), «День народження. Свято цирку» (2020 р.), «Еколібрум» (2020 р.), «Дива Різдва» (2020 р.).
У галузі літератури — Мистецька премія «Київ» імені Євгена Плужника лауреата не визначено.
Нагадаємо, як відсвяткують День Києва
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»