Як шахраї у Києві заробляють гроші на Covid19-тестах та фальшивих довідках

Під час пандемії шахраї почали «робити» великі гроші на фальшивих тестах на коронавірус та довідках, продаючи їх на інтернет-платформах.
За словами кіберполіції, з початку карантину (12 березня 2020 року) і по сьогодні, було відкрито понад 150 кримінальних проваджень та близько 20 особам було оголошено про підозру.
Найбільше випадків шахрайств було зафіксовано на продажі захисних масок та респіраторів, захисних костюмів, підроблених антисептиків, псевдотестів та неіснуючих ліків від COVID-19. Більшість клієнтів свої замовлення не отримали, а ті, хто отримав, був розчарований якістю.
Загалом кіберполіцейські за час карантину «забанили» понад 30 тисяч вебпосилань, які використовували шахраї у своїх «ковід-схемах». Також, заблоковано близько 10 тисяч банківських рахунків зловмисників.
Підроблені COVID-довідки
«У Києві поліцейські Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції викрили працівників однієї із приватних медлабораторій на видачі сертифікатів та довідок без проведених аналізів. Лише впродовж неповних двох місяців роботи „медикам“ вдалося продати щонайменше 80 фальсифікованих документів на суму понад 135 тисяч гривень», — коментує голова Національної поліції України Ігор Клименко.
Також правопорушники на замовлення клієнтів у оригінальних довідках у графі про виявлений COVID-19 «–» міняли на «+».
«Кіберполіція нещодавно виявила 2 групи, які продавали „липові“ довідки з негативним результатом на COVID-19 через торговельні інтернет-майданчики. Схема стандартна: за приклад береться довідка чи сертифікат, виданий медичною лабораторією чи клінікою. І на її основі штампуються наступні. Усі факти підроблення та продажу довідок задокументовані, слідство триває, готуються підозри фігурантам», — розповідає Клименко.
Люди, які купують «липові» довідки так само порушують закон, як і ті хто їх продають.
У поліції нагадують, що дії обох сторін схеми підпадають під одну статтю — «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів».
Покарання за виготовлення, збут — від штрафу (до 17 тисяч гривень) і до 5 років позбавлення волі.
«Куплена підроблена довідка — своєрідний лакмусовий папірець. Такий собі тест на правосвідомість та здоровий глузд. Бо я все ж не розумію, чим керуються люди, обираючи між „заплатити за аналіз і дізнатися реальний результат“ та „заплатити за довідку, порушити закон і не знати свого діагнозу“. І це при тому, що терміни виконання в обох варіантах приблизно однакові», — підсумовує голова Національної поліції України.
Вікторія ГРЕБІНЬ, «Вечірній Київ»