Чи можна знімати чиновника на вулиці та касира в супермаркеті

Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка

«Вчора в парку знімала на телефон дуже милих діток. Але потім прибіг їх батько і став кричати, що знімати не можна… А мого товариша охорона виштовхала з супермаркету, коли він хотів сфотографувати продукт, у якого вийшов термін придатності. То що і коли звичайним людям, якщо ти не якийсь експерт чи журналіст, можна фотографувати та знімати на відео?» — запитує киянка Віталіна Копач.

Часто буває — побачили десь щось цікаве і відразу хапаємося за телефон, щоб зробити фото або відео. З тим, аби потім викласти у соціальних мережах. Однак мало хто задумується, що не завжди, не всіх і не все можна знімати. Інакше, можна потрапити у неприємну історію, яка загрожує судовим позовом. Тому, де ж та межа, коли слід зупинитися й вимкнути камеру?

На це запитання відповідають юристи КБУ «Контактний центр міста Києва 1551».

Фото та відеозйомка в громадських місцях (площі, вулиці, сквери, вокзали тощо) абсолютно законна, отримувати окремий дозвіл не потрібно.

Проте статтею 307 Цивільного кодексу України передбачено, що людей не можна знімати на фото або відео без їхньої згоди на це. Ця норма закону розповсюджується лише на фізичних осіб та не може бути використана щодо службових, посадових або публічних осіб.

Тому, якщо до вас звертається випадковий перехожий і просить, аби ви його не знімали, а фото чи відео з ним видалили, ви маєте виконати його вимоги.

Якщо ви знімаєте відкрито на зборах, конференціях та інших заходах публічного характеру і ви не журналіст, то особа-організатор має надати згоду на зйомки.

Знімати в громадських місцях, які є приватною власністю (ресторани, кафе і т.д.) можна, якщо немає табличок про заборону зйомки або для фіксації серйозних порушень прав споживачів (реалізація неякісних товарів тощо).

Робити фото- відеозйомку у магазині можна без будь-яких обмежень. Проте розповсюджувати запис чи фото з зображенням фізичних осіб, які не надали своєї згоди, або не є публічними особами, заборонено.

Отже, якщо людина фотографує неякісний товар, а не, наприклад, касира, то охорона заборонити їй немає права.

У державних будівлях (поліція, прокуратура, СБУ, податкова, тощо) знімати без дозволу адміністрації заборонено. Водночас у будівлі суду зйомку дозволено, якщо немає судового рішення, яке це забороняє.

Також чинне законодавство не забороняє фіксувати дії поліції, суддів, прокурорів. За умови, якщо ви не заважаєте їхній роботі та не порушуєте права інших громадян.

Зйомку в місцях особистого користування заборонено (туалети, примірочні, душові, приміщення приватної власності тощо).

Варто відзначити, що законодавство України забороняє будь-які приховані зйомки щодо особистого життя людини, а тим більше поширення відповідного відео чи фото.

У разі порушення цього правила передбачена кримінальна відповідальність. А саме: за незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконна зміна такої інформації, крім випадків, передбачених іншими статтями Кримінального кодексу України, караються штрафом від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років (ч. 1 ст. 182 КК України).

Наприкінці, слід уточнити, згадані вимоги не стосується журналістської зйомки, там значно менше обмежень і вони визначаються Законом України «Про інформацію».

Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»