У київському музеї Шолом-Алейхема відкрили авторську виставку ляльок: фото

Цього тижня Музей Шолом-Алейхема відзначив своє 12-річчя та презентував «Київ — моє місто» — експозицію авторської ляльки та графіки за мотивами творчості письменника.

У квартирі на Великій Васильківській, 5, де розташований музей, Шолом-Алейхем жив з 1896 до середини 1903 року (він залишив цей будинок між квітнем і серпнем 1903 р.). Це був найкращий час його письменницького життя. Тут він написав «Менахем-Мендла», «В маленькому світі маленьких людей», «Нову Касрилівку» («Весь Бердичів»), деякі новели з «Тевьє-молочара» та інші.
Музей було відкрито 2 березня 2009 року з нагоди 150-річчя від народження митця. Основний експозиційний зал оповідає про біографію і творчість письменника за допомогою копій різних фотографій і документів, а також предметів побуту того часу. Чільне місце займають єврейські предмети культу, передані Національним історичним музеєм. Окрім головної експозиційної зали у Музеї є зала для змінних експозицій, в якій представлені виставки талановитих митців.

«12 років ще дитячий вік, але вже багато зроблено. Музей знають, тут проходить чимало важливих проєктів, — розповідає директорка музею Ірина Климова. — До нас приходять за консультаціями, ми стали своєрідним центром іудаїки. Приводять дітей, щоб молоде покоління знали про письменника. До речі, на відкриття музею у 2009 році до нас приїхав професор з Шанхаю. Він переклав «Хлопчика Мотла» китайською. За чотири роки було чотири перевидання цієї книги. Дивує, що у Китаї такий інтерес до історії єврейського хлопчика з України. У нас читають менше, на жаль.
Музей має багато соціальних та культурних ініціатив, — звертає увагу Ірина Борисівна. — Ми продовжуємо проєкт «Мистецтво крізь мури», робили виставку робіт ув’язнених, що викликала великий резонанс. У рамках спільного проєкту з Мінюстом, зробили онлайн екскурсії музеєм, записали для ув’язнених майcтер-клас з мистецтва.У нас діє лекторій «Сторінки єврейської історії та культури», проходять майстер-класи, кінопокази, концерти, театральні постановки. Наприклад, театр «Разум» зробив оперу про Анну Франк».

У музеї проводять загальну оглядову екскурсію, а також тематичні. Зокрема, для школярів. У програмі для учнів 7го класу є «Пісня пісней» Шолом-Алейхема. На зустрічі дітям розповідають про біблейську «Пісню пісень» (книга Старого заповіту), і чому так називається та про що йдеться у однойменному романі Шолом Алейхема.
«Шолом-Алейхем створив себе як особистість і як письменник, — підкреслює Ірина Климова. — Він народився в ортодоксальній єврейській родині, єдина освіта — Переяславське повітове училище. А коли його не стало, на похорон приїхали за різними даними від 150 до 300 тисяч людей, які хотіли з ним попрощатися. Був неймовірно популярний. А твори Шолом-Алейхема перекладені на 70 мов світу».

До дня народження Шолом-Алейхема і 12-річчя музею тут презентували виставку авторської ляльки та графіки за мотивами творчості Шолом-Алейхема — «Київ — моє місто».
«Київ — це моє місто… Те, що я не можу бути в Києві, навіює на мене журбу». Така була відповідь Шолом -Алейхема на вітальну телеграму з Києва, з нагоди 25-річчя його літературної діяльності (Італія, 1908р).
На виставці представлені лялькові композиції з авторських робіт: Світлани Чикальової, Олександри Марей, Наталії Рудікової, Олени Попової, Світлани Рихальської, Олександри Король. Аранжування лялькових композицій художника Альберта-Лейзера Фельдмана, графічні роботи художника Яна Кулиневіча.
Виставка триватиме до 15 квітня 2021 року.
Адреса музею Шолом-Алейхема: вул. Велика Васильківська, 5а (АРЕНА-СІТІ).
Графік роботи: з 10.00. до 18.00 (каса до 17.30), вихідний — понеділок, останній четвер кожного місяця — санітарний день.













Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»