Олексій Кулеба: Київ має отримати нові прозорі правила торгівлі, зрозумілі усім містянам
У цьому році на киян очікують нові правила благоустрою та нові правила торгівлі у столиці. Про це повідомив екс-директор Департаменту міського благоустрою КМДА, а нині — перший заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Олексій Кулеба. Він також розповів, як за новою системою можна буде законно встановити кіоск і як примусити людей не засмічувати столицю. Про те, хто в Києві несвоєчасно прибирає сніг, спалює листя і не зариває ями після ремонту трубопроводів - в інтерв’ю«Вечірньому Києву».
— У столиці залишаються близько 1000 незаконно встановлених тимчасових споруд, які ще маємо демонтувати, — говорить Олексій Кулеба. — Сміття, понівечені МАФами зелені зони, продукція сумнівної якості дратують усіх. Щоб розв’язувати проблему остаточно, Департамент підготував нову редакцію Правил регулювання торгівлі у столиці. Її мають розглянути депутати Київради нового скликання і, наприкінці березня, сподіваюсь, вона буде винесена на сесію Київради. Нові, прозорі правила торгівлі – вуличної, сезонної, пересувної, та у тимчасових спорудах (кіосках) мають бути зрозумілими містянам. Кожен зможе зайти на сайт, вибрати вид торгівлі, побачити місця, де ця діяльність можлива, дати торгів з продажу вільних місць. Усі торговельні місця мають бути обладнані так, щоб кияни бачили, чи законно тут працює МАФ, чи кав’ярня на колесах. У Києві є комплексна схема розміщення тимчасових споруд у 10 районах міста, 3 райони – Оболонський, Дніпровський та Святошинський і дотепер не подали дані. Але в новому році вони мають увійти у спільну комплексну систему. І за цією системою і фахівці, і кияни бачитимуть кожен «законний» МАФ окремо. Усе інше – буде демонтоване.
— А які зміни запрацюють з нового року у правилах благоустрою міста?
-Ці правила не змінювалися з 2008 року, а тим часом законодавство значно змінилося. Департамент підготував нову редакцію. Вона повністю відповідає законам і логіці сучасного життя і включає нові правила, що затвердив Мінрегіонбуд. Кияни цих правил не знають і не виконують, хоча це основна складова нормального проживання у мегаполісі. Тож попереду – велика роз’яснювальна робота. З нового: у проєкті правил відсутня видача так званої «контрольної картки» — документу про початок робіт з розриття, встановлення паркану для утримання території перед будівництвом. Замість неї буде дозвіл, звужується спектр дозвільних можливостей Департаменту благоустрою. З правил благоустрою виводиться в окремий документ правила паркування транспортних засобів. До правил благоустрою доданий й такий аспект, як розвиток велоінфраструктури (велодоріжок, велопарковок) й порядок утримання та прибирання автостоянок, паркувальних майданчиків. Окремо від Правил благоустрою прийматимуться дуже важливі документи: дозвіл на початок порушення благоустрою, правила щодо регулювання шуму в місті, інші.
— Що, на вашу думку, можна зробити, аби в мегаполісі поменшало стихійних звалищ та неприбраного сміття?
— Основна проблема полягає в стягненні штрафів. Міський інспектор благоустрою, до речі, їх всього 65, виписує штраф порушнику, спійманому на місці, за статтею 152 Адмінкодексу (для фізосіб це від 340 до 1360 гривень, для юридичних осіб – 850 – 1700 гривень), і людина має сама добровільно надати паспортні дані. Далі протокол направляється в адмінкомісію, що виносить рішення про штраф. Цей документ відправляють порушнику за місцем його реєстрації. І це дуже часто не місто Київ! Торговці зі стихійних базарів, з машин, нелегальні перевізники сміття – це здебільшого приїжджі громадяни. Знаємо, що в багатьох накопичується по 8 -10 несплачених штрафів, і після цього за справу береться місцева виконавча служба. Це дуже громіздкий механізм, який, я переконаний, треба змінювати. Хай будуть ті ж 340 гривень штрафу, і якщо людина кинула сміття на дорогу, біля будинку, поруч з баком, нехай одразу на місці сплачує штраф, як це робиться за неправильне паркування чи порушення ПДР. І ми через пів року мали б іншу картину із засміченням міста.
А от через дуже значне підвищення штрафів за спалювання листя і старт роботи Окружної державної екологічної інспекції, цієї осені столиця вже не мала такого диму і смороду, як раніше. Лише на лівобережжі, де величезний приватний сектор, ще палили листя. За рік ми внесли через листя 1800 приписів, здебільшого за неприбране з тротуарів та за невивезені купи.
— Розриті траншеї після ремонту комунікацій особливо помітні взимку…
— Частина розриттів – через аварійне пошкодження трубопроводів. Переважно вони належать КП «Київтеплоенерго». Енергетики мають оперативно повідомляти нашу диспетчерську службу про порушення благоустрою. І у них є 10 днів після ліквідації аварії на повне відновлення території. Є багато планових розриттів, тоді Київтеплоенерго (КТЕ) оформлює документ заздалегідь і має у встановлені терміни відновити зелену зону чи асфальт. На сьогодні 1900 локацій по всьому місту – це розкопані саме Київтеплоенерго території. Частина з них – це спадок від ремонтів, яке проводило ще кілька років тому «Київенерго», і передало своєму наступнику локації у такому стані. Є графік, за яким КТЕ має ці ділянки відновити. Ми весь рік за ними уважно спостерігали: темпи відновлення – до 30 в місяць, а роботи ще багато.
— Які порушення благоустрою, за даними ваших інспекторів, є у столиці?
— Незалежно від сезону – це неприбрані прибудинкові території та невивезене з баків сміття, засмічені зупинки громадського транспорту і пересадкові вузли, стихійна торгівля. А також – незаконно встановлені МАФи. За порами року - опале листя та не вчасно прибраний сніг. Дні, коли ожеледиця в середині грудня накрила Київ, були, мабуть, найважчі для нас за весь рік. Ми завчасно отримали повідомлення Укргідрометцентру, що наближається крижана злива, і підняли всіх комунальників та райдержадміністрації, адже ми маємо контролювати їх роботу з прибирання. Фактично ми і вони працювали з п’ятниці до вівторка без перерви, виходячи о 5 годині ранку на вулиці. Дороги та тротуари, які тільки-но обробили протиожеледними засобами, швидко знову перетворювалися на ковзанку. І так з вечора п’ятниці до вечора суботи – посипали – дощ змив все і знову замерз на асфальті. У неділю вже стало трохи легше. Тоді в п’ятницю було майже 1000 звернень киян до лікарів через травми. Прикро, коли влада звертається до містян з проханням без потреби не виходити на вулицю, до неї не дослухаються з різних причин, і не всі балансоутримувачі належно слідкують за своїми територіями. За грудень інспектори склали 600 протоколів і внесли 3 тисячі приписів.
Взагалі, я вважаю, що люди, які працюють у Департаменті та КП «Київблагоустрій» — особливі. 65 інспекторів навесні під час суворого локдауну «перекривали» все місто, щодня інспектуючи місця торгівлі, ринки разом з поліцією та Держпродспоживслужбою. За декілька місяців склали 80 протоколів через порушення, які направили в суд. Хвиля захворюваності на коронавірус накрила наших співробітників вже восени. Найбільше перехворіло саме інспекторів, адже вони постійно на вулицях міста, і майже дві третини співробітників Департаменту. Але і тепер у вихідні дні інспектори в рейдах разом з поліцією через стихійну торгівлю, що порушує всі можливі правила санітарії під час епідемії.
— Є якісь засоби полегшити роботу інспекторів?
— Ми забезпечили їх планшетами з усіма контактними базами контакт-центру 15-51 та АСКОД. Люди отримують завдання онлайн, заповнюють паспорт свого сектору онлайн і вносять до нього все, що відбувається на вулицях: від нових вивісок і графіті на стінах, до розриттів та будівельних парканів. Проблематика ділитиметься на категорії – те, що можна вирішити швидко й те, де треба залучати РДА та КМДА. Інспектори, наприклад, бачитимуть одразу всі скарги, що надходять з проблематики на 15-51. Паперовий документообіг переноситься в електронний вигляд, і це значно пришвидшує процес. А до цього, щодня на «планірці» ми нарізали папірці із завданнями для кожного.
У нас є задача зробити мобільний сервіс для киян, які б могли, побачивши порушення (сміття, розриття, МАФ на газоні, та інші), зробити фотографію телефоном і занести її в базу звернень 15-51, де її одразу побачить інспектор і відреагує. Така система вже працює в тестовому режимі, але він має бути допрацьований і набрати популярності. Тоді ми разом з містянами швидше наведемо лад у Києві.
Раніше Олексій Кулеба розповів «Вечірньому Києву» про те, що у столиці відмовляться від «блошиних» ринків та звільнять площі біля метро
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»