У столиці показують дивовижні секрети тварин
До 31 січня в павільйоні 4 на ВДНГ проходить всесвітньо відома виставка Гюнтера фон Хагенса. Цього року організатори вирішили привезти науково-освітню експозицію «Всесвіт тіла: Всередині тварин», яка допоможе людям вивчити секрети внутрішнього світу справжніх тіл тварин.
Слон, жираф, ведмідь, горила, страус і більше 100 інших тварин будуть представлені у найбільш відвертому вигляді – кожен відвідувач зазирне під пір’я, шерсть і навіть шкіру, щоб вивчити внутрішню будову їхніх тіл. При цьому основна мета виставки зовсім не шокувати своїх відвідувачів, а показати їм світ тварин зсередини, навчити поважати природу і більше часу приділяти турботі про навколишнє середовище.
ФАКТИ ПРО ВИСТАВКУ
Жодна тварина не постраждала.
Історія експозиції тіл тварин почалася з того, що в Інститут пластинації пожертвували тіло горили. Тварина померла природною смертю в одному з німецьких зоопарків і керівництво звіринцю вирішило передати примата для створення пластинату – виставкового зразка для виставки.
Наступним у руки анатомів потрапила слониха Самба. До слова, це єдина тварина, ім’я якого знають вчені – його вписали в документи помилково. Зазвичай тіла як людей, так і тварин надходять просто за порядковим номером. Тварина померла під час планової операції – вона була вже у віці і її серце не витримало анестезію. В історію виставки тіл тварин Самба увійшла ще й як найдорожчий експонат. Понад три роки фахівці працювали над створенням пластинату слонихи: вони витратили 64 000 робочих годин і в районі 3-4 мільйонів євро.
З роками колекція поповнювалася і іншими тваринами – вони потрапляли в руки вчених з інших зоопарків, ветеринарних центрів, приватних володінь. Всі тварини, тіла яких були використані для створення експонатів померли своєю власною смертю.
Унікальний метод збереження тіл.
У 1977 році німецький анатом Гюнтер фон Гаґенс винайшов новий метод бальзамування тіла – пластинацію. Вона дає змогу законсервувати тканини в максимально натуральному вигляді. Для цього всі рідини і жири замінюють на спеціальні силікони, які залишають м’язи еластичними і, при цьому, абсолютно зупиняють процеси розкладання.
Вчений в 1995 році провів першу виставку справжніх людських тіл в Токіо. Всі тіла – це люди, які побажали стати донорами в ім’я науки і заповіли свої останки Інституту пластинації. Зараз в світі діє три постійні виставки, а також проходять тимчасові в самих різних куточках світу.
Знайти схожості тіла людини і тварини.
Першу виставку тіл тварин-гігантів презентували 10 років тому. Її мета була показати людям, як ми схожі на братів наших менших. В експозиції можна простежити подібність наших м’язів, нервових і кровоносних систем. А також зрозуміти в яких моментах тварина значно перевершує людину. Наприклад, що сил горили вистачить, щоб з легкістю побороти одночасно до 8 дорослих людей, а серце бика перевершує в розмірах людське в п’ять разів.
Крім порівняльних характеристик з тілом людини, виставка дає розуміння і усвідомлення того, наскільки унікальні тварини самі по собі. Скумбрія може померти від дотику людини до її шкірі, жаби п’ють через шкіру, жираф може діставати листя з 6-метрових дерев, курки можуть пересуватися зі швидкістю 14 км на годину, а равлик - подолає всього півтора кілометра за тиждень. І таких фактів – тисячі. Вони – вчать любити тварин, піклуватися про них, розуміти, чому варто берегти навколишній світ.
Насправді ссавці - це всього 3% від усіх тварин, які населяють Землю. Збереження видів – це важлива місія, яку частково несе і виставка тіл «Всесвіт тіла: Всередині тварин». Адже вона приносить усвідомлення важливості кожної тварини в певній екосистемі.
Всі працівники виставки в масках, в залах експозиції встановлені якісні дезінфектори, приміщення провітрюються і регулярно миються, а вбиральні – проходять погодинну обробку. Відвідувачів просять бути в масці, щільно одягненою на обличчя, а також обробляти руки санітайзером.
На території працює сувенірна крамниця, де можна придбати унікальний мерч: захисні маски на обличчя з фрагментом обличчя пластинатів тварин і людей, металеві значки-піни із зображенням страуса, кози, жирафа, лапи ведмедя, людських мозку і руки, а також листівки.
Коли: до 31 січня, щоденно з 10:00 до 21:00 (каса до 20:00)
Де: 4й павільйон ВДНГ, пр. Академіка Глушкова, 1
Вартість квитків: віз 350 грн., придбати онлайн
Фото надані організаторами виставки
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»