Київ у кіно: блокбастери, в яких можна побачити українську столицю
Київ – привабливе місто для кінематографістів. Архітектура української столиці дозволяє у фільмах відображати різні історичні періоди, а міські краєвиди стають окрасами кадру. «Вечірка» підібрала сучасні світові фільми та серіали, в яких можна побачити Хрещатик, підземку та мальовничі вулички, що звиваються мегаполісом.
1. «Чорнобиль». Екранізація подій 1986 року не обійшлась без зйомок у Києві. Група «Чорнобиля» працювала у місті близько двадцяти днів та створила чимало сцен для історичного серіалу. Наприклад, Москву знімали на вул. Богдана Хмельницького, а бібліотеку МДУ «грала» Національна бібліотека ім. Вернадського. У кадр потрапили кілька подільських вуличок, Київське море й Інститут гідробіології НАН України, що на проспекті Героїв Сталінграда, 12.
2.«Гіркі жнива». Канадський кінофільм про історію кохання в розпал Голодомору 1932—1933 років. Це перша англомовна художня кінокартина про Голодомор. Зйомки проходили в Україні під час президентства Януковича. Так вийшло, що роботу завершили два дні після втечі президента з країни. Основні події картини фільмували в Музеї народної архітектури та побуту в Пирогові, який зобразив село на Черкащині.
3. «Бюро легенд». Сюжет обертається навколо життя агентів DGSE (Головного управління служби зовнішньої безпеки Франції). Співробітники займаються підготовкою агентів до місій в різних країнах світу, вигадують для них нові особистості, переплітаючи реальні та вигадані факти. Головні події 4-го сезону за сценарієм відбуваються в Москві, але знімали їх у Києві. Зокрема в ролі фасаду «Інституту сейсмології ім. Булгакова» виступає корпус Київського політехнічного інституту.
4.«Мьобіус». Драматичний трилер з’явився на екранах у 2013 році. Це історія про таємного агента ФСБ Григорія Любова, який слідкує за багатим і впливовим Іваном Ростовським, що займається фінансовими аферами. ЦРУ залучає Еліс, талановитого фінансового експерта, для отримання інформації про російського олігарха Івана Ростовського. Зйомки деяких епізодів проходили на головній вулиці Києва - Хрещатику.
5. «Смерть Сталіна». Британсько-французька кінокомедія в сатиричній формі розповідає про смерть вождя СРСР в 1953 році. У фільмі фасад столичної мерії, що на Хрещатику, 36, «зіграв» будівлю НКВД, що розташована у Москві на Луб’янській площі. У кадрі міністр МВС Лаврентій Берія входить в будівлю через парадні двері, які так добре впізнавані багатьом киянам.
Крім того, зарубіжні режисери «маскують» деякі локації під київські місця. Наприклад, у фільмі Крістофера Нолана «Тенет», агент ЦРУ бере участь у спецоперації в Київській опері. Цей епізод знімали в Естонії.
Також, у 2020 році Netflix вперше знімав свій фільм в Україні. Це комедійний бойовик про політичні інтриги на державному рівні — «The Last Mercenary» («Останній найманець»). Левова частка зйомок відбувалась у Києві, ще частина — у Парижі. Серед головних акторів — Жан-Клод Ван Дам і Албан Іванов. У Києві для зйомок фільму перекривали вулиці, а десятки містян чергували поруч із знімальними майданчиками, щоб побачити зірку бойовиків.
Катерина ШОБОТЕНКО, «Вечірній Київ»