Міські відеокамери розпізнають обличчя та "бачать" номери машин

Інформація надходить до Центру опрацювання даних
Інформація надходить до Центру опрацювання даних

До кінця цього року Київ закупить ще 100 сучасних камер відеоспостереження. Це допоможе посилити контроль за порядком у столиці. 

Постійна комісія з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Київради, на прохання Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА, ухвалила перерозподіл невикористаних коштів у сумі 7 млн. 550 тис. грн. на закупку 100 сучасних камер відеоспостереження. Це обладнання збираються придбати до кінця цього року. 

За інформацією Ганни Лисик, в.о. директора Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА, зокрема будуть закуплені відеокамери оглядові та з детекцією обличчя, якими дообладнають станції метро та вулиці міста. 

«Дані з камер надходять до представників Національної поліції, Муніципальної варти, державної служби з надзвичайних ситуацій, до них можуть підключатися керівники комунальних підприємств, районів, посадові особи КМДА та Київради», - зазначила Ганна Лисик.  

Сучасні відеокамери призначені стежити за порядком

Навіщо столиці так багато відеокамер

У червні 2016 року мер Києва Віталій Кличко доручив комунальним підприємствам встановити відеоспостереження в найбільш людних місцях столиці. За його словами, криміногенна ситуація в Києві бажає бути кращою, тому необхідно підвищити рівень розкриття злочинів.

За 3 роки, в рамках програми «Безпечне місто», у Києві встановили понад 6300 камер відеоспостереження. Окрім функції огляду, таке обладнання може розпізнавати обличчя й автомобільні номери, а також фіксувати порушення правил дорожнього руху і визначати ступінь завантаженості руху на дорозі. 

Вже сьогодні столиця України входить до числа міст із найбільш розвиненою системою відеоспостереження. Так, минулого року Київ зайняв 49 місце у світовому рейтингу міст із найбільшим покриттям камерами відеоспостереження. 

Безпечне середовище - складова “розумного” міста

«Безпечне середовище – обов’язкова складова «розумного» міста. Столична система відеоспостереження налічує понад 7 тисяч камер. До речі, це третина від загальної кількості камер в усій Україні. За допомогою встановлених камер поліція розшукує людей, автомобілі, розкриває інші злочини. З початку 2018 року, відколи ми об’єднали камери в єдину систему та встановили нові камери, рівень злочинності у публічних місцях знизився на 56%», – підкреслив мер міста Віталій Кличко.

До речі, в Сінгапурі, який вважається однією з найбезпечніших і законослухняних країн з найнижчих у світі рівнем злочинності, поліцейських на вулицях майже немає. Зате всюди висять камери, як явні, так і приховані - з їх допомогою здійснюється контроль за порядком.

На моніторах видно все, що відбувається у місті

Як працюють камери

Камери не просто записують відео, а ще й вираховують злочинців, розпізнають номери автомобілів, відстежують пішоходів, які порушують правила дорожнього руху, аналізують трафік на дорогах. Вони фіксують усі автомобілі, які потрапляють в об’єктив, і відправляють їх фотографії на сервер. Коли машина зникає, оперативник може прослідкувати її траєкторію руху.

Трафікові камери можуть аналізувати завантаженість доріг, відстежувати порушення правил дорожнього руху й регулювати роботу світлофорів – зменшувати чи збільшувати протяжність червоного сигналу. Так можна  розвантажити трафік і перенаправити потік автомобілів на інші вулиці.

Інформація із всих пристроїв Києва надходить до Центру опрацювання даних (ЦОД). Він складається з 56 серверів і кількох модулів розпізнавання облич і номерних знаків. Модулі працюють із будь-якими камерами, навіть без вбудованих аналітичних функцій. Дані зберігаються впродовж місяця, а сховище розраховане на 8,5 петабайтів (в 1 петабайті – 1024 терабайти). Адмініструє цю систему комунальне підприємство «Інформатика» Київської міської державної адміністрації. 

Система розпізнавання облич у метро працює приблизно так: людина проходить крізь турнікет, камера фіксує її обличчя. Цей етап називається детекцією – прилад робить 10-30 знімків на секунду, потім вибирає п’ять найкращих і відправляє на сервер. 

Камери розпізнають обличчя

На другому етапі зображення конвертується в зрозумілий для комп’ютера числовий вектор. Цим займаються МВС і СБУ, їхні методи роботи не розголошуються. Потім цю інформацію порівнюють з уже наявними в базі даних. Для того, щоби вона була максимально точною, у базі має бути якнайбільше фотографій. Теоретично, їх можуть брати із соціальних мереж або в банків. 

У Центрі опрацювання даних вважають, що всього в Києві має бути приблизно 20 тисяч камер для нормальної роботи системи. А для того, щоби у місті не було «сліпих зон» - приблизно сто тисяч. Тоді у силовиків не буде місць, які не проглядаються. 

Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»