Присвята Людвігу ван Бетховену від маленьких віртуозів

На сцені колонного залу імені Миколи Лисенка вихованці Київської середньої спеціалізованої музичної школи
На сцені колонного залу імені Миколи Лисенка вихованці Київської середньої спеціалізованої музичної школи

Днями на сцені Національної Філармонії відбувся щорічний звітний концерт Київської середньої спеціалізованої музичної школи ім. М. Лисенка. За планами ця мистецька подія мала відбутися ще у березні, але через загальнонаціональний карантин концерт перенесли на грудень 2020 року. В цьому, є і своєрідне символічне значення, бо програма концерту була присвячена творчості славетного композитора Людвіга ван Бетховена (1770-1827), який по праву вважається одним із найвидатніших композиторів в історії світової музики. Його 250 річний ювілей світовою музичною спільнотою відзначався 16 грудня 2020 року.

Школа імені Миколи Лисенка або музична десятирічка – це мистецький навчальний заклад, який був заснований у 1934 році за ініціативи тогочасних провідних професорів Київської консерваторії: А. М. Луфера, К. Н. Михайлова, А. А. Янкелевича, Г. Н. Беклемишева та іншим. За свою історію в стінах цього закладу відшліфовували свою професійну майстерність видатні українські музиканти: композитори Леся Дичко, Ігор Шамо, Ян Френкель, Олександр Злотник, диригент Володимир Кожухар та багато інших музикантів, лауреатів найпрестижніших міжнародних конкурсів, які з великим успіхом представляють  здобутки вітчизняної музичної освіти в провідних музичних колективах та театрах світу.

Нині як і щороку на сцені колонного залу імені Миколи Лисенка можна подивитися на найкращих вихованців закладу, більшість яких незважаючи на свій юний вік, вже встигли стати лауреатами та дипломантами Всеукраїнських та Міжнародних музичних конкурсів та насолодитися їх віртуозною грою та високим рівнем володіння різними музичними інструментами. 

На жаль, карантинні норми внесли корективи у цьогорічну програму концерту. Вперше її складали переважно камерні твори, які не вимагали великої кількості учасників, проте, це збільшувало відповідальність молодих музикантів, які радували глядачів своєю натхненною та не по-дитячому досконало грою. Перше відділення розпочалося з 1 частини «Патетичної» сонати для фортепіано Л. ван Бетховена - одного із найвідоміших творів композитора, написаного ним у 1798 році. Музикознавці вважають, що саме у цей період, Бетховен починає страждати від проявів хвороби, яка в подальшому призведе до повної глухоти композитора та його замкненому та самотньому способі життя.

Попри трагічний характер твору, юному піаністу, учню 5 класу Андрію Заходякіну цілком вдалося передати музичний настрій і характер твору.

Продовжив програму концерту відомий твір не менш геніального сучасника Бетховена В. А. Моцарта - Соната № 3 для скрипки та фортепіано (3 частина) у виконанні чудового дуету учениці 5 класу Маргарити Почебут та концертмейстера Вікторії Маландіної.

Слухаючи цю чудову музику, неможливо не згадати, що саме скрипкові сонати Моцарта надихнули юного Бетховена на створення власних творів. Не даремно, свого часу Людвіга ван Бетховена по праву вважали достойним музичним послідовником Моцарта, хоча його твори мають зовсім інший характер. 

В цьому можна було цілком переконатися, слухаючи бетховенську сонату №9 для скрипки та фортепіано у виконанні випускників школи Даниїла Гоноболіна (скрипка) та Дарії Кривушиної (фортепіано). Ці талановиті юні музиканти вже завершили навчання у школі та стали студентами Національної музичної академії ім. Чайковського, де продовжують удосконалювати свою виконавську майстерність.

На завершення першої частини концерту прозвучав ще один безсмертний твір В.А.Моцарта -  2 та 3 частини з фортепіанного концерту №21 у виконанні учениці 11 класу Дани Балтрушайтіте та оркестру школи під керівництвом чудового диригента, заслуженого артиста України Сергія Солонька.

Взагалі, симфонічний оркестр школи є окрасою та гордістю школи. Під час звітних концертів цей колектив молодих музикантів з величезним успіхом виконує найскладніші твори світової музичної спадщини. На жаль, карантинні вимоги, не дозволяють повноцінно насолоджуватися виступами оркестру школи, як і знаменитими хоровими колективами школи. Сподіваємось, що наступного року, ситуація зміниться, і талановиті діти зможуть порадувати глядачів своїм чудовими виступами у повному обсязі.

Друга частина концерту найбільше запам’яталася знаменитим «Рондо- Капричіозо» Л. ван Бетховена, відомого також під назвою «Обурення щодо втраченої копійки» у майстерному виконанні Анни Небаби - учениці 10 класу.

А також чудовими камерними ансамблями бетховенського тріо для скрипки, віолончелі та фортепіано у виконанні випускників школи, а також фінальний номер програми - концерт для скрипки, віолончелі та фортепіано, де за виконавською редакцію партію віолончелі виконував альтист Владислав Осадчий, а також Даниїл Гоноболін (скрипка) та Ольга Лунякіна за фортепіано. Диригував випускник школи Ілля Зуйко.

 Концерт юних музикантів зібрав досить велику аудиторію — це родичі, знайомі та друзі молодих талантів, які прийшли підтримати щедрими оплесками їхнє мистецтво, а також викладачі школи та Музичної академії. Але були і звичайні глядачі, які прийшли послухати гарну музику та подивитися на обдарованих дітей, з іменами яких, сподіваймося, буде пов’язано в майбутньому чимало цікавих мистецьких подій Києва та нашої держави. 

Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»