Річний звіт Київського міського голови за 2020 рік

Мер розкаже, який був 2020 рік

Сьогодні відбудеться звіт Київського міського голови Віталія Кличка про те, що було зроблено в столиці в 2020 році та про плани на наступний рік.

Через пандемію бюджет Києва недоотримав 5 мільярдів 

Доходи бюджету Києва порівняно з 2019, некоронавірусним роком, зменшились. Через падіння економіки, що спричинила пандемія, столиця недоотримала майже 5 мільярдів гривень. Із них 3 мільярди – надходження від ПДФО. 

«Загалом у 2020 ми отримаємо майже 57 мільярдів гривень надходжень у бюджет. Найбільше фінансування отримала сфера освіти – 21,8 мільярда гривень. Охорони здоров’я – 8 мільярдів гривень. Це при тому, нагадаю, що медзаклади за реформою тепер фінансує держава. А сфера соціального захисту отримала – 4,7 мільярди гривень», – наголосив Віталій Кличко.

Він зазначив, що пандемія коронавірусу боляче вразила всі напрямки життєдіяльності міста. Тому столичній владі в оперативному режимі довелося перерозподіляти кошти. Направляти додаткові ресурси на медицину та інші критично важливі галузі.

Для підтримки малого та середнього бізнесу місто скасувало чимало податків та зборів. Запровадило пільги для підприємців.

Наступного ж року, як зазначив Віталій Кличко, бюджет столиці планується на рівні 59,2 мільярда гривень. Це той мінімум, що дозволить багатомільйонному місту втримати ситуацію. І продовжити фінансування пріоритетних для столиці напрямів та втілення запланованих проєктів, що змінюють Київ.

«Ми всі розуміємо, що наступний рік теж буде складним. Бо пандемія поки не відступила. І нам ще доведеться долати її наслідки. Зокрема, й економічні. Але ми продовжимо в Києві ремонт доріг, оновлення інфраструктури, реконструкцію дитсадків та шкіл, парків і скверів, туристичних об’єктів столиці. Плануємо також збільшити зарплату працівникам бюджетної сфери міста та комунальникам. Це дуже важливо», – підкреслив Віталій Кличко.

Завдяки ProZorro у Києві зекономили понад 9 млрд грн

Київ першим в Україні впровадив електронну систему закупівель ProZorro. І за кілька років зекономив завдяки цьому понад 9 мільярдів гривень бюджетних коштів. Тільки в 2020 році – понад 4,5 мільярди.  Сьогодні 1800 структурних підрозділів столичної влади здійснюють закупівлі через ProZorro. Також за кілька останніх років сотні тисяч киян скористалися сервісами, що місто впровадило в рамках системи Smart city.

«Київ продовжує втілювати цифрові інструменти управління містом. У столиці вже понад 5 років працюють багато електронних сервісів та «розумних» технологій. Першим став «Відкритий бюджет». Ми зробили всі надходження і витрати міського бюджету відкритими для всіх мешканців міста. За кілька років сотні тисяч киян скористалися сервісами, що місто впровадило в рамках системи Smart city. Це і онлайн-запис в дитсадки, електронний запис до лікаря, «кабінет киянина», система петицій», – наголосив Віталій Кличко.

Мер столиці також зазначив, що з кожним роком все більше киян подають свої ідеї у рамках Громадського бюджету столиці. Проєкт став дуже популярним.

«Місто з бюджету виділяє кошти на втілення проєктів, запропонованих киянами. Переможцями Громадського бюджету-2020 стали команди понад 350 проєктів. На загальну суму 170 млн грн. Усього у рамках Громадського бюджету кияни подали більше шести тисяч проєктів. Чверть із них перемогли в голосуванні і отримали фінансування з міського бюджету. На сьогодні в столиці успішно втілили вже майже 860 проєктів. Інші – на стадії реалізації», – зазначив Віталій Кличко.

Збудували або повністю реконструювали 9 шкіл та 31 дитсадок

«За шість років фінансування освітньої сфери зросло у більш, як 4 рази. Із 5 млрд грн. у 2014 році до майже 22 млрд у 2020 році. За ці роки ми побудували або повністю реконструювали в столиці 9 шкіл та 31 дитячий садок. Створили понад 17 тисяч місць у садочках», - сказав Кличко. 

Він зазначив, що цього року в столиці відкрили 4 дитячих садочка. Один новозбудований в Солом’янському районі та три садки після повної реконструкції - один в Оболонському районі та два в Дарницькому. Також відновили роботу 19 груп в садках, що працюють. Це - 360 місць. Та надбудували поверх і здійснили реконструкцію у гімназії №315 в Дарницькому районі столиці. 

Іще один новозбудований дитячий садочок планують відкрити до кінця грудня цього року - на Троєщині, на вулиці Радунській.

Мер Києва нагадав, що з 2019 року Київ розпочав втілення проєкту «Гроші ходять за дитиною». Тільки цього року понад 1,5 тис. родин киян при виборі приватного садка скористались своїм правом на компенсацію за дошкільну освіту з міського бюджету. Це 3050 гривень на дитину щомісяця. Минулого року таку компенсацію отримали 200 родин.

«Наступного року ми плануємо знову виділити рекордну суму на освіту – 24,4 млрд грн. Це на 3 млрд. грн більше, ніж цього року», - наголосив Віталій Кличко. 

Зокрема, місто гарантує збільшення заробітної плати освітянам. 

На розвиток дошкільної освіти планують спрямувати 6,2 млрд грн. На будівництво нових садків та шкіл, реконструкцію та ремонт існуючих - 792 млн грн.

Наступного року в столиці завершать добудови у двох школах, а також надбудову поверху в одній із гімназій. Та здійснять капремонти і реконструкцію в чотирьох садках. Розпочнуть і проєктування будівництва нових шкіл.

386 млн грн та ще 1 млрд грн на доплати медикам 

«Місто, практично самотужки, робить все можливе для боротьби із розповсюдженням вірусу та надання допомоги хворим. Загалом у Києві для прийому хворих на коронавірус у 29 медзакладах визначено понад 4,9тисяч ліжок, - сказав Кличко. - Сьогодні хворих на коронавірус вже приймають 23 комунальних медичних заклади, де підготували 4 тисячі ліжок. Із них подачею кисню обладнані понад 2 тисячі ліжок. І ми продовжуємо збільшувати їх кількість», - додав він та зауважив, що до кінця року коштом міста та Держбюджету киснем забезпечать 80% ліжок.

Щодо інших потужностей міста. На сьогодні в комунальних медзакладів столиці - понад 460 апаратів штучної вентиляції легень і понад 500 концентраторів кисню. А також 4 комунальних ПЛР-лабораторії та 54 апарати для проведення ІФА-досліджень.

«Нові ПЛР-лабораторії облаштуємо ще в чотирьох лікарнях. Місто їх замовило і найближчим часом чекає на поставку цього обладнання. А також збільшимо потужності двох діючих лабораторій, - наголосив мер Києва. - Загалом місто виділило майже 386 млн грн. з резервного фонду та бюджету столиці на боротьбу з коронавірусом. Зокрема, на придбання лікарських засобів, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту, закупівлю ПЛР та ІФА-тестів, кисневих концентраторів, капітальний ремонт системи киснепостачання. На доплати медикам столиця виділила цього року майже 1 мільярд гривень», - сказав Віталій Кличко. 

Він підкреслив, що криза, яку спричинила пандемія коронавірусу, дуже сильно б’є по бюджету столиці. Так, за оцінками економістів КМДА, бюджет столиці вже недоотримав близько 5 мільярдів гривень. Із них більша частина – 3 мільярди гривень - це ПДФО. Втім, місто, наскільки це можливо, допомагає підприємцям в цій складній ситуації. 

Ще навесні Київрада ухвалила рішення про символічну сплату пайової участі в розмірі 1 гривня для літніх та сезонних майданчиків кафе і ресторанів. А також – для бізнесу, що працює у засобах пересувної та сезонної торгівлі. Зменшили для бізнесу і вартість оренди комунального майна - на 50%.

Також місто компенсує підприємцям 99 відсотків від суми процентів за кредитними договорами - тими, що укладені з банками-партнерами чи уповноваженими банками.

Також на початку карантину, спільно з Київським міським центром зайнятості, розроблена програма підтримки працівників малого та середнього бізнесу. А також – ФОПів. Це дозволило зберегти робочі місця понад 8 тисячам працівників.

«Ми продовжимо цю підтримку та пільги для бізнесу. Пакет пропозицій вже підготували і винесемо на ухвалення Київрадою. Ми розуміємо, що дуже важливо не допустити економічного колапсу, закриття бізнесу і підприємств», - наголосив Віталій Кличко.

На міську програму «Турбота» спрямували понад 3 мільярди 

Столиця продовжує приділяти окрему увагу соціальному захисту киян. У 2020 році на цю сферу з бюджету виділили 4,7 млрд грн. Тільки на міську програму «Турбота» спрямували понад 3 мільярди. Попри економічну кризу, столиця продовжила виплати соціально незахищеним киянам. 

«Одним із основних пріоритетів нашої роботи залишається також соціальний захист киян. Тільки на міську програму «Турбота» цього року з бюджету виділили понад 3 мільярди гривень. Попри економічну кризу в країні, ми продовжили виплати соціально незахищеним киянам. Продовжуємо підтримувати чорнобильців та людей з інвалідністю.  Незмінна увага і до соціального захисту учасників бойових дій на сході, а також їх родин. Тільки цього року компенсацію за земельні ділянки отримали 14 членів сімей загиблих учасників АТО. На суму понад 12 мільйонів гривень», - наголосив Віталій Кличко. 

Він зазначив, що починаючи з 2015 року за кошти міського бюджету придбали 375 квартир для учасників бойових дій та їх родин. І Київ – чи не єдине місто в Україні, що забезпечує житлом наших захисників. 

На соціальний захист наступного року Київ передбачив понад 5 млрд гривень.

«Ми продовжимо виплачувати адресну допомогу соціально незахищеним киянам. Підтримувати ветеранів-захисників та їх родини. Триватимуть і соціальні програми. Зокрема, запустимо на постійній основі соціальне таксі для дітей з інвалідністю. Плануємо розпочати будівництво двох центрів реабілітації - в Деснянському та Подільському районах. І відділення міського центру реабілітації дітей з інвалідністю в Оболонському районі», -  повідомив Віталій Кличко. 

Комунальники замінили понад 100 кілометрів аварійних тепломереж

«У 2020 році комунальне підприємство "Київтеплоенерго" замінило понад 100 км зношених мереж. Нові трубопроводи розраховані на експлуатацію в 40-50 років. Загалом за останніх два роки у столиці замінили 230 км тепломереж на найбільш аварійних ділянках», - сказав Кличко. 

Також він повідомив, що на Дніпровській водопровідній станції цього року збудували цех знезараження води діоксидом хлору.

Ще 14 артезіанських насосних станцій перевели на знезараження води гіпохлоритом натрію.

«Таким чином, 40% води, що подається у домівки киян, очищають та знезаражують не рідким хлором, а за прогресивними європейськими технологіями», - зазначив мер столиці.

На сміттєспалювальному заводі «Енергія» в 2020 завершили програму ремонту всіх електрофільтрів.

А також розпочали оснащення заводу сучасною системою хімічного очищення. Такі екологічні системи успішно працюють у багатьох європейських містах. 

«Також у Києві вперше встановили два стаціонарних пости моніторингу повітря. Це - сучасне обладнання та програмне забезпечення для досліджень стану навколишнього середовища Києва. І місто вже отримує оперативні дані про якість повітря», - розповів Віталій Кличко.

Відремонтували 134 об‘єкти дорожньої інфраструктури 

«Тільки цього року відремонтували 134 об’єкти дорожньої інфраструктури. А за останніх кілька років оновили 360 вулиць, мостів та шляхопроводів. Це - понад 1100 кілометрів доріг у Києві. Також оновили понад півтори тисячі прибудинкових територій і міжквартальних проїздів у всіх районах столиці. Які теж не ремонтували десятиліттями», - наголосив Віталій Кличко.

За його словами, місто фактично наново побудувало 4 великих шляхопроводи - на перетині вулиці Богатирської та Оболонського проспекту. І на перетині вулиці Богатирської та проспекту Степана Бандери. Ці споруди не ремонтували понад 30 років.

Капітально оновили і Борщагівський шляхопровід, що знаходився в аварійному стані. А також заново побудували два пішохідних мости над проспектом Леся Курбаса та Любомира Гузара.

«Цього року ми капітально оновили, зокрема: вулиці Туполєва, Покровську, Золотоворітську, Івана Франка, Микільсько-Ботанічну та Заболотного», - зазначив мер.
Сучасно тепер виглядають і вулиця Пушкінська та проспект Любомира Гузара.

«Окрема тема – добудова Подільсько-Воскресенського мостового переходу. Там роботи не припиняють навіть в ночі. Вже завершили встановлення арочної конструкції мосту в проектне положення. Також встановили прольоти мосту в напрямку Подолу і фактично з’єднали правий та лівий береги столиці. Сьогодні тривають активні роботи в напрямку Троєщини. Заважає завершенню робіт ситуація на Русанівських садах. Де активісти блокують рух технологічного транспорту, що везе будівельні матеріали на майданчики об’єкту. Ми звернулися до правоохоронних органів - відреагувати на блокування будівництва і зрив його термінів. Не може купка людей тримати в заручниках багатомільйонне місто! Цей міст – дуже важливий для столиці і ми все одно його добудуємо! Щоб там не було», - наголосив Віталій Кличко.

Наступного ж року на транспорт та інфраструктурні проекти запланували загалом майже 9,2 мільярди гривень. Із них 4,5 млрд передбачили на будівництво, ремонт та утримання автомобільних доріг у столиці.

«У планах на наступний рік, зокрема, завершення реконструкції Пейзажної алеї та проспекту Степана Бандери. Будуть продовжені роботи на вулиці Довбуша, на кількох ділянках Великої кільцевої. Ми плануємо розпочати ремонт проспекту Героїв Сталінграду та вулиці Милославської. Та багато інших об’єктів», - повідомив мер Києва.

Вуличне LED-освітлення з 2017 року «зекономило» майже 34 млн грн

«У столиці з 2017 року замінили вже майже 36 тисяч старих вуличних світильників на нові і сучасні LEDи. Тільки цього року нове освітлення отримали майже 100 проспектів, вулиць, парків та скверів, прибудинкових територій. LED світильники – це не тільки сучасно, красиво і безпечно. Це – і економія для бюджету міста. Адже світлодіоди дозволяють економити 30-40% на сплаті за електроенергію на рік, - сказав Кличко. - Так, на сьогодні загальна економія вже склала майже 34 млн грн. Тільки цього року завдяки встановленим LED-світильникам місто зекономило 9 млн грн», - додав він.

За словами мера Києва, триватиме модернізація вуличного освітлення і наступного року. Місто планує замінити старі вуличні світильники на сучасні LEDи майже на 50 об’єктах столиці. Це – понад 4 тисячі світильників.

На роботи з капітального ремонту вуличного освітлення наступного року планують виділити майже 200 млн. грн.

513 одиниць сучасного громадського транспорту і метро на Виноградар

«Восени цього року Київ отримав уже понад 160 із 200 нових сучасних автобусів МАЗ. Ще партію чекаємо найближчим часом. Всі автобуси - з низькою підлогою, пандусами та спеціальними місцями для людей з інвалідністю. Обладнані системою відеоспостереження та навігації, кондиціонерами.  Також до кінця грудня ми отримаємо 15 нових тролейбусів, що закупило місто, - сказав мер. - За останніх кілька років столиця загалом закупила 139 нових тролейбусів, 67 сучасних трамваїв та 307 нових автобусів. І наше завдання надалі купувати сучасний транспорт, щоб він найближчими роками витіснив маршрутки», - підкреслив Кличко.  

Також, за минулих кілька років фахівці «Київпастрансу» капітально відремонтували 8 зупинок швидкісного трамваю Борщагівської гілки. І продовжують оновлювати інші станції цієї гілки. 

Триває й будівництво метро на Виноградар. Активно будують тунелі від майбутньої станції «Мостицька» до станції «Проспект Правди». Там вже змонтували понад 500 метрів перегону. 

«А тунелепрохідницький щит «Галина» вже пройшов 505 метрів у напрямку станції  «Сирець».  І приблизно за три  місяці прокладе тунель до цієї станції довжиною в 1300 метрів.   Також тривають роботи з будівництва самих станцій, що виглядатимуть гарно і сучасно. Ми робимо все, щоб в кінці наступного року відкрити 2 нових станції - «Мостицька» і  «Проспект Правди» - в напрямку Виноградаря», - наголосив Віталій Кличко.

Інспекція з паркування здійснила майже 50 тисяч евакуацій авто

Столична інспекція з паркування протягом 2020 року здійснила майже 50 тисяч евакуацій авто з київських вулиць на штрафмайданчики. Загальна сума штрафів, стягнутих у бюджет міста, склала майже 25 мільйонів гривень.

 «Інспекція з паркування сьогодні здійснює контроль за дотриманням правил стоянки, зупинки і паркування в кожному районі міста Києва. У 2020 році здійснили майже 50 тисяч евакуацій авто на штрафмайданчики. Цього року облаштували новий штрафмайданчик на 600 місць в центральній частині міста. Сума надходжень від штрафів до бюджету столиці склала майже 25 мільйонів гривень», - підкреслив Віталій Кличко.

Спортивний мер - спортивне місто 

Цього року в Києві облаштували 31 поле для міні-футболу та здійснили реконструкцію 4 шкільних стадіонів, завершують оновлення кількох дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

«Я завжди жартую: спортивний мер - спортивне місто. Тому ми знаходимо можливості для оновлення спортивної інфраструктури столиці. Цього року, зокрема, облаштували 31 поле для міні-футболу. Здійснили реконструкцію 4 шкільних стадіонів», - повідомив Кличко.

Також він зазначив, що тривають роботи з реконструкції фізкультурно-оздоровчого комплексу на вулиці Райдужній у Дніпровському районі міста. 

До кінця року завершать проектування реконструкції льодового палацу на вулиці Шалетт у Дніпровському районі.

«На завершальній стадії капітальні ремонти низки спортивних об’єктів: стадіону на вулиці Тростянецькій, дитячо-юнацьких спортивних шкіл «Атлет», «Юний спартаківець», «Ринг», «Чемпіон». Басейну Школи вищої спортивної майстерності на вулиці Бастіонній», - сказав Віталій Кличко.

80 парків і скверів та реконструкція зоопарку

Цього року в столиці відремонтували 80 парків і скверів. 86 зелених зон отримали статус парку чи скверу. 

«Оновлення зелених зон та створення нових - в пріоритеті міської влади. Цього року ми відремонтували 80 парків та скверів. Рішенням Київради в 2020 році 86 зелених зон отримали статус парку чи скверу. Загалом з 2015 року такий статус отримали 484 зелених зони. Усього за 6 років в столиці оновили 494 парки та сквери», - сказав Кличко.

Він нагадав, що в 2020 році в столиці, зокрема, відремонтували центральну частину парку Партизанської слави. Після капітального ремонту відкрили першу чергу парку «Совки» у Святошинському районі. Оновили і другу чергу парку «Троєщина». Вхідну групу на Труханів острів. Чимало інших парків і скверів.

Продовжується і реконструкція столичного зоопарку.

«Оновили і відкрили цього року першу чергу зоопарку. – З гарною вхідною групою, новим універсальним вольєром для тварин і птахів. З медпунктом і вбиральнями, гарними озерами. Обладнали новий сучасний паркінг на 435 авто, який ми відкрили біля зоопарку», - зазначив Кличко.  

Також мер нагадав, що восени у парку «Володимирська гірка» встановили новий фонтан зі скульптурою Архистратига Михаїла.

Встановили в столиці цього року і  меморіал із флагштком головного державного прапора України.

«Багато часу і багато зусиль потрібно було, щоб втілити цей проект. Щоб над столицею України майорів найбільший державний прапор. Який сьогодні добре видно з багатьох куточків нашого міста і в день, і вночі. Адже в темну пору доби прапор підсвічується. А саме полотнище –справді велетенське – розміром 16 на 24 метри», - сказав Кличко.

Наступного року, за словами мера, міська влада продовжить робити місто гарнішим і затишнішим.

«Плануємо оновити знакові для столиці парки: Маріїнський, Хрещатий, імені Тараса Шевченка, Голосіївський парк імені Рильського. Завершимо капітальний ремонт парку з водними об’єктами на Троєщині та фітнес-парку «Лебедине». Продовжимо ремонтувати великі парки у різних районах столиці. Зокрема – «Інтернаціональний», «Орлятко» та Солом’янський ландшафтний парк. Будемо створювати нові зони відпочинку і біля водойм. Такі, наприклад, як парк біля затоки Берковщина», - повідомив Кличко. 

З’являться в столиці і нові гарні об’єкти, привабливі як для киян, так і для гостей нашого міста.

«Наступного року ми побудуємо новий пішохідний міст з Оболонської набережної до острову Оболонський. Таким чином створимо туристичний маршрут навколо затоки. Він об’єднає набережну, парк «Наталка» і новий пляж на острові. Цей проект втілюємо за кошти меценатів», - повідомив Віталій Кличко.

Ви можете завантажити звіт у форматі PDF

Підготувала Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»