Супрун порадила викинути з аптечки гірчичники та йод

В'єтнамську мазь «Звьоздочку» колишня керівниця МОЗ також "забракувала"
В'єтнамську мазь «Звьоздочку» колишня керівниця МОЗ також "забракувала"

Колишня очільниця Міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун знову зазіхнула на «святі» для багатьох народжених у СРСР лікарські засоби. 

Цього разу вона на своїй сторінці у Facebook радить провести декомунізацію аптечки та позбутися «застарілих, неефективних, а часом й небезпечних препаратів». 

З чим, на думку Уляни Супрун, слід розпрощатися: 

  • Гірчичники. Вони, не допоможуть «прогріти» організм, «вигнати» хворобу, легше дихати чи менше кашляти. Адекватних наукових доказів таких ефектів гірчичників не існує. Однак є докази опіків, які вони можуть залишити на шкірі. Тому краще гірчицю використовувати за призначенням, вживаючи в їжу. Інші способи — це марне витрачання часу та зусиль, що може ще й нашкодити здоров’ю. 
  • Оксолінова мазь. Нею радять мастити в носі і навколо, аби захиститися від застуди та грипу. Начебто мазь має противірусну дію і зможе якимось чином зупинити проникнення збудників хвороби в організм. Наукових обґрунтувань такої дії немає. Як насправді діє мазь? Блокує носовий хід, ускладнює дихання та заважає слизовій оболонці очиститися від часточок пилу, диму чи тих самих збудників респіраторних інфекцій, що є дійсно необхідною захисною функцією.  
  • Йод та зеленка. В багатьох випадках рану чи поріз, якщо вони неглибокі можна просто очистити водою, без заливання її йодом та зеленкою. Крім цього, є більш безпечні та сучасні засоби (в тому числі з їхнім вмістом), які не програють в ефективності та щонайменше не викликають подразнень, болю, неприємних відчуттів та не залишають кольорових міток на шкірі, наприклад, повідон-йод.
  • Перекис водню. Те, що рану можна залити перекисом водню та це допоможе їй швидко і краще загоїтися — міф. Це підтверджують наявні наукові дані про це, точніше їхня відсутність. Перекис водню може бути ефективним для механічного очищення рани. Але це ж саме можна зробити, промивши рану водою. 
  • Мазь Вишневського. Напевно, найбільш відома за характерним запахом, який не забувається ніколи… Склад мазі — березовий дьоготь та ксероформ (речовина, яка має начебто антисептичну дію, яку не доведено). Під час нанесення мазі на рану чи нагноєння, вона покриває його шаром плівки, яка не дає волозі випаровуватися, тому нагріває це місце. Це не просто не дає жодного лікувального ефекту, а навпаки може викликати низку ускладнень — нагрівання тканин сприяє росту та розмноженню бактерій, тому невеликий поріз може перетворитися на більш небезпечну рану з нагноєнням. Жоден лікар, який керується принципами доказової медицини, вам її не порадить.
  • Мазь «Звьоздочка». Найчастіше мазь використовують для лікування нежиті чи щоб не підхопити віруси, тож щедро змазують ніс всередині і навколо нього. Часто нанесення мазі викликає біль, почервоніння, алергічну реакцію як чхання та подразнення нервових закінчень. Саме це може давати тимчасове полегшення нежитю, відчуття наче «пробило» ніс. Але жодного стосунку власне до лікування нежитю чи захисту від вірусів мазь не має. Навпаки — якщо намазати нею в носі, буде так само як з оксоліновою — мазь заважатиме очищенню слизової носа та сприятиме налипанню часточок пилу, диму та збудників респіраторних інфекцій. На додачу до цього ніс буде сильно пекти та свербіти.
  • Мумійо. Це природний продукт чорно-коричневого кольору, походження якого достеменно не з’ясоване. Одна з версій — це скам’янілі екскременти кажанів та гризунів, які мешкають в гірських печерах, тому й родовища мумійо знаходяться в різних горах — Гімалаях, Кавказі, Алтаї та інших. Наукового підґрунтя дії мумійо не існує, бо немає жодних клінічних випробувань, які б підтвердили ту чи іншу його дію. Якщо для когось й це не аргумент, то хоча б варто подумати про те, що в екскрементах тварин (що б вони не споживали в їжу) не може бути жодних корисних, тим паче лікувальних речовин для здоров’я… 

Нагадаємо, що нагода зробити ревізію аптечки випаде під час локдауну з 8 до 24 січня 2021 року. 

Олександр ГАЛУХ, «Вечірній Київ»