В найближчі три роки у Києві розбудують мережу закладів для дітей з інвалідністю

Пресконференція про реформування соціальної сфери відбулась у понеділок, 14 грудня
Пресконференція про реформування соціальної сфери відбулась у понеділок, 14 грудня

У 2021 році в столиці розпочнуть створювати низку закладів для реабілітації та підтримки дітей з інвалідністю, де вони зможуть перебувати цілий день. 

Нині у столиці проживає майже 12 тис. дітей з інвалідністю. За статистикою, в останні роки кількість таких діток, на жаль, зростає… Водночас число закладів, у яких вони можуть проходити реабілітацію, залишається незмінним. Зараз у місті працює п’ять центрів соціально-психологічної реабілітації та всього один міський центр реабілітації дітей з інвалідністю. Відтак, теперішні заклади покривають лише 10-15% реальної потреби… 

Столична влада переконує, така ситуація – наслідок того, що в останні 30 років в Україні фактично була відсутня система розбудови центрів для дітей з інвалідністю. І сьогодні, аби це змінити, потрібно кардинально реформувати послугу для родин, у яких ростуть такі дітки. 

Серед пріоритетів київської влади на найближчі роки  – створення окремих комплексних центрів в кожному із районів Києва. 

«Ми звикли, що соціальна політика – це різні виплати та субсидії. Але це насамперед надання якісних послуг, зокрема, реабілітації для дітей з інвалідністю. Місто вирішило  розбудувати систему, щоб діти змогли отримувати послугу, наближену до місця проживання. Тому поставили собі амбітну мету: у кожному районі створити можливість отримувати базові послуги - від народження дитини і до тих пір, поки в цьому є потреба», - зазначила заступниця голови КМДА Марина Хонда під час пресконференції про реформування соціальної сфери у Києві, яка відбулась у понеділок, 14 грудня. 

Марина Хонда розповіла, що невдовзі у кожному районі Києва працюватимуть центри реабілітації для дітей з інвалідністю

Можливості для дітей, відпочинок для батьків

Створення мережі спеціалізованих центрів також розвантажить родини психологічно та фізично – адже поки діти навчатимуться та проходитимуть реабілітацію, батьки зможуть працювати. 

«Потрібно розуміти, що маємо підтримувати не лише дітей, а й їхніх рідних, які щодня залучені у їхньому вихованні. Адже це колосальна і дуже виснажлива праця.  Ми плануємо створити заклади, куди батьки зможуть привезти зранку дитину, і ввечері забрати. І таким чином мати змогу працювати і відпочивати», - наголосила Марина Хонда. 

Однак, і це ще не все. Зі слів заступниці голови КМДА, сьогодні важливо також створити заклади, у яких діти з інвалідністю - після досягнення повноліття - зможуть проходити так звану соціально-трудову реабілітацію. 

«Ми зіштовхнулись із проблемою, що сьогодні батьки абсолютно не знають, яке майбутнє чекає на дитину після того, як їй виповниться 18. Тому важливо передбачити можливості нормального дорослого життя для цих дітей. Плануємо відкрити у Києві заклади, де ці діти зможуть реалізовувати себе та бути у соціумі», - зазначила Марина Хонда. 

Реконструкція чекає на сім закладів

Реконструкція центрів та відділень реабілітації розпочнеться в 2021 році. Загалом у місті планують переформатувати сім закладів. Спочатку зміни чекають на ті установи, які розташовані в районах з найбільшою кількістю діток з інвалідністю. 

Дарницький район - 1682 дитини з інвалідністю:

- центр соціально-психологічної реабілітації (вул. Харківське шосе, 156);

- відділення трудової реабілітації  (вул. Поліська, 14). 

Деснянський район -  1656 дитини з інвалідністю:

- центр реабілітації з денним перебуванням ( вул. М. Закревського, 3);

- центр трудової реабілітації (вул. Миропільська, 8).

Оболонський район – 1227 дитини з інвалідністю:

- відділення Київського міського центру реабілітації дітей з інвалідністю  (вул. Миколи Юнкерова, 28);

- центр соціально-психологічної реабілітації (вул. Вишгородська, 54).

Подільський район – 772 дитини з інвалідністю:

-  центр реабілітації з денним перебуванням  (просп. Правди, 4). 

«Вже у 2021 у центрі нового формату будуть надавати три ключові послуги. По-перше, передбачимо тимчасовий відпочинок для родин, які виховують неходячих діток. Впродовж двох чи трьох тижнів вони зможуть у форматі «як вдома» перевести подих та відпочити. По-друге, тут підлітки з інвалідністю зможуть впродовж трьох, шести чи дев’яти місяців підготуватись до дорослого життя. По-третє, будуть відділення, де консультуватимуть родини, які виховують діток з найскладнішими формами інвалідності», - розповіла директорка Київського міського центру реабілітації дітей з інвалідністю Олена Терещенко.

Олена Терещенко каже, що у новому форматі центри будуть більш ефективними

Вона зазначила, що в центрі впродовж року таку послугу зможуть отримати понад пів тисячі родин. Водночас за цей час підготуватись до самостійного життя зможуть 50 підлітків. І проконсультують сотню родин, у яких ростуть діти із найважчими формами інвалідності. 

Угоди з приватними компаніями і соціальне таксі

Водночас директор департаменту соціальної політики Руслан Світлий нагадав, що новий Закон «Про соціальні послуги», який діє з початку року, дозволяє сьогодні закуповувати соціальні послуги у приватних компаній чи укладати договори із громадськими організаціями. 

«Наприклад, сьогодні в місті у тестовому режимі працює проєкт соціального таксі. Забезпечує транспорт організація «Київмедспецтранс», яка спеціально під цю потребу переоблаштовує автомобілі. Але з наступного року плануємо додатково укладати угоди із приватними перевізниками, бо не вистачає автомобілів. Ми також хочемо невдовзі укладати угоди із приватними соцробітниками, які супроводжуватимуть дітей з інвалідністю чи провідуватимуть їх. Також у Києві будуть працювати мобільні бригади екстреного реагування, яких в нас сьогодні немає. Переконаний,  що за декілька років столиця матиме абсолютно іншу інфраструктуру по наданні соціальних послуг», - наголосив Руслан Світлий. 

Руслан Світлий повідомив про плани запустити у Києві мобільних бригад екстреного реагування

До слова, пілотний проєкт соціальне таксі у тестовому режимі працює до кінця року. З початку 2021-го цю послугу планують надавати вже на постійній основі. 

Раніше в інтерв’ю «Вечірньому Києву» Руслан Світлий розповів про нові проєкти підтримки дітей-сиріт та дітей з інвалідністю.

 

Олена ПЕТРИШИН, «Вечірній Київ», фото Бориса Корпусенка