До дня Ліквідатора: роботи 50 художників представлені у віртуальному Чорнобилі

Виставка ARTEFACT: CHOrnobyl була віртуально презентована на міжнародному фестивалі медіамистецтва MADATAC в Іспанії
Виставка ARTEFACT: CHOrnobyl була віртуально презентована на міжнародному фестивалі медіамистецтва MADATAC в Іспанії

14 грудня День вшанування Ліквідаторів - людей, які ціною власного здоров'я та, навіть, життя, рятували Землю від ядерного лиха у 1986-му році. ARTEFACT: CHOrnobyl — перша віртуальна виставка Чорнобиля у світі, розроблена в Україні. Понад 50 сучасних художників вшанували подвиг Героїв Ліквідаторів та засобами сучасного мистецтва переосмислюють трагедію Чорнобиля у своїх роботах. Через новітні експонати можна побачити різні сторони Чорнобильської трагедії та її наслідки, які збережуть актуальність для світу ще понад 10 000 років. 

Всі експонати виставки представлені онлайн, подивитись їх може кожен зі свого браузеру абсолютно безкоштовно і не виходячи з дому. Серед експонатів переведені у 3D-формат роботи відомих українських художників: «Чорнобильська Лекаха» Марії Примаченко, що жила на кордоні з Зоною Відчуження, серія пророчих картин Івана Марчука, фоторобота Арсена Савадова, так і нові імена українського мистецтва. Повний перелік учасників виставки за посиланням.

"Чорнобиль — місто майбутнього”. Олександра Тумик та Олександра Ступаковська.
У проєкті поєдналися сьогодення Чорнобиля та його можливе футуристичне майбутнє, що знаходиться по той бік моста. Новинні стрічки нового Чорнобиля показують те, до чого прагне людство: “У світі більше не залишилося небезпечних ядерних відходів”.

Подорож виставкою нагадує дивну комп’ютерну гру про мистецтво. Головна локація виставки - центральна площа Прип’яті, але на якій розташовано 4 блок ЧАЕС з Аркою, а по центру стоять велетенські скульптури, що зображують Ліквідаторів, які ціною свого життя зупиняли ядерну загрозу для всього світу.

«14 грудня -  День вшанування Героїв Ліквідаторів Чорнобильської катастрофи. Вони віддали здоров'я, дехто життя та своє майбутнє, заради нашого життя і майбутнього всієї планети. Цією виставкою ми хочемо нагадати, що в Україні є багато людей, хто пам'ятає та шанує Подвиг Ліквідаторів, він не забутий. Якщо у вас серед родичів чи знайомих є ліквідатори, скажіть їм Дякую, не тільки від себе, а й від своїх дітей»,- зазначає Валерій Коршунов, куратор виставки та автор проєкту ARTEFACT.

Роботи художників, дуже різні за змістом та наповненням, дозволяють з різних кутів подивитись на трагедію Чорнобиля. Частина з них присвячена подвигу Ліквідаторів, частина питанням екології, деякі фейкам та приховуванню інформації радянською владою, урокам, які залишив нам Чорнобиль.

Експонати розташовані просто на площі, а деякі всередині будівлі ДК «Енергетик», у вигляді порталів, через які потрапляєш в окремий світ кожного експонату. Якщо швидкість вашого інтернет з’єднання не надто висока, кожен експонат можна подивитись окремо, просто переходячи до його віртуального світу з сайту виставки Artefact.live, де вони всі представлені окремо.

“Trace of Chernobyl”. Іван Дзісь.
Ця арт-інсталяція привертає увагу до онкохворих дітей, чия хвороба виникла внаслідок аварії на ЧАЕС. Деякі дослідження припускають, що Чорнобиль спровокував близько 1 тис. випадків захворювання на рак щитоподібної залози та 4 тис. інших видів раку. Точні наслідки впливу катастрофи на здоров’я людей все ще оцінюються.

Деякі експонати, як-то експонат Алевтини Кахідзе «Сортування сміття в майбутньому», можна навіть встановити у себе вдома у доданій реальності через смартфон. 

Виставка ARTEFACT: CHOrnobyl вже отримала високу експертну оцінку на міжнародному фестивалі медіамистецтва MADATAC в Іспанії, де була презентована віртуально через пандемію COVID-19. Як тільки карантинні обмеження будуть зняті, світ зможе побачити виставку у звичайному форматі. 

Сайт проєкту, проєкт у соціальних мережах Instagram та Facebook

Проєкт реалізовано за підтримки: Українського культурного фонду, Міністерства Культури та Інформаційної політики України, Державного агентства України з управління зоною відчуження, Національного музею «Чорнобиль», МГО «Центр ПРИП’ЯТЬ.ком», МГО «Європейський Інститут Чорнобиля».

У День вшанування ліквідаторів вибуху у Чорнобилі «Вечірній Київ» розповідає про рятувальників, які у трагічному 1986-ому були в самому епіцентрі лиха

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»