У Андріївській церкві відслужили Службу Божу

Трансляцію служби можна було подивитися онлайн
Трансляцію служби можна було подивитися онлайн

У Києві в Андріївській церкві вперше після реставрації відслужили Службу Божу, яку провели екзархи Вселенського патріархату в Україні.

Очолив урочисту літургію особливий представник Вселенського патріарха Варфоломія – митрополит Гальський Еммануїл ) у співслужінні Екзарха (посла) Вселенського Патріарха Варфоломія в Україні – єпископа Команського Михаїла (Аніщенка).

Андріївська церква, яку відкрили після реставрації, стала головним храмом Ставропігії, представництва Вселенської патріархії в Україні.

18 жовтня 2018 р. Верховна Рада України ухвалила Закон від 18. 10. 2018 р. N. 2598-VIII «Про особливості користування Андріївською церквою Національного заповідника «Софія Київська» (№ 9208). На підставі цього Закону в Андріївській церкві, яка лишається музеєм у складі Національного заповідника «Софія Київська» (фактично – у державній власності), облаштована Ставропігія Вселенського Константинопольського патріархату у Києві.

 Ставропігією (з грецької – «воздвиження хреста») називають автономну православну церковна одиницю, яка підлягає юрисдикції не місцевого ієрарха, а безпосередньо патріарха, відповідно –  користується спеціальними правами.

У церкві повністю відреставровано весь живопис, ікони та іконостас авторства видатного архітектора Бартоломео Растреллі. Майстри почистили ліпнину й відшліфували підлогу. Автентичний колір стін XVIII століття завдяки комп'ютерному аналізу допомогли віднайти німецькі технологи. Також замінено інженерні мережі, встановлено сучасне освітлення, проведені нові системи опалення, подачі повітря, вікна. Для людей з вадами зору та дитячих екскурсій майстри вилили з гіпсу окремі елементи оздоблення храму, щоб до них можна було доторкнутися та відчути їхню форму.

Відвідувачів чекають з 15 грудня. Щонеділі та на свята тут відбуватимуться богослужіння, а в інші дні церква працюватиме як музей.

Напередодні відкриття журналісти «Вечірнього Києва» побували всередині, аби показати, як змінилась церква та дізнались, чи справді кияни побачать храм таким, як його запланував Растреллі.

Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»