Голос села та знакові постаті Забужко: Книга року ВВС-2020 назвала переможців

Титул «Книга року ВВС-2020» здобули три видання
Титул «Книга року ВВС-2020» здобули три видання

Традиційно у грудні BBC News Україна  оголосила переможців у трьох номінаціях: Книга року ВВС, Дитяча Книга року ВВС та Книга року ВВС-Есеїстика. Вперше за 16 років фінальна церемонія нагородження проходила онлайн. Знайомимо з книжками, які, на думку членів журі, варто прочитати. 

Дитяча Книга року ВВС-2020

У номінації Дитяча книга року BBC - 2020 перемогла дебютна книга "Мед і Паштет - фантастичні вітрогони" Уляни Чуби (видавництво "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА").

Анотація: 
Кролик Паштет і ведмедик Мед — сердечні приятелі. Паштет — вправний кухар, який має чутливе до краси серце, а Мед — вдячний гурман, що носить за плечима рюкзак із сімейними реліквіями. На мотоциклі Хумасі друзяки мандрують світом — Франція, Карпати, пів­острів Зелених... Попереду в них — безліч пригод — іноді кумедних, а часом і жаскеньких. Стривайте, ось уже знову затарахкотів мотоцикл... Гайда за ними, за цими невгомонними вітрогонами, про яких так чудесно написала талановита молода письменниця Уляна Чуба.

“Це книжка про ведмедя-українця та кролика-француза, які зустрічаються на заробітках,в ресторані, де ведмідь працює викидайлом, а кролик кухарем, - розповідає членкиня журі Світлана Пиркало, радниця з питань культури ЄБРР. - Історія не перетворюється на ”Рататуй", а на українську пригодницьку книгу з трьох пригод. Вона працює на різних на рівнях.  Для дітей йдеться про кролика, який закохується і пече коники, та смішного ведмедя. Для дорослих - про корупцію, коли друзям не дають відкрити ресторан та вони відкривають нелегальне кафе, де блокують класофони, в які занурені звірі, не помічаючи один одного. Потім опиняються в Карпатах, забруднених пластиком, а далі -  на півострові, який заполонили цапи, що хочуть з'їсти ботанічний сад. Це один з гарних прикладів книжки для дітей, яку можуть читати і дорослі, і всі отримають задоволення". 

“Головні герої книги дуже різні - ведмедик великий і любить попоїсти, а кролик - маленький і обожнює готувати, але їх об'єднує головне - вони легкі на підйом. Щойно ведмедик відчуває подих вітрозмін, як вони закидають наплічники і рушають куди очі святять, - поділилася авторка Уляна Чуба. -  Цей ковідний час позбавив нас розкоші подорожувати. Але ми завжди можемо розгорнути цікаву книжку і зануритися в світ уяви. І повести туди своїх дітей, які також важко переживають цей час. Найкращий спосіб розвіяти невисловлені страхи - це розповідати їм історії, смішні, пригодницькі, від яких у них загораються очі, від яких вони регочуть. А наступна пригода Меду і Паштету обов'язково буде великою зимовою пригодою". 

Книга року ВВС-Есеїстика-2020

Премію у номінації Книга року ВВС - Есеїстика - 2020 здобула збірка есеїв Оксани Забужко "Планета Полин" (видавництво "Комора"), до якої увійшли твори, написані за останні 20 років.

Анотація:
У цьому томі зібрано найважливіші есеї Оксани Забужко останніх двох десятиліть, присвячені постатям і подіям, які авторка вважає культурно знаковими для сьогоднішньої епохи кризи гуманізму. «Жіночі», «чоловічі» й «колективні», всі ці «портрети» об’єднує глибоко особисте переживання авторкою біжучої історії, в яку вона вписує своїх героїв — і цим виявляє в ній, хоч якій на позір катастрофічній, невидимий раніше життєствердний смисл.
Серед героїв есеїв: Софія Яблонська, Катерина Білокур, Соломія Павличко, Ольга Токарчук, Іван Забужко, Юрій Покальчук, Юрій Шевельов, Йосиф Бродський, Леонід Плющ. 

“У багатьох людей є в гардеробі контрольні джинси, в які треба влізти. У Оксани Забужко контрольною єесеїститика, за якою час від часу треба рівняти своє життя”, - вважає член журі, блогер Віталій Чепінога.

“За цю книжку треба дякувати видавництву ”Комора", яке мене переконало переглянути мою есеїстику за останні 20 років, що давно не видавалася і не перевидавалася, - зазначила Оксана Забужко.-  В цій книжці особливий концепт та підхід. Так вийшло, що за минуле десятиліття переважна більшість моєї есеїстики  - потретна. “Планета Полин” також діляться на три секції: портрет жіночий, портрет чоловічий, портрет гуртовий, колективний, спроба створити портрет українського суспільства на різних стадіях його сучасної історії. Все це - ніби конспекти до майбутніх біографій тих постатей, котрі знакові і значимі для мене, котрих вважаю знаковими і значимими для українського народу. Вони мають бути збережені в нашій оперативній памяті". 

Книга року ВВС-2020

Книгою року BBC - 2020 став роман Сергія Сергійовича Saigon "Юпак" (видавництво "Білка").

Анотація: 
Прокляття, дрімало в дощатому сарайчику, вирвалося на свободу. Ревучи мотором, воно промчить життями тих, хто не встояв перед спокусою, ламаючи і змінюючи їх долі.
Набираючи швидкість, пролетить крізь уламки пляшок, з хрускотом б'ються об асфальт на сільських дискотеках, гучну музику, крики і п'яну різанину. Воно загляне в похмурі кабінети райвідділів і розкриє таємниці першого кохання. Прокляття безжальне до всіх, хто стане йому на дорозі.
Завиваючи, як скажений вітер, воно розірве місяці і роки, поки не буде зруйновано... А чи буде? "ЮПАК" - це роман про українське село. Зі своїми традиціями, діалектом, порядками, звичаями й гріхами. Про таке, яким воно було на стику з епохою інтернету. Про сонне село на сході України, загублене в степу. В степу, у якому ніхто не свій, крім своїх ...

“Цей твір зачепив мене найбільше з цьогорічної літератури, і  не тому, що у ньому присутні матюки і суржик . Я сам виріс у сільському середовище, знаю як запивати самогонку з-під колонки  по дорозі до клубу, - поділився член журі, блогер Віталій Чепінога. - Юпак - це культовий мотоцикл Радянського союзу.  А роман  - про неописане покоління початку 90-х років, яке не мало власних великих трагедій і своєї гідної високої літератури. У кожного були свої драми і трагедії: розвал союзу, кооперативні рухи, бандитизм, рекет…  Це було покоління без орієнтирів і цінностей. Але якимсь дивом сталося так, що саме вони голіруч захистили Україну в найстрашніші перші місяці війни з Росією. Ці люди йшли на війну в кросівках і з батьківськами рушниці. Герої Юпака - це правильні пацани, солдати Фортуни, які фортуни так ніколи і не знають”. 

Справжнє ім’я автора – Сергій Лещенко, “Сайгон” – його позивний. Народився 1985 року в Дніпропетровській області. Ветеран російсько-української війни. Служив у Збройних силах України із серпня 2015-го до жовтня 2016 року, розвідник у 10-й окремій горно-штурмовій бригаді. Як письменник став відомий першим романом “Грязь [khaki]” про війну.

“Це книжка про українське степне село, якого не видно з вікон київських офісів. Яке тяжко працює, любе, п'є, б'ється, часто їде на чужу сторону шукати кращої для себе долі, - зазначив автор.  - В существованіє такого села тяжко повірити, але другого села у мене для вас немає”. 

Конкурс Книга року ВВС-2020 проводиться в партнерстві з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку.
Переможець у кожній номінації отримає винагороду 1000 фунтів стерлінгів у гривневому еквіваленті.

Нагадаємо, у столиці назвали лауреатів Всеукраїнської театральної премії

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»