До 90-річчя Михайла Свєтіна: киянин, який обожнював рідне місто і мріяв про повернення

Улюблений актор кількох поколінь
Улюблений актор кількох поколінь

11 грудня виповнилося 90 років від дня народження видатного актора театру та кіно, киянина Михайла Семеновича Свєтіна (1930-2015). 

 Народився Михайло Свєтін у родині власника галантереї. Ще з дитинства хлопчик фанатично захоплювався фільмами з Чарлі Чапліним та мріяв стати видатний комедійним актором. Дитячі роки Михайло Гольцман (справжнє прізвище актора) провів на вулиці Малій Житомирській, неподалік від Хрещатика. Незадовго до початку війни у нього виявили туберкульоз, та відправили на лікування до Ялти. Як потім згадував актор в інтерв’ю, це і врятувало йому життя під час німецької окупації та розстрілів у Бабиному Яру. Після війни, родина повернулася до Києва. 

Жили дуже скрутно, 14 річний Михайло навіть був змушений торгувати різними дрібничками. Однак, хлопець був закоханий у рідне місто, міг цілими днями блукати вуличками поблизу Хрещатику, бігати в футбол біля руїн головної площі міста, яка носила тоді назву ім. Калініна (нині Майдан Незалежності). Свою любов до рідного міста актор зберіг впродовж цілого життя, щоразу буваючи в Києві на гастролях або у гостях, він часто зупинявся у готелі Україна, що на Інститутській. Звідси відкривалася чудова панорама на місця, де пройшло дитинство та юність Свєтіна, і він у спогадах часто повертався до того щасливого періоду свого життя.

Мала Житомирська, 20. Будинок, де пройшли дитячі та юнацькі роки Михайла Свєтіна 

Після школи актор продовжує навчання у Київському музичному училищі ім. Р. Глієра, яке він закінчив по класу гобоя. На жаль, здобути професійну театральну освіту в актора не вийшло, кілька разів на іспитах в Театральний інститут він зазнавав невдач через маленький зріст та невиразну, за думками комісії, зовнішність. 

Проте, скромні зовнішні дані не завадили Михайлу Свєтіну стали надзвичайно відомим актором, який знявся в понад 120 кінострічках. Серед них легендарні фільми -  «Чародії», «Безіменна зірка», «Сільва», «Афоня», «Кохана жінка механіка Гаврилова», «Дон Сезар де Базан», «Людина з бульвару Капуцинів» та багато інших. І кожна з його ролей, незалежно велика чи маленька, підкорювала глядачів з першого погляду, а просте та добре обличчя актора, яке гармонійно поєднувалося з чудовим почуттям гумору та неабиякою харизмою, з перших хвилин появи на сцені мало неабиякий успіх. 

Михайло Свєтін виконав понад 100 ролей у кіно

Впродовж усього свого життя, Михайло Свєтін залишався теплим сонячним промінчиком, який дарував радість та приємні емоції мільйонам глядачів театру та кіно, які його просто обожнювали. Незважаючи на всенародну любов та славу, актор залишався у житті досить простою та скромною людиною, завжди пишаючись тим, що він киянин.

У одному із своїх інтерв’ю актор казав, що мріє все покинути та повернутися жити до Києва.  Але цім планам не судилося статися. Легендарний актор до останніх днів виходив на сцену у численних виставах, поки у віці 85 років, раптова смерть від інсульту не обірвала незламний дух цього маленького світлого та веселого чоловіка.

Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»