Куди і скільки коштів Київ збирається витратити наступного року

Проєкт Бюджету-2021 передано на розгляд сесії Київради
Проєкт Бюджету-2021 передано на розгляд сесії Київради

У Бюджеті-2021 пріоритетними стануть видатки на освіту, охорону здоров`я, соціальний захист, культуру, спорт, капітальне будівництво, галузь ЖКГ.

Сьогодні відбулося засідання постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Київради. На ньому затвердили проєкт бюджету столиці на 2021 рік, який передано на розгляд сесії Київради.

Згідно з проєктом, наступного року бюджет Києва буде більш соціально орієнтованим. 

За розрахунками фінансистів, доходи у 2021 році очікуються у сумі 59,2 мільярдів гривень. Якщо порівнювати із очікуваними цифрами виконання бюджету в нинішньому році, доходна частина зросте на 1,3% (або 755,2 мільйонів гривень). Видатки на 2021 рік, згідно з планом, мають становити 56,6 млрд грн. Ще 2,7 мільярда гривень, згідно з проєктом, планують спрямувати на погашення зобов’язань за зовнішніми та внутрішніми запозиченнями. 

Серед основних статей видатків, у першу чергу буде профінансована виплата заробітної плати працівникам бюджетної сфери. 

Більше коштів, ніж у нинішньому році, отримає освіта - 24 мільярди 164 мільйони 700 тисяч гривень  проти 20 мільярдів 896 мільйонів 800 тисяч гривень. Зокрема, майже 5, 5 мільярдів гривень планують спрямувати на дошкільну освіту. 

Більше коштів, ніж минулого року отримає освіта

У Програмі медичних гарантій на 2021 рік для киян бюджетом передбачено 35 пакетів медичних послуг, серед них два - з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було в 2020 році.

На виконання заходів Міської цільової програми протидії епідемії ВІЛ-інфекції у 2021 році планують виділити 17 мільйонів 530 тисяч 600  гривень. І ще понад 8,7 мільйонів спрямують на виконання програми протидії захворюванню на  туберкульоз. 

Видатки на реалізацію заходів міської цільової програми «Здоров’я киян» мають скласти понад 4 мільярди 306 мільйонів гривень. 

Зокрема, передбачено видатки на: щомісячну безповоротну фінансову допомогу; централізоване забезпечення закладів охорони здоров’я автотранспортом; надання населенню медичних послуг понад обсяг, передбачений  програмою державних гарантій; централізоване забезпечення лікарськими засобами, медичними виробами  та витратними  матеріалами.

У програмі врахували видатки на забезпечення у першому півріччі 2021 року хворих на цукровий діабет інсуліном та хворих на нецукровий діабет десмопресином.

З другого півріччя планується забезпечення хворих на цукровий та нецукровий діабет відповідними препаратами за рахунок програми медичних гарантій.

Ще 300 мільйонів гривень за рахунок коштів бюджету розвитку спеціального фонду збираються спрямувати на проведення капітальних ремонтів та придбання медичного обладнання. 

У програмі медичних гарантій  передбачено 35 пакетів медичних послуг

В нинішніх умовах — пандемії коронавірусу, військового конфлікту на Сході, також важливою є підтримка малозахищених верств населення міста. На сьогоднішній день майже третина киян потребує різних видів соціальної підтримки, допомоги або соціального обслуговування. Тому у проєкті бюджету міста Києва на 2021 рік на «Соціальний захист та соціальне забезпечення» планується спрямувати 4 мільярди 532 мільйони 222 тисяч гривень. Із них понад 3 мільярди - для реалізації міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам». 

Понад 30 мільйонів гривень збираються спрямувати на реалізацію цільової програми «Соціальне партнерство» -  за рахунок цих коштів планується забезпечити надання фінансової підтримки громадським організаціям ветеранів, осіб з інвалідністю та іншим організаціям. 

Також 37 мільйонів 765,8 тисяч гривень планують виділити для забезпечення наданя пільг на медичне обслуговування «чорнобильців» (загалом право на  пільги має майже 40 тисяч киян). 

Також передачені виплати для надання щомісячної компенсації киянам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю та хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, безкоштовне поховання учасників бойових дій,  компенсаційні виплати особам з інвалідністю на бензин, ремонт, техобслуговування автотранспорту та транспортне обслуговування тощо. 

На фінансування об’єктів капітального будівництва у 2021 році в планах спрямувати 3 мільярди 390 мільйонів 933 тисяч гривень — ці кошти передбачені у спеціальному фонді бюджету. 

Соціальний захист - найбільший пріоритет бюджету на наступний рік

Продовжиться подальший розвиток дорожньо-транспортної інфраструктури та поліпшення транспортного забезпечення: будівництво дільниці Сирецько-Печерської лінії метрополітену від станції «Сирець» на житловий масив Виноградар з електродепо у Подільському районі (І черга будівництва - дільниця від станції «Сирець» до станції «Проспект Правди» з двома станціями), будівництво Подільського мостового переходу через р. Дніпро, будівництво Великої окружної дороги на ділянці від просп. Маршала Рокоссовського до вул. Богатирської з будівництвом транспортної розв’язки в різних рівнях, реконструкція Пейзажної алеї у Шевченківському районі. 

Також планується продовжити придбання житла для учасників антитерористичної операції, будівництво та реконструкцію закладів освіти, культури, охорони здоров’я, об’єктів комунальної сфери, модернізацію та розбудову інженерних мереж міста.

Враховано видатки на регулювання цін на послуги комунального транспорту

Для підтримки  міського транспорту із бюджету планують майже 1 мільярд 900 тисяч гривень — зокрема ці кошти підуть на покриття різниці в тарифах. 

Понад 2 мільярди гривень у 2021 році спрямують на оплату тепло- енергоносіїв та комунальних послуг для установ бюджетної сфери. 

З проєктом Бюджету-2021 кияни можуть ознайомитися на сайті КМДА. 

Коментар

Володимир Репік, директор Департаменту фінансів КМДА: 

 «У 2021 році в структурі бюджету збільшується доля видатків на соціально-культурну сферу. Так, видатки на освіту складають 43% і плануються у сумі 24,1 млрд грн, або більше на 3,2 млрд грн, ніж у цьому році. Місто продовжує практику підтримки делегованих державою повноважень в частині загальної середньої освіти, добюджетовуючи видатки на заробітну плату педагогічним працівникам, які фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету. Проєктом бюджету міста Києва передбачено збільшення фонду оплати праці цієї категорії працівників на суму 2,6 млрд грн.

Важливою сферою, що забезпечує необхідні умови для функціонування господарського комплексу столиці та спрямована на задоволення суспільних потреб територіальної громади міста, є комунальне господарство. Це, насамперед, одна з його складових – сфера благоустрою міста. На наступний рік плануються видатки на цю сферу в обсязі 1,5 млрд грн. 

Одночасно з урахуванням соціальної складової проєкт бюджету міста Києва на 2021 рік передбачає і витрати на розвиток інфраструктури міста. На розвиток передбачено більше ніж 10 млрд грн. Зокрема, на будівництво та реконструкцію об’єктів планується 3,4 млрд грн. За рахунок цього ресурсу планується продовжити будівництво лінії метрополітену на житловий масив Виноградар, Подільського мостового переходу, технічне переоснащення СП «Завод «Енергія», будівництво та реконструкцію дошкільних та загальноосвітніх закладів». 

Інна БІРЮКОВА, «Вечірній Київ»