12 скульптур та інсталяцій сучасних авторів покажуть у Києві

Роботи з виставки  REFORMING THE SPACE II від  M17SculptureProject  («Мапа світу» Олега Капустяка, «Молекула» Олексія Золотарьова)
Роботи з виставки REFORMING THE SPACE II від M17SculptureProject («Мапа світу» Олега Капустяка, «Молекула» Олексія Золотарьова)

Із 17 грудня 2020 року до 21 лютого 2021 року в Центрі сучасного мистецтва М17 проходитиме виставка робіт номінантів першої в Україні професійної скульптурної премії – М17 Sculpture Prize.

М17 Sculpture Prize започаткована М17 Sculpture Project – окремим дослідницьким напрямом Центру сучасного мистецтва М17. 

Мета проєкту - показати, як завдяки скульптурі та інших видів тривимірного мистецтва покращити образ навколишнього середовища, зробити місто привабливим для туристів, сприяти налагодженню міжкультурного діалогу.

В рамках виставки продемонструють 12 проєктів, відібраних у відкритому конкурсі та номінованих на премію. Це скульптури, світлові та медіаінсталяції. Роботи виконані в різних стилях та з різних матеріалі, але об’єднані загальною тематикою “Пилок і коріння”. 

Ініціатори та номінанти премії М17 Sculpture Prize

M17 Sculpture Prize – професійна премія для скульпторів за участі міжнародних експертів, яка націлена на пошук та підтримку талановитих сучасних художників з України.  Переможець отримає премію у розмірі 250 000 грн

ЩО ПОКАЖУТЬ НА ВИСТАВЦІ

Робота «Гербарій» Анни Тарадіної - це інший спосіб дослідження рослинного світу - через форму та тактильність

Анна Тарадіна, Харків, проєкт «Гербарій»
Робота «Гербарій» - це інший спосіб дослідження рослинного світу - через форму та тактильність. Збирання гербарію -  дуже інтимний процес спілкування з природою, той особливий момент, коли людина звертає увагу на природні структури і починає помічати світ, у якому ми знаходимось постійно. Намагаючись зберегти цей швидкоплинний момент єднання з природою, ми ховаємо його на книжкових полицях.

Катерина Бучацька, Київ, проєкт “Preset”
Немає встановленої історії чи постійної пам'яті. Культура повторюється, але її значення при цьому не змінюється. "Працювати з історією" означає усвідомлювати певні методологічні “правила дороги”, включаючи необхідність пам’ятати, що ми обов'язково обмежені в нашому розумінні минулого просто в силу нашого буття сьогодні. Актуальність історії полягає в тому, що світ, в якому ми живемо, - це безпосередня спадщина людей і подій минулого; як ми розуміємо і пов’язані з цим минулим допомагає інформувати наше розуміння сучасності. «Як ми знаємо те, що ми знаємо? "

Марта Дяченко, Берлін, проєкт «Літаючий острів»
“Для виставки я маю намір поєднати елементи пейзажів із спогадів дитинства з інфраструктурними елементами ландшафту з Берліна та порту Роттердама. Це простори, про які я дізналася під час навчання. Формально це призводить до встановлення цієї скульптурної установки. Скульптури ліплять із бетону та кераміки на додаток до будівельної сталі. Вони асоціативно наводять конкретні існуючі інфраструктури, які є частиною постійно мінливих антропогенних ландшафтів. Інсталяція змішить простори, які фрагментовані за часом та географічно, та створить новий вигаданий пейзаж у виставковому просторі”. 

Данило Галкін, Дніпро, проєкт «Зорепад (або мімікрія національних символів)»
Експозиція відбувається  одночасно з процесом зміни тоталітарних символів минулого державними символами України, а запропонована установка “Зорепад” дасть наочну демонстрацію цього процесу, змусивши глядача зупинитися і подумати як легко одна річ замінюється іншою, або маскується під іншу річ. Цей процес нагадує захисний механізм, який застосовують деякі тварини або рослини, які роблять себе схожими за кольором і формою з іншими тваринами і рослинами або з навколишніми предметами. Примітно, що тварини та рослини маскуються не лише задля захисту, але й від нападу.

Михайло Алексеєнко, Київ, проєкт «Кришталева мрія»
Як не дивно, модуль радянської архітектури, особливо стилю ампіру Сталіна, збігається з модулем утилітарних речей. Силует кришталевих предметів нагадує шпилі будинків і куполів православних храмів. Недосяжність висоти шпиля така сама, як кришталь на тумбочці, який нібито був поруч. Радянська ідеологія побудови кращого життя, швидкий рух вгору, велич пафосу відбилися в повсякденному житті простих людей. Колекція кристалів показувала статок. Тендітний сон залишає тінь у собі, створюючи відчуття мінливості та нестабільності всього, що існує.

Василь Грубляк працює над світловою установкою “Егрегор”

Василь Грубляк, Київ, проєкт «Еґреґор»
Світлова установка "Егрегор" (дух охоронця") - в окультні давні та сучасні релігійні рухи, а також теорії - "душа", "стан", який породжує думки та емоції людей. Сила та довговічність Егрегора залежить від рівня узгодженості та розміру групи.  Щоб візуалізувати, що таке Егрегор, уявіть собі групу людей, об’єднаних ідеєю, наприклад, фан-клуб, партія політиків. Вся їх енергія, думки та емоції формуватимуть якусь субстанцію. Таким чином, його можна зрозуміти як "Егрегор" сукупність загальних думок форм людей. Кожен елемент складається з трьох ліній, які перетинаються один з одним, утворюючи тривимірний перетин. 

Богдан Локатир та Маргарита Журунова, Львів, проєкт «Не/втручання, або Об’єкт з натури»
“За час, коли ми відвідували симпозіум у Могріці, ми були абсолютно зачаровані одним чудовим місцем - прірвою на розі кар'єри Крейда з надзвичайно цікавою структурою. Три роки ми роздумували над тим, який об’єкт хотіли би зробити в цьому місці, і врешті зрозуміли, що насправді ми хочемо лише привернути увагу оточуючих до тієї краси, яку ми бачимо в ній. Так само, як художники чи графіки, які копіюють твори видатних майстрів, щоб досягти майстерності у своєму жанрі, ми вирішили відтворити твір найвидатнішого майстра в мистецтві довкілля”. 

Влад Голдаковський, Київ, проєкт «Залізна завіса»
“Я нарешті отримав свободу розвитку. Ми отримали можливість позбутися матеріальних кордонів, але ми набули кордонів внутрішніх. Країни змінюються. Я живу в сучасному світі. Я можу піти і пустити коріння там, де я хочу. Вільно змінююсь зі світом. Але наскільки вільно? Я розмовляю з голосом ведучого новин. Я думаю, що вони розповідають мені як думати. Я ненавиджу тих, на яких вказують ЗМІ. Я відчуваю, Залізна завіса знову тут. Схоже, я можу вибрати і робити те, що я хочу, але чи можу я вибрати, що хочу? Залізна завіса тут. Глобальна. Вона мене контролює набагато сильніше, ніж у дитинстві”.

Сліди птахів на сирій глині - це тексти на сторінках «кКниги» Андрія Кириченка

Андрій Кириченко, Київ, проєкт «Книги»
Сліди птахів на сирій глині - це тексти на сторінках «книги». Контекст локальної мови будь-якого регіону світу, прихований для розуміння в інших частинах світу. Культивована прірва, яка розділяє суспільство. І навіть якщо ви знаєте мову "цього" регіону, ви все одно не зможете перегорнути сторінку "цієї" книги. Культурна самоідентифікація націй створює потужний бар’єр у світовій спільноті, яка давно перетнула межу географічних кордонів. Але спілкування все ж відбувається шляхом використання стереотипів, що обмежують розуміння контекстів. Куб є потужним символом - початковою точкою перспектив і точкою відліку часу розподілу. Це фігура, яка приховує в собі інформацію і водночас відштовхує увагу. Куб як інертний квант культурного простору з нульовою валентністю.

Тарас Попович, Львів, проєкт «Лабіринт часу»
Як швидко все змінюється чи взагалі змінюється? Де цей момент, коли швидка зміна стає рутиною? Яка природа руху? Як час на це впливає? Немає відповіді на те, чому час є безперервним, але він односпрямований і завжди тече з минулого в майбутнє. Різниця між минулим і майбутнім принципова - у нашій скульптурі глядач вінезує її. Скульптура - це дзеркальний лабіринт, де частина дзеркал замінюється моніторами, які накладаються і одночасно транслюють відображення того, що відбувається зараз, і того, що відбувалося в тому ж лабіринті раніше.

Данііл Шуміхін, Київ, проєкт «Порядок повинен бути»
Людські права, державний порядок, угоди між суспільством та державою прописали конституція та захищені законодавством про правозастосування. Нагляд і контроль, закони обмеження права функціонує в межах цивільного, що є державним, вільним, щоб грати за допомогою правил програмного забезпечення країни, які перебувають в ньому. Cкульптура "Має бути порядок" розповідає глядачу, що свобода іноді сприймається вседозволеністю, приречуючи суспільство та державу до деградації.

Василина Буряник, Львів, проєкт «Сльози, що твердіють, та кров, яка не згортається»
Установка складається з двох акваріумів, наповнених сольовим розчином та рельєфними текстильними елементами всередині них. Текстильна частина розроблена шаруванням тканини, розташованої у чіткому біологічному порядку: внутрішній шар, м’язова тканина, шар підшкірного покриву та кінцевий зовнішній (шкіра). Текстильна поверхня акваріума №1 покрита металевими пластинами (в ідеалі - фрагментами артилерійської оболонки), які іржавіють при взаємодії з солями та створюють алегорію крові. Текстильна поверхня акваріума №2 вкрита щільною сіткою, на якій протягом усього часу експозиції поступово з’являються нові кристали солі, що символізують важкі / тверді сльози.

Коли: 17 грудня 2020 – 21 лютого 2021
Де: вул. Антоновича, 102-104, Центр сучасного мистецтва М17

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»