Платіжки у киян будуть коротші, а будинкам призначать управителя на конкурсі

Кожному будинку виберуть управителя
Кожному будинку виберуть управителя

Минулого року «Вечірній Київ» розповідав, що з громадяни України можуть залишитися без комунальних послуг через недосконалість чинного законодавства. Тоді фахівці наполягали на швидкому внесенні змін до чинного законодавства. Прийнятий днями  Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг" №2458 трохи полегшує ситуацію, проте не дає відповіді  на ряд складних питань. «Вечірній Київ» розбирався, що зміниться для киян та влади столиці.

Що полегшить життя споживачу комунальних послуг

Для мешканців будинків, які обслуговують Керуючі компанії районів, тепер не обов’язково: обирати модель договірних відносин з комунальними компаніями - монополістами. За замовчуванням буде укладатися публічний індивідуальний договір. Якщо мешканці захочуть обрати іншу модель, вони можуть вирішити це на зборах і скласти протокол. 

Замість чотирьох рядків у платіжках (послуга, абонентське обслуговування, обслуговування вузлів обліку та внески за обслуговування будинкових лічильників) тепер буде два рядки: об’єднали плату за послугу і встановлення будинкових лічильників) та абонентське обслуговування і догляд за приладами обліку.  Платіжка буде вдвічі коротшою.

Законом також покладено обов’язки по обслуговуванню внутрішньо будинкових систем газо-  та електропостачання на постачальників цих послуг. 

Якби поправки до законів  не прийняли, тому ж таки «Київводоканалу» довелося б за рік   укласти 1 мільйон паперових договорів з абонентами. Тобто укладати їх зі швидкістю у 6 секунд кожного дня.

Велика робота до травня: кожному будинку виберуть управителя

-Відомо, що кияни, наприклад, проігнорували норму закону «Про житлово-комунальні послуги» і необхідність проведення зборів власників квартир та вибір форми і моделі договорів з постачальниками послуг та обрання управителів для будинку. Подано лише трохи більше 100 протоколів будинкових зборів про вибір управителя, і то, непевної легітимності. А у Києві майже 13 тисяч багатоквартирних будинків.  Це було передбачувано, тому новим законом знову покладено на органи місцевого самоврядування обов’язки провести відкриті міські конкурси по вибору управителів для будинків, де не створені ОСББ, ЖБК та якими не керують приватні ЖЕД. Зробити це потрібно до 1 травня 2021 року, - роз’яснює ситуацію начальник Управління розвитку житлово-комунального господарства Департаменту житлово-комунального господарства Віра Радченко.  – Конкурси місцева влада має проводити за порядком, затвердженим  Наказом 150 от 13.06.2016 року, зі змінами від 2018 року «Про затвердження порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку».

Як поділять будинки

-Механізм такий: ми прораховуємо кількість квадратних метрів житла в мікрорайоні, прописуємо, які є будинки, яких років і висотності, і виставляємо мікрорайон на конкурс. Компанії, що працюють на ринку, як приватні, так і комунальні ЖЕД, можуть визначити, скільки у них вже є в обслуговуванні будинків, прорахувати, чи вигідно брати в управління весь мікрорайон, і подати документи на конкурс, - пояснює Віра Радченко. -Вони запропонують різні тарифи за обслуговування 1 квадратного метра (колись називали це тарифами по квартплаті).  Хтось запропонує тариф 6 гривень за квадратний метр, хтось більше. Місто виставить всім обов’язкові критерії та умови: гарантія якості роботи. Відбиратимуть компанії, що мають весь обслуговуючий персонал і техніку. Компанії, де у штаті тільки бухгалтер та директор – можуть не набрати потрібних для конкурсу балів. 

Оцінювання конкурсних пропозицій здійснюватимуть за бальною системою:

  • ціна послуги - до 35 балів;
  • рівень забезпечення матеріально-технічною базою - до 15 балів;
  • наявність персоналу, що відповідає кваліфікаційним вимогам до професій працівників та має необхідні знання і досвід (з урахуванням договорів щодо залучення співвиконавців),- до 15 балів;
  • фінансова спроможність учасника конкурсу - до 15 балів;
  • наявність досвіду роботи з надання послуг у сфері житлово-комунального господарства - до 20 балів.

За подані інші, крім передбачених конкурсною документацією, документи, що підтверджують досвід роботи з надання послуг у сфері житлово-комунального господарства, рівень кваліфікації, знання та досвід персоналу (нагороди, дипломи, свідоцтва, сертифікати, рекомендації тощо), можуть додатково нараховуватися до 5 балів.

Основним критерієм під час оцінювання є найнижча ціна послуги, що становить 35 балів.

За словами Віри Радченко, перевага буде надаватися компанії, яка відповідає всім необхідним вимогам. У разі прийняття конкурсною комісією рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся, його організатор протягом трьох робочих днів з дня його прийняття письмово повідомляє про це всіх учасників конкурсу, що подали конкурсні пропозиції, оприлюднює таке рішення на своєму офіційному веб-сайті та протягом десяти календарних днів розміщує на офіційному веб-сайті місцевої ради оголошення про проведення конкурсу повторно і публікує в засобах масової інформації відповідне інформаційне повідомлення.

Але мешканці, яким місто призначило керуючу компанію, в будь-який час можуть створити ОСББ. Правда, дотепер не зрозуміло, як буде відбуватися відкликання підпису представника міської влади під договором з керуючою компанією, що перемогла у конкурсі. 

Комунальні ЖЕКи також мають право подавати документи на такий конкурс  по вибору управителів. Якщо вони його виграють, то залишаться обслуговувати той житловий фонд, що і раніше. 

Існує й інший шлях. Якщо людей влаштовує робота комунального ЖЕКу, вони можуть на загальних зборах вибрати його управителем свого будинку. Протокол зборів треба відправити  в орган місцевого самоврядування, а резолютивна частина, відповідно до постанови Кабінету міністрів № 109, вивішується на сайті органу місцевого самоврядування. 

-Проте, у органів місцевого самоврядування є ще багато запитань до законодавців та нормотворців щодо проведення міських конкурсів з вибору управителів для багатоповерхівок, які треба без зволікання вирішувати,  - говорить Віра Раденко. –  Наприклад: що робити, якщо конкурс не відбувся і ніхто не захотів брати в обслуговування окремі будинки, або результати конкурсу були оскаржені? Жителі, в такому випадку, можуть залишитися без послуг? 

Чи будуть приведені до ладу будинки після виборів нового управителя?

Гарантуються тільки поточні ремонти. На них, за постановою Кабміну № 869, гроші обов'язково і регулярно стягуються і акумулюються. Що таке поточні ремонти: пофарбувати мережі всередині будинку, поставити хомут на трубу, що протікає, замінити розбите скло. 

Якщо ж потрібно поміняти в будинку всі труби, ліфт, перекрити дах, то це капітальний ремонт, на який внески потрібно збирати окремо і це можуть зробити за спільним рішенням зборів тільки співвласники будинку. Збирати певні суми і акумулювати їх на окремому рахунку можуть за рішенням співвласників керуючі компанії або самі мешканці. Влада столиці, нагадаємо, створила спеціальну програму допомоги жителям у проведенні капремонтів, і фінансує від 70 до 95 відсотків витрат за різними видами робіт.  Докладніше читайте тут.

Довідково: Законом №2458 удосконалено норми і положення чинного законодавства у сфері надання житлово-комунальних послуг, а також врегульовано питання перехідного періоду, що виникають у зв’язку із введенням в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та необхідністю прийняття співвласниками усіх багатоквартирних будинків (незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком) рішень про моделі організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу електричної енергії та природного газу). 

Законом внесено зміни до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про ринок природного газу», «Про житлово-комунальні послуги», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про теплопостачання», «Про метрологію та метрологічну діяльність», «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»