У Київській опері прозвучать маловідомі твори українських композиторів та сучасна поезія

В програмі - рідко виконувані твори класиків української музики
В програмі - рідко виконувані твори класиків української музики

10 та 11 грудня у Київському академічному театрі опери і балету для дітей та юнацтва відбудеться унікальний проєкт«Український диптих» (Музика. Поезія). Протягом двох вечорів у програмах прозвучать рідко виконувані твори класиків української музики, зокрема, фрагменти маловідомих українських опер, та сучасна поезія.

В основі проєкту— ідея контрасту сучасного та забутого. Першого вечора глядачам презентують поезію Юрка Іздрика, Артема Полежаки, Ілони Ельтек, Дмитра Лазуткіна. Також в рамках «Українського диптиху» зіграють твори таких композиторів, як Д. Бортнянський, М. Аркас, М. Лисенко, К. Стеценко, М. Вериківський, К. Данькевич, Г. Майборода, С. Людкевич, Б. Лятошинський.

«Ми живемо в дивному світі, де звикли до красивої оперної музики, неодмінно італійської чи французької. Складається ілюзія, що якщо й існує щось українське, то воно швидше за всебуде про реалії сільського життя, радощі після випитого самогону та про помилування кимось «зверху».«Український диптих» — це натяк на те, що є українська музика, яка варта порівняння із тим же Пуччіні, Верді. Ідея проєкту виникла, коли я сидів на одному із гала-концертів, з красивою, ефектною програмою, але в ній не було жодної української арії, жодного українського твору. Коли я запитую своїх колег, що можна додати, то відповідь проста — «Запорожця за Дунаєм», «Наталку Полтавку» чи «Тараса Бульбу». А де ж усе інше? —  розповідає про проєкт автор ідеї, директор-художній керівник театру Петро Качанов.— «Український диптих» — це один з елементів ідеологічної історії. В перший день проєкту у нас звучатиме сучасна поезія. Хотілося б, щоб в майбутньому на цю поезію починали писати лібрето. Адже вона — про актуальні для нас речі: про кохання (Ілона Ельтек), про соціальні проблеми (Артем Полежака), а в поезії Юрка Іздрика присутнє поєднання лірики і панковості. Давайте брати цю поезію, писати на неї музику. Таким чином, виникатимуть нові опери, що дозволять нам усвідомити себе культурною нацією.

Директор-художній керівник театру Петро Качанов відшукав українські твори, які конкурентні світовій оперній музиці та мало виконувалися

Коли я почав формувати цю програму, досліджувати, то навіть те, що лежало на поверхні, виявилося невідомим знавцям української музики, але, на моє переконання, ці твори конкурентоздатні світовій оперній музиці. Вони не «заїжджені». У нас не буде шлягерів на кшталт «Наталки Полтавки», «Запорожця за Дунаєм» чи «Тараса Бульби», бо існує світ поза цими творами, цією музикою і цим сприйняттям українського побутового життя. Програма складена з творів, які або мало виконувалися, або не виконувалися взагалі. У цих творах є певні політичні питання, але ми всі жили у світі, де, з одного боку була царська Росія, яка не давала можливості розвиватися українському оперному мистецтву, були певні умови у совєцьку добу, де можна було писати або про парторганізації, або на твори Тараса Шевченка. Але це не означає, що в нас не було талантів та геніїв. У нашій програмі будуть твори Лисенка, Бортнянського, Вериківського, Аркаса, Людкевича, Данькевича. Але це такі твори, які майже не виконуються.

В основі проєкту— ідея контрасту сучасного та забутого

У проєкті візьмуть участь диригент Володимир Кожухар, хормейстер Анжела Масленнікова, соліст Національної опери України Валентин Дитюк, солісти Київської опери Андрій Гонюков, Олександр Киреєв, Руслана Коваль, Дар’я Миколенко, Анастасія Поліщук, Дмитро Фощанка, а також поети Юрко Іздрик, Артем Полежака, Ілона Ельтек, Дмитро Лазуткін у музичному супроводі Олексія Боголюбова (рояль), Любомира Фещака (контрабас) та Олексія Мартинюка (перкусія).

Коли: 10 та 11 грудня о 19.00
Де: Київський академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва, вул. Межигірська, 2
Вартість квитків: 100-300 грн.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»